בנושא
בכרם
חדשות
 
שמש / שביבוש
בביכורים מאז ה´ חשון ה´תשע"ה

 בבית הקברות השקט קופחת השמש בעוז על קבוצת המבקרים המיותמת שעומדת סביב למצבה לבנה. בית הקברות עוד חדש, ובינות לקברים אחדים הפזורים בו, חולשות חלקות האדמה החשופות בינות לבטון אפרורי.

קבוצת המבקרים אינה גדולה. עשרים, אולי שלושים אנשים. מצעירים ועד זקן, עומדים וקוראים תהילים. בשלב מסוים מתקרב האח הקטן אל המצבה ומעביר את ידו עליה. עשרה חודשים של בדידות העלו בה מסך של אבק, שמתעורר לחיים בצורה של ענן קטן למגעה של האצבע. הצבע, גם הוא, כבר אינו לבן כשהיה. דוק של אפרוריות מכסה את השיש, כמו מנסה להשתלב עם סכימת הצבעים שסביבו.

התהילים נמשכים. אות אחר אות קורא הקהל את שמו של הנפטר, בניסיון להעלות את נשמתו מעלה מעלה. האח חומק באין נראה אל אזור נטילת הידיים, בקבוק ריק בידיו. כאשר הוא חוזר, הוא ניגש אל הקבר ובלי להגיד מילה מתחיל לשפוך מים צלולים על האבן. האם שמה לב, וניגשת לעזור. הוא שופך את המים, והיא מחליקה אותם בידיה על המשטח החלק, מלטפת בעדינות את הטיפות, דוחפת אותן הלאה. האב מסתכל מרחוק, ממשיך בקריאת התהילים. אבן הראש הבאה. המים נמזגים מעליה, מעניקים לה כמה שניות של חסד ורעננות. ובמשך כמה דקות, עובר לו הקבר טיפול של מגע, ניקיון, חידוש חיים.

המבקרים עומדים סביב לקבר, מגנים עליו מקרני השמש המנסות לחדור. לרגע מסתכל האב על הקבר, על השיש המבריק והיפה, ואנחה של כאב מתגנבת לקולו. פרקי התהילים מסתיימים, והמבקרים חוזרים אט אט אל מכוניותיהם.

קבוצה של שישה עומדת על הקבר. החברים הטובים ביותר, והאח. בלא מילים, כל אחד מתגעגע אל חברו, אחיו. בלא מילים, הם מעלים את דמותו, מלטשים את הפינות העגולות בזכרונם. לבסוף הם נפנים ביחד לשלום. מתרחקים מהקבר, איש איש לביתו.

קרני השמש האלימות מייבשות את טיפות המים מעל הקבר, ודוק האבק חוזר לשכון על השיש האפור. אובדן זכרון מוות

© כל הזכויות ליצירה שמורות לשביבוש
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ח´ חשון ה´תשע"ה  
לא סיפור, לא שיר, סתם, להצביע על האבק שעל הקבר. אהבתי את זה שהזיכרון מתרענן עם העלייה לקבר, והאבק חוזר אחריו. אולי זה קצת מפורש מדי בסוף, ואפשר לעדן - אבל בקטנה.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד