בנושא
בכרם
חדשות
 
ות"ן / ונסי
בביכורים מאז ה´ שבט ה´תשע"ג

ב"ה

אני מקווה שהוא ישים לב שדברתי אליו.

 

מעשה במלך ולו שני בנים. ושניהם טובי לב וטובי מראה. האחד ממונה על כרמי היין, והשני ממונה על מרעה הצאן. ויסר לב הבן האחד מדרך האב וילך עקלקלות... ויוותר הבן השני לבדו לעמוד לפני אביו, בארמון המלך. ויעצב המלך אל ליבו, ולא יטעם בשר ולא ישתה כל שכר מאז הלך בנו. ויעש כן בן המלך השני בדבקו אחר אביו. וציווה ונגנזו כל חביות היין מיום שהלך אחיו מדרך המלך.

ולב האב מלא געגועים לבנו. לא נותרה נפש בארמון שלא נוגה, לא נותר בית בממלכה שלא נעצב אל ליבו, ולא נותרה כל עין אשר לא תדמע משמוע צער המלך. וישלח המלך שליחים רבים לחפש את בנו האובד.

ויקום בן המלך השני מאבלו ויאמר למלך: "מלכי אבי, הממלכה חפצה לשמוע דבריך".

כי מאז יצאו השליחים, אין דבר נשמע אל המלך כי אם מעללי בנו האובד.

ויען המלך חרישית: "ומה אעשה,  כי בני קנייני, מחמד ליבי הולך הוא ממני ואינני מושיעו?"

והשמועות רעות היו. ובן המלך הלך ממנו הלוך וחסור. רוח המלך דכדכה ושככה.

ובשקט אופייני, ללא גינונים, יד בן המלך הנותר בתומו, מנהלת את ענייני הארמון, שכן אין לב המלך כי אם טרוד אחר בנו, שנעלמו עקבותיו. שיערות שיבה נזרקו בזקנו, מבט עיניו מרצד. אינו יכול לתור אחר מנוחה. גם לא בראות בנו השני מנהל כעת באצילות ובדיוק את ענייני הממלכה, דבר לא יוכל לקחת ממנו את בנו האחד האובד.

 

 "המשל הזה עוסק בנו, בני האדם והמלאכים" אמר הר"מ. "לעיתים נדמה לנו שהקב"ה חפץ שנהיה מושלמים. אולם באמת הקב"ה אוהב אותנו גם כשאנחנו רחוקים ממנו. ואפילו בשל כך יותר! כמו געגועי אב לבן הרחוק ממנו. שלא כמו המלאכים הקרובים אליו."  

השיעור התנהל כמצופה; אלי מקשיב, ג'רמי-כמובן בולע כל מילה, יכין אִיתִי, וגולת הכותרת: מתניה. הוא שומע, הוא מבין, הוא קולט שהתכוונתי אליו. תראו שהוא עוד יהיה מנהיג דגול, אולי רמטכ"ל, יש לו את זה. עם קצת הכוונה, וזה ינותב לאפיקים חיוביים.

"יש כאלו שיש להם כישרון מיוחד, כדאי להכיר צדדים חדשים בחברים שלנו. אנו ננצל את האחריות השנתית של כיתות ח' על מנת לגלות אותם. ההצגה של חנוכה בפתח ואנו, מורי כיתות ח' מזמינים אתכם לקחת חלק בתפקידי הבמה. יום שלישי, לאחר הלימודים, יחלו מבחני הבמה באולם." הצילצול שנשמע היה הדבר המתבקש היחיד.  הכיתה כמעט והתרוקנה בחצי הדקה הנוכחית. מתניה הגיע למגרש וח'1 מגלגלים את הכדור. בכיתה נותרו תלמידים מעטים, גם הר"מ עוד התמהמה לרגע, מחשב כיצד ניתן יהיה לגלגל הלאה את הרעיון. אפיקי אומנות חדשים תמיד היטיבו עם תלמידים שלא הלו בתלם. קצת תשומת לב, ותראו איך הוא פורח. למתניה יש כשרונות רבים. אם הוא יסתפח לצד הטוב של החברה כל הכיתה תהיה יותר מכוונת. גם אם הוא ילבש כתפיות וירכיב משקפיים עגולים, הם לעולם לא יראו בו חנון. הוא סגר את התיק שלו והתכונן לרדת לחדר המורים בזריזות. עבודה רבה עוד לפניו. ההתמסרות לתלמידים שלו תמיד היתה בראש מעיניו.

 

יום אחד, בא איש מארץ מרחק, ומבשר כי בן המלך חזר. בן המלך האובד. כיצד מבשרים למלך על כך? הבן השני כינס את מועצת החכמים השתקנים. הם ישבו יחד שבעה ימים על מנת להיות ראוים לדבר על כך עם המלך. ההחלטה התקבלה. בן המלך השני יבשר על בואו של אחיו. בבגדי מלכות נכנס הוא לפני אביו היושב על הארץ. "אבי מלכי, השמש עלתה והפיצה קרניה. יין ישן זה ידובב נפשך". בקושי נראה ראש המלך נד אנה ואנה, מבטו המורכן וזקנו השחוח. "מה לי לתענוגות העולם הזה. וכי לא שמעת שבני קנייני, בני מחמדי  הלך הוא ולא שב? הוו בן סורר שכמוך, כיצד תשכח ותשתה יין ותתהבל?" גנח המלך בחמת כאבו. "חוזר אני ואומר אבי מלכי, השמש שבה" המנגנים החלו לנגן מנגינות קסומות שמעולם לא נשמעו עד כה "בנך חזר".

 

לא היה קץ לאושר המלך. דפים על גבי דפים אפשר לצופף על פגישתם המחודשת. לא זאת באתי לומר. רק לספר: יום אחד יצאו האב ובנו לטייל בגן הארמון. לפתע האב נראה כמתנער מחלום. פונה אל בנו ושואלו "בני קנייני, מחמד ליבי, איה הבל אחיך?"

 

 דלת כיתה ח'1 נסגרת.

 יום שלישי, הלימודים הסתיימו כבר מזמן.  בידיו אוחז הוא את הדף האחרון שכתב. יורד לחדר מורים החשוך ומניחו בתא הר"מ. הוא מקווה שגם הר"מ ישים לב שהוא מדבר אליו. בשקט אופייני  ואצילי  ג'רמי יוצא מחדר המורים, הולך ומתרחק...

והאמת תהיה נעדרת.אמת אשליה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לונסי
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י´ שבט ה´תשע"ג  
הביטוי "בשקט אופייני" היה מאוד מאוד זר לניב של הסיפור ההוא, וקטע לי את רצף המחשבה...
כ"ה שבט ה´תשע"ג  
כ"ו שבט ה´תשע"ג  
המציאות שמתוארת פה מאוד אמיתית. הכאב הזה קיים. לטעמי, הסיפור שבתוך הסיפור תופס קצת יותר מדי נפח על חשבון סיפור המסגרת, שהוא המעניין יותר.
כ"ז שבט ה´תשע"ג  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד