בנושא
בכרם
חדשות
 
קראת לי אסתר / נ נ י
בביכורים מאז י"ג אדר ב´ ה´תשע"ו

בפורים הראשון שחגגתי בארץ התחפשתי לאסתר המלכה. הייתי הכי יפה, לבשתי שמלה ארוכה ולבנה כזאת, כמו שתמיד דמיינתי. אמא תפרה לי אותה לילות שלמים. היא אמרה "את אסתר, את מלכה". וכל כך רציתי להיות מלכה. לכן לא התחרטתי שחצי שנה אבא הציע מול הפקיד במשרד הפנים להחליף לי את השם לאסתר.

וכבר דמיינתי איך כל הילדים בכיתה מסתכלים עלי ורוצים סוף סוף להיות חברים שלי כי אני המלכה- אסתר המלכה. ויום לפני קרנבל פורים מדדתי את השמלה ולבשתי את הכתר והרגשתי בארץ האגדות. בלילה לא עצמתי עין כדי שמחר אני לא אתעורר ואגלה שזה היה רק חלום. באור ראשון כבר התיישבתי על המיטה והלכתי לראות שאמא קמה.

לבשתי את השמלה, הכתר ונעלי הבובה. אמא עשתה לי תסרוקת מיוחדת בשיער כמו של מלכות מהאגדות. אמא אמרה שבארץ שלנו יש חגים נורא מיוחדים וכל כך התרגשתי ואבא הלך להביא את המצלמה מהחדר וצילם אותי שלוש פעמים. פעם עם פלאש ופעם בלי פלאש ועוד פעם כי הוא אמר שלמלכה צריך שיהיה אלבום על כל צעד.

אמא אמרה שאני אהיה המלכה הכי יפה מכל המלכות. אבל כשנכנסתי בשער בית הספר לא ראיתי בכלל מלכות. ראיתי חרבות ורובים מתנצחים, שוטרות ומיני מאוס מתלחששות ודמיות מסרטים מצוירים וחיילים וחיילות אבל לא הייתה שום מלכה.

בכיתה אף אחד לא ניגש אלי. הבנים עשו השוואה בין החרבות והבנות מלאות קינאה החמיאו אחת לשנייה עד שנכנסה נירה בפאה בלונדינית ולבשה משקפיים כמו שלי ואמרה "שלום" במבטא רוסי במבטא שלי. כל הכיתה התגלגלה מצחוק. "אסתר" "אסתר" הם קראו לה והיא אומרת שוב שלום. כולם צחקו ואני כמעט בוכה, אבל מלכות לא בוכות, אני ממלמלת לעצמי בשפה שאיש לא מבין.

הצחוק נפסק כשהמורה נכנסה, לא בדיוק נפסק. הוחלש. "בוקר טוב ילדים" "בוקר טוב המורה" "אני רוצה להזמין כל אחד בתורו שיציג את התחפושת" וכל אחד נעמד ואומר למה הוא התחפש וגם אני נעמדתי וסיפרתי שהתחפשתי למלכה, למלכת אסתר. והמורה אמרה "יפה מאוד השמלה ממש יפה". אבל לא כל כך הקשבתי למורה כי הבנות התלחששו ביניהן ואמרו שזה תחפושת של ילדות בגן וזה ממש בגד רוסי ואיך היא לא מתביישת... ואחריי נעמדה נירה. כל הכיתה התפוצצה מצחוק. "שלום" היא אמרה.

יצאתי מהכיתה, לא שמעתי כלום. כמו סהרורית הלכתי במסדרונות בית הספר מחפשת מקום לברוח, וה"שלום" של נירה רודף אחרי. מצאתי פרצה בגדר והלכתי לבית. התיישבתי ליד הדלת, חיכיתי לאבא ואמא שיחזרו.

כמה שנאתי את הכיתה ואת ישראל ואת אמא ואת אבא שהביאו אותי לפה ואת כולם. חוץ מאת אסתר המלכה, כי אסתר המלכה לא בכתה ליד כל הכיתה.

זה היה הפורים הראשון שחגגתי בארץ לפני חמש עשרה שנה כשהייתי בת תשע. וזה גם הפורים האחרון שחגגתי. מאז כל שנה שבוע לפני פורים חליתי במחלה מסתורית ושבוע לא הגעתי לבית הספר. ובארון בשקית ששמרתי עליה מכל משמר הייתה לי השמלה של אסתר עם תמונה מהאלבום המלכותי.

כבר שנים שאני לא חוגגת את פורים וכבר שנים שאיש לא קורא לי אסתר (אולי רק אבא שעדיין מקפיד) והמבטא הרוסי כמעט ונעלם וכבר רחשתי לי חוצפה ישראלית ואני אחרי צבא ולפני לימודים ועובדת בבית קפה במרכז השדרה כדי לממן את הלימודים וכמעט ששכחתי את אסתר המלכה שלי. אבל היום בבוקר נזכרתי.

היום בבוקר בעודי מנגבת את אחד השולחנות בחוץ ראיתי ילדה מקסימה בת שמונה או תשע בלבוש מלכה. ולידה איש לבוש בלבוש מסורתי ומקל בידו האחת וידה בידו השנייה. "שלום" אמרתי לה והיא במבטא אמהרי ענתה לי "שלום". אולי השלום הכי מתוק ששמעתי. "איך קוראים לך" שאלתי. "אסתר", היא ענתה מבוישת. ואבא שלה עומד לידה שמח וגאה. "ולמה התחפשת?" שאלתי, מחכה לתשובה הכל כך צפויה. "לאסתר המלכה" היא עונה מלאת גאווה. "אני יכולה לצלם אותך הוד מעלתך? כי ראוי שלמלכה יהיה אלבום על כל צעד" היא נעמדה ליד אביה מחזיקה את ידו חזק ומחייכת את החיוך הכי מתוק שלה. אני מוציאה מהכיס האחורי של הג'ינס את הפלאפון ומצלמת אותה מספר תמונות כראוי למלכה. "תזכרי שאסתר המלכה היא הכי יפה ולא משנה מה אומרים כולם" הוספתי לה צידה לדרך רגע לפני שאנחנו נפרדות.

אני חוזרת לנקות את השולחן ודמעות יורדות לי מהעיניים ואני לא יודעת למה כי מלכת אסתר אף פעם לא בוכה.

 אסתר עליה פורים

© כל הזכויות ליצירה שמורות לנ נ י
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ז אדר ב´ ה´תשע"ו  
עשוי היטב.
תודה.
כ"ז אדר ב´ ה´תשע"ו  
הזכיר לי את "הבית עם שעון האותיות" של רעיה בלטמן
כ"ט אדר ב´ ה´תשע"ו  
ועצוב. ותופס חווית עליה ישראלית על-זמנית
א´ ניסן ה´תשע"ו  
יפה וחזק. מזכיר סיפור ילדים שמופיע ב"שלום לך אורחת".

*רכשתי* חוצפה, לא *רחשתי*.
א´ ניסן ה´תשע"ו  
בע"ה עושה שיתוף.

תודה.
ב´ ניסן ה´תשע"ו  
הגיוני שזה יזכיר הרבה סיפורים כי זה אחד הסיפורים של הארץ שלנו.
ט´ ניסן ה´תשע"ו  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד