בנושא
בכרם
חדשות
 
אני עמל והם עמלים? / דניאל אלימלך
בביכורים מאז ט"ז חשון ה´תשע"ב

בימים עברו חיו להן שתי קהילות בשכנות. לקהילה האחת קראו הקהילה הלבנה, ולשנייה, באורח פלא, קראו הקהילה השחורה. כל קהילה מייצגת עולם מחשבה שונה. חיי שתי הקהילות היו חולפים להם בשלווה וללא חיכוך קהילה בחברתה, מלבד מספר פעמים בשנה. אז היו שתי הקהילות מתכנסות ומתארגנות למשחק משיכת חבל. החוקים במשיכת החבל היו פשוטים מאד: יש קשר במרכז החבל, וכל צד צריך למשוך את הקשר לכיוונו. כל קבוצה יכלה להביא לעזרתה מספר בלתי מוגבל של חברי הקהילה שיכולים לאחוז בחבל. בנוסף, היו צריכים חברי הקהילה גם קהל שיעודד את החבר'ה המושכים.

במשך שנים, ניצחה הקבוצה הלבנה. כמובן שחבורת המושכים של הלבנים היו מלאי מוטיבציה וחודרי רוח קרב, אך יש שאומרים שהסוד של הלבנים היה טמון דווקא בקרב קומץ החבר'ה המעודדים. החבר'ה האלה יודעים להכתיב את קצב המשיכה היטב, ויוצרים קול הידוד המדרבן את המושכים. דבר נוסף שהיה מיוחד באותה קהילה הוא שהחבר'ה המעודדים היו נכנסים מדי פעם לפרק זמן קצר לתוך קהל המושכים, בתורנות, ומסייעים להם במשיכה. לאחר מספר דקות חזרו שוב לספסל העידוד.

כך או כך, ברורה היתה לכולם חלוקת התפקידים. מקרב האוכלוסיה של הקהילה הלבנה, היו המעודדים חכמים והאיכותיים, ואילו המושכים היו כל אלו שאינם.

באחד מימי התחרות, אחד המושכים בקהילה הלבנה, בן שמו, חש שלא נוח לו. לא נוח לו להיות בתוך המון צפוף ומזיע, עושה לו יבלות וריח ממש לא נעים. בעוד ישנם אנשים שיושבים בצד, ומעודדים. בן ממש רצה לנוח קצת ולשבת בקרב המעודדים. הוא תירץ לעצמו ואמר שכמובן שהוא לא מתחמק מהמשיכה, אלא הוא משתתף. הרי גם המעודדים נכנסים לאותה צפיפות למעט זמן, ומסייעים, אם כך אין עם זה שום בעיה אידאולוגית. וכך יצא החוצה, והצטרף לספסל. הוא לא ידע כל כך את תורת העידוד והקצב, אך חשב שעם הזמן הוא יילמד. ואתם יודעים מה, כך היה. חלפו השנים, ומהר מאד בן למד את תורת העידוד, והיה לאחד המעודדים הטובים שקמו לאותה קהילה. איזה מזל שהוא לא נשאר בקרב המושכים. הקהילה יכלה להפסיד פה עילוי בעידוד.

המשיכו לעבור להם השנים. בן היה מעודד מן השורה, והמושכים המשיכו למשוך. עד שיום אחד, קם לו בחור אחר, מנשה שמו (אבל כולם קוראים לו 'ניש'), שאביו היה בחבורת המושכים, וחשב בליבו 'עוד מעט גם אני מגיע לגיל 18, ומצטרף לחבורת המושכים, אבל תמיד ראיתי את אבא, וחשבתי בליבי כמה קשה הדבר. כמה הוא מזיע. כמה חם לו בין המושכים. אולי אנסה קודם את עולם העידוד. זכר ניש את אותו בן, עילוי שיצא מקרב המושכים והפך לעילוי, אולי גם אני אהיה, חשב. כך הצטרף לו ניש לעולם המעודדים והיה לו טוב. הוא ישב בצד ועודד. אל דאגה, כשהגיע זמנו להצטרף לכמה דקות לתוך המושכים הוא עשה זאת, אך רק לכמה דקות, כדי לצאת ידי חובה, ומיד חזר למעודדים. שם נוח לו, למרות שהוא לא קולט כל כך טוב את קצב העידוד ואת המילים של השירה.

חלפו להם השנים. מרבית האבות ראו בעולם המושכים עולם כוחני וגס ולא רצו לקלקל את בניהם העדינים. הם העדיפו שבניהם יהיו בעולם המעודדים וזה נהיה מובן מאליו שמי שמגיע לגיל 18, הולך קודם לעולם העידוד. עוד ועוד אנשים העדיפו לעזוב את עולם המושכים, ולהצטרף לעולם המעודדים. קצב השירה שלהם הוא לא תמיד טוב והוא לא תורם למושכים, אבל הוא בהחלט בונה את העולם התרבותי של הבחורים בצד העידוד. כמובן שלפתע גילתה הקהילה נערים רבים וטובים שעולם העידוד הוא המקום בשבילם, שטוב שלא נשארו בעולם המושכים, אך ישנם גם רבים וטובים שלא. מנגד, יש מחסור בעולם המושכים. הקהילה השחורה הולכת ומתגברת, והנטל כנגדם נופל על אלו שמבינים לצערם שאינם מתאימים לעולם העידוד.

אם הנערים היו חושבים בצורה אמיתית יותר, ובודקים את מידת ההתאמה שלהם לעולם העידוד, הכל היה טוב יותר. אבל אם לא חושבים, והולכים כי כולם הולכים, נשארים כי זה נוח, וכי זה תורם רבות לעולם הרוח של המעודדים – אז מתחיל הסדק בכוחה של הקהילה הלבנה.ביניש הסדר משל

© כל הזכויות ליצירה שמורות לדניאל אלימלך
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י"ט חשון ה´תשע"ב  
מבחינת הכתיבה-נראה לי שקצת הארכת בשהביל קטע, ובאורך כזה כבר יכולת לפתח לסיפור ממש.
מבחי נת התוכן-לא אכנס איתך למחלוקת, רק אומר שבעיני ההסדרניקים אינם 'מעודדים' הם מושכים בחבל, ואפילו מושכים בשני חבלים.
אולי זה לא מתאים לכל אחד, אבל רצוי שהרוב ינסו את זה קודם כל...

עֹז
כ"ב כסליו ה´תשע"ב  
דיברתי על המצב בו אנשים לא חושבים לעומק על התאמתם לעולם הזה, והולכים כי כולם הולכים.
התרומה היא אכן דעות לכאן ולכאן.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד