בנושא
בכרם
חדשות
 
כאשר ינוד הקנה / אביצר
בביכורים מאז ט"ז אייר ה´תשע"ב

הוא עמד במקומו, זקוף ברוח הקלה, והתבונן על סביבותיו. העמק כולו היה פרוש למרגלותיו ממקומו הנישא שמעל גדת הנחל. עליו רשרשו ברוח.

הוא היה צעיר, רק לפני שש שנים צמח, אבל בגזעו כבר ניכר החוסן של עץ אלון בוגר. הוא היה מאושר, העולם כולו היה לפניו.

אבל היום היה האלון הצעיר במצב רוח מהורהר. הוא שאל את עצמו מאין, בעצם, הגיע. מה היה כאן לפניו. הוא עמד תפוס בשרעפים מהבוקר, ועכשיו פתאום חשב על כיוון חקירה חדש. "הרי צמחים אחרים היו פה כשצמחתי", הרהר. "הדעת נותנת, שמרבית הסיכויים שהם היו כאן גם לפני שצמחתי, ולא צמחו יחד אתי". מזלו שלא שמע על פילוסופיה מודרנית.

אם כן, מיהר אלוננו לתרגם את מסקנותיו למעשים, הזדקף לגובה (הוא היה די זקוף גם ככה, אבל הצליח להתרומם עוד קצת בכל זאת) והכריז: "שלום! מישהו כאן ראה איך הגעתי?"

"בודאי, בחור צעיר" נשמע קול מאיפשהו באיזור השורשים שלו. הוא הרכין, במאמץ מסוים, את ראשו, והבחין בקנה סוף זקן ועצבני המציץ אליו מתוך הסבך.

הקנה היה נראה די מרוצה מתשומת הלב. "תראה", הוא התחיל בקול מלא חשיבות, אבל לא זכה לגמור את המשפט, כי רוח קלה נשבה וכופפה אותו בשישים מעלות בערך. הוא הזדקף, קצת מסמיק, והמשיך: "מה שהתחלתי לומר הוא, שאתה צריך לדעת שכל אלון צומח מבלוט".

האלון היה כל כך מרוצה מהעובדה שפגש מישהו שבבירור יודע משהו, שצמח מיד בשלושה סנטימטרים שלמים. "אבל תגיד לי", הוא המשיך לחקור, "מאיפה מגיע הבלוט?"

"פשוט מאד, בחור צעי..." "...ר, בלוטים צומחים על האלון". כלומר, הרוח הסוררת שוב הפריעה לקנה, הפעם באמצע המילה, והוסיפה לקטע הזה שש נקודות בשתי קבוצות של שלוש.

כפי שראינו כבר, האלון לא נטה לחשיבה פילוסופית, ולכן לא עלתה בדעתו שאלת הביצה והתרנגולת. במקום זה העסיקה אותו שאלה אחרת, מעשית הרבה יותר. "תשמע, אדון קנה, זה לא נשמע לי הגיוני" הוא הודיע, "כי אין בכל האיזור הזה אף אלון אחר".

הקנה נאנח אנחה עמוקה. "ידעתי שהיום הזה יגיע" אמר. "דע לך, אלון צעיר ויקר שלי, שאביך צמח ממש כאן קרוב. הוא היה חבר טוב שלי. היינו מתווכחים בלי..." "...סוף, על כל נושא בעולם. היו לו דעות מוצקות בכל נושא, הוא היה עקשן גדול. אבל הוא נהרג. קצת לפני שצמחת."

האלון החריש כמה דקות, והיה שקוע במחשבות עמוקות. בסופו של דבר הוא התנער ואמר בקול מהוסס: "ספר לי עליו, בבקשה. איך הוא נהרג?

"אני זוכר את זה כאילו זה היה היום" פתח הקנה בקול רועד. ניכר היה שהזיכרון מכאיב לו. "הגיעה לכאן סופה נוראית, רוח מזרחית..." "...אדירה. הכי חזקה שראיתי בחיים. כל הבוקר הרוח סערה בלי הפסקה, ואני לא הצלחתי להזדקף אפילו לרגע. אבא שלך כך הזמן ניסה לצעוק לי כל מיני דבר..." "...ים, אבל הרוח לקחה כמעט הכל. רק אחרי הצהריים היו כמה דקות של רגיעה, ואני הזדקפתי וראיתי את אביך מוטל על האדמה, עקור לגמרי."

"מה הוא צעק"? שאל האלון הצעיר, "אתה זוכר משהו?"

"רגע, תן לי לחשוב..." (כאן הוא חשב, זאת לא היתה רוח). "בהתחלה הוא היה בטוח שלא יקרה כלום. אני זוכר משפט אחד שהצלחתי לשמוע בבירור: 'זו רק סופה חולפת,' הוא צעק, 'אני חזק ממנה. אל תדאג.' "

"לקראת הצהריים הרוח התחזקה עוד יותר. בשלב הזה הוא כמעט לא דיבר, אבל לפי הרעשים והחריקות שחזרתי מאו..." "...חר יותר שלפחות ענף אחד נשבר עד אחת-עשרה, ושהגזע נאבק קשות להחזיק מעמד. לקראת שתים עשרה הוא התחיל לצעוק שוב, אבל היה קשה מאד לשמוע. רק מילים בודדות: 'אני לא...', '...בכל זאת...', 'להישאר זקוף'. אחר כך הוא צעק 'תגיד לבן שלי שלא...' אבל הרוח היתה חזקה ממנו. אולי חמש דקות אחר כך שמעתי רעש נוראי. ידעתי מה זה, אבל סירבתי להאמין. רק אחרי הצהריים...'" הקנה נשבר (מטאפורה, מטאפורה) והתחיל להתייפח ללא מעצור.

"'תגיד לבן שלי שלא...'" מלמל האלון הצעיר. " כל כך חבל שלא הצלחת לשמוע את ההמשך. תגיד, מה קרה אתו אחרי שנעקר?"

הקנה עצר את שטף ההתייפחות ואמר: "כמה ימים אחרי הסערה הגיע לכאן איזה צרפתי עם משאית, ז'אן דה לה..." "...דה לה משהו. הוא אמר שהוא צריך את אביך בשביל לייצר ממנו נייר לאיזה ספר, אז נתתי לו לקחת. אביך היה עץ משכיל מאד ואהב לקרוא. אני בטוח שהוא היה מסכים. אם הוא רק היה מקשיב לי קצת יותר..."

"מה?" שאל האלון. "באיזה ענין הוא היה צריך להקשיב לך?"

הקנה נראה נבוך ומיוסר יותר מתמיד. "זו אשמתי." נאנח עמוקות. "הייתי יכול לשכנע אותו, אם הייתי עומד על דעתי קצת יותר. רק יום לפני הסערה התווכחנו על זה. זה היה הויכוח הקבוע בינינו. תמיד איכשהו הגענו אליו, מכל נושא. אביך נהג לומר, שהדבר הכי חשוב בחיים זה לעמוד על עקרונות. לא לוותר. לא להתכופף. אני ניסיתי תמיד להסביר לו שעקרונות זה חשוב, אבל בלי..." "...להתגמש לפעמים אי אפשר להגיע לשום דבר. אבל הוא היה תמים מדי. אם רק הייתי מצליח לשכנע אותו לנהוג קצת יותר כמוני, קצת יותר להתכופף מול הרוח, אולי הוא היה כאן היום."

האלון הצעיר חשב על זה. הוא חשב על זה עוד קצת. הוא היה חושב קצת יותר, אבל הוא היה צעיר, והקנה היה מבוגר ממנו ובעל נסיון חיים עשיר. אז הוא הגיע למסקנה, וכמו שראינו כבר, הוא נהג לתרגם מסקנות למעשים. הוא שלח את ענפיו לקלוט את משבי הרוח, וניסה להטות את צמרתו קצת לכאן ולכאן.

"לא, לא!" קרא הקנה. "אתה לא עושה את זה נכון! הכיפוף צריך להתחיל מלמטה, מהשורשים, ככה." והוא הראה לו.

"ככה?" שאל האלון.

"או, זה כבר יותר טוב". ציין הקנה בשביעות רצון. "אתה רק צריך קצת להתאמן."

למרבה המזל, האלון עוד היה צעיר וגזעו היה רך, והוא הצליח לסגל לעצמו מידה מרשימה של כיפוף. הוא התמיד באימונים, ועד מהרה כבר היה מסוגל להתכופף כראוי מול כל רוח מצויה. הוא זכה לאריכות ימים מופלגת ושרד סערות רבות, ואם תרצו עדיין תוכלו לפגוש אותו על גדת הנחל. הקנה הרביעי משמאל.
משל עקרונות פרגמטיזם פרודיה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאביצר
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ג אייר ה´תשע"ב  
כ"ד אייר ה´תשע"ב  
נדמה לי שהמסר בסוף לא מספיק מחודד.

וכמובן, יש מקום להתמודד באיזה אופן עם זה:
תענית כ, א:
דאמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: מאי דכתיב נאמנים פצעי אוהב ונעתרות נשיקות שונא - טובה קללה שקילל אחיה השילוני את ישראל יותר מברכה שברכן בלעם הרשע; אחיה השילוני קללן בקנה, אמר להם לישראל והכה ה' את ישראל כאשר ינוד הקנה, מה קנה זה עומד במקום מים וגזעו מחליף ושרשיו מרובין, ואפילו כל הרוחות שבעולם באות ונושבות בו - אין מזיזות אותו ממקומו, אלא הולך ובא עמהן. דממו הרוחות - עמד הקנה במקומו. אבל בלעם הרשע בירכן בארז, שנאמר: כארזים (עלי מים), מה ארז זה אינו עומד במקום מים, ואין גזעו מחליף, ואין שרשיו מרובין, אפילו כל הרוחות שבעולם נושבות בו אין מזיזות אותו ממקומו, כיון שנשבה בו רוח דרומית - עוקרתו והופכתו על פניו.
שבבירור עמד ברקע הסיפור.
כ"ד אייר ה´תשע"ב  
כתוב היטב, אבל המסר... פשטני משהו. (ובכלל, זה יותר מדי משל ופחות מדי סיפור לטעמי, וחבל לי כי זה כתוב בצורה מעניינת ומושכת).
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
הוספת ציטוט שיר מטולקין, למה כאן לא הבאת אותו?
(וישכ"ח על הפרסום.)
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד