בנושא
בכרם
חדשות
 
כבשים ושוקולד, זה הכל / ישישי
בביכורים מאז ט´ אלול ה´תשע"ב

"אמנם רואה אני שיש אצלכם ציירים מופלאים" אמר הנסיך הקטן מבלי להסיר את עיניו מציור הכבשה ששזה עתה הענקתי לו, "אך אמור לי, האם גם משוררים ישנם בכוכבכם?"

"משוררים? אכן, ישנם כמה" אמרתי, והגשתי לנסיך קובית שוקולד שמצאתי בכיס הפנימי של מעילי עת חיפשתי אחר מברג שיסייע לי בתיקון המטוס, "אך מעולם לא נזדמן לי מפגש עם אחד מהם, ולמען האמת, אני אומר לך שהם ישנם רק בגלל שכך שמעתי". הנסיך נגס בקובית השוקולד בעדינות, והסיר את עיניו מן הכבשה שלו כדי לתת את מבטו בי, כדוחק בי להטעים את דבריי.

נאנחתי קלות. "ובכן, ישנם בכוכב שלי אנשים הטוענים להיות משוררים, אך האמת היא שאין בהם דבר מן האמת של המשוררים עליהם שמעתי," המשכתי. "המתחזים הללו מתקבצים יחדיו עם שאר חבריהם במפגשים אפופים בחרדת קדש, וכל שהם עושים כל הזמן הוא לעשן סיגריות ולהאביס בתוך עשנן מילים גבוהות ומסורבלות, או, במידה והם אנשי דת וחוק, לשקוע בתוך דיונים עקרים על האלהים והאמנות. הם מפרסמים את התוצר שלהם בעיתונים יוקרתיים המכונים "כתבי עת" ובאתרי אינטרנט המיוחדים להם, פרסום שהוא משאת נפשם ואליו כלות עיניהם כל היום. אם לא די בכך, בגאותם הם מחשבים לנהל מדינות ומביעים את דעתם הדלה בנושאים העומדים ברומו של עולם, כאילו יש בכך צורך. אומרים שרבים מאנשים אלה היו משוררים כשהיו ילדים או נערים, משוררים אמיתיים, אך כבר אמרתי לך, הרי, שבשבילי – אלו רק שמועות".

"מוזר. אינני מבין את הליכותיהם של אנשי הכוכב שלך," אמר הנסיך. הוא סיים לאכול את השוקולד ושב לבחון מקרוב את הכבשה החדשה שלו, זו שבתוך הקופסה. "מדוע להתחזות למשוררים אם כל כך קל להיות כאלה באמת? אילו הייתי מצליח לכתוב שירים בידיים הקטנות שלי, הייתי כותב שיר על עצי הבאובב, או על השמיים, או על השוקולד והפלאים שהוא מחולל. הייתי כותב שיר נחמד ומביא אותו לכבשה שלי, שיהיה סוד שלי ושלה, וכך ודאי שהייתי נשאר מאושר בכל עת!"

נאנחתי שוב, ביתר שאת. "גם אני אינני מבין, נסיכי הקט. אך יותר משאני עצוב על שאינני מבין, הנני עצוב מן המחשבה שאולי המשוררים האמיתיים הנם נסתרים כל כך כי הם אלו הבוחרים להתרחק כמה שיותר מן המתחזים, שלא תדבק בהם המחלה הממארת, ואני הוא שלא חיפשתי במקומות הנכונים. כעת, שעה שהמים שברשותי מתמעטים ואני עלול למות במדבר הזה, אינני יודע אם אזכה לפגוש אי פעם משורר אמיתי".

הנסיך הקטן שב להביט בי, ופליאה על פניו. "וכי למה אתה נעצב על שלא פגשת משורר? אין דבר. אם תרצה, היה משורר בעצמך. וגם אם אינך יכול כי ידיך עייפות או כי ראשך עסוק במחשבות על תיקון המטוס שלך, הרי תוכל לצייר לעצמך כבשה שתוכל לאהוב. בטוחני שגם אם לא תאכיל אותה בדפי נייר שכתובים עליהם שירים תשמח היא מאד בחברתך, ותהיה שווה לך אהבתהּ יותר מכל שיר ומשורר שבכוכבך ושביקום כולו".הנסיך הקטן שירה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לישישי
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט"ו אלול ה´תשע"ב  
פחות אהבתי שאת השימוש ביצירה אחרת לשם כך, לא שזה לא לגיטמי, אבל לי זה הפריע.
כך או כך, תודה.
ט"ו אלול ה´תשע"ב  
אני דווקא אהבתי את השימוש בנסיך הקטן,
לדעתי חיקית יפה את הסגנון.

מֶההההה:)
ט"ו אלול ה´תשע"ב  
החיקוי- נהדר, הטון של הנסיך עובר היטב.

והביקורת, כמה כואב.

[אבל שוקולד וסיגריות מרפאים כאבים כמו זה...]

עז
י"ז אלול ה´תשע"ב  
"מדוע להתחזות למשוררים אם כל כך קל להיות כאלה באמת?
כ´ אלול ה´תשע"ב  
ואף על פי שהדרתי את רגליי מן המקום זמן די רב.

והביקורת - מתוך מקום מאמין שיכול באמת להיות אחרת. פשוט צריך לשים לב לפעמים לעיקר ולטפל.

(:
כ´ אלול ה´תשע"ב  
ואז נזכרתי שאני מתגעגע אליך, אז טוב שהגחת קצת. גם למישהו שיזכיר כאן את האמירה הזאת התגעגעתי, שאני זוכר היטב כמה היא חזקה אצלך, ובצדק.
ולתגובה - ברור שאתה צודק, ומצאת מילים ממש טובות להביע איתן את הרעיון. השימוש בנסיך הקטן מקסים, בחרת ממש בבמה המתאימה לרעיון שלך, והחיקוי נהדר.
זה כזה קל? לפעמים זה קל יותר, לפעמים זה קשה יותר. יש כאן רצוא ושוב של תוך וקליפה, אתה מבין למה אני מתכוון? כל פעם שיש לי מחשבות שאני רוצה לכתוב כמאמר, אני חושב שאני נופל ברצוא-ושוב הזה, מצד אחד התוך, ומצד שני - פתאום עיסוק באיך זה נראה וכו', שיכולים להסיח את הדעת מהדבר האמיתי. וידוע שר' מנחם מנדל מקצק שרף את כתביו, ואמר גם לרי"ם לשרוף את כתביו הראשונים (חידושים שעבד עליהם במשך עשר שנים, אם אני זוכר נכון והסיפורים אמיתיים) בגלל שנכתבו ממקום שהייתה בו גאווה.
אשריך שזה כזה קל לך.
טוב לקרוא ממך שוב, אחרי זמן כה רב...

א"א. (זוכר?)


נ.ב
אני דואג שנסיאל יקרא את זה, גם הוא יבין...
כ´ אלול ה´תשע"ב  
נו, אז נסיאל קרא.... [בזכות ההפניה]
באמת היה חסר לי קטע בנסיך הקטן.
יש רשות להדפיס לי?
כ´ אלול ה´תשע"ב  
למה בחרת לשים את זה כ"קטע"?
כ´ אלול ה´תשע"ב  
בהחלט. תדפיס, תחלק לחברים.

למה קטע? לא יודע, לא מצאתי הגדרה יותר טובה לזה. פרוזה תמיד הצטייר לי כמשהו מוגמר.
כ´ אלול ה´תשע"ב  
יש משהו בזה שפרוזה נתפסת כדבר מוגמר.
מעניין....
תודה.
כ´ אלול ה´תשע"ב  
אבל היא לא לגמרי בסגנון של "הנסיך הקטן". המשפטים ארוכים מדי, למשל.

והביקורת שלך נורא-נורא צינית. יש בה הרבה אמת, אני מניח, אבל זו תפיסה צינית.

(אני גם רוצה להגיב לגופן של טענות, אבל לא פנוי לזה כרגע. תזכור שרציתי. למועד אשוב אליך כעת חיה או משהו)
כ"ב אלול ה´תשע"ב  
ציני? ייתכן.
אשמח לתגובה מפורטת.

לא ניסיתי לחקות את סגנון הנסיך הקטן, אלא כתבתי, וזה מה ששירבט עפלרוני. ההיכרות שלי עם הנסיך הקטן מסתכמת בשני קריאות בלבד: אחת בכיתה ג' (שעשתה עליי רושם מופלא), ואחת בכיתה י"א.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד