בנושא
בכרם
חדשות
 
נגה / עפר ואפר
בביכורים מאז כ"א אב ה´תשע"אלבתנו, נגה


"תאיר לרבתי עם מאור נגהך" (סיום הקינה האחרונה לליל תשעה באב)חושך כיסה את הכרם. כל כלי הבציר היו מונחים לפניו, מסודרים בקפידה. מולם עמדו הכינורות, הנבלים והחלילים, מוכנים לפעולה. כולם עמדו והמתינו בסבלנות עד שאיש לא יקח אותם. בעוד כמה שעות יעלה השחר, והבוצרים יבואו הנה לעבוד בין הגפנים, אבל מספרם לא יעלה על מספר הבוצרים הממוצע ביום קיץ רגיל. כלי עבודה רבים יישארו מיותמים, שלא לדבר על כלי הנגינה. הם יעמדו שם כל היום ויחכו לאף אחד.

כך הוא קיווה. כלומר, הוא העדיף שכך יראה יום המחרת. בסתר לבו הוא ידע שהוא יראה גרוע הרבה יותר. זה לא יהיה עוד יום אפור שגרתי, אלא יום שחור משחור.


זכרונות משנים רחוקות עלו במוחו, אך כולם היו מעורפלים, חסרי צורה. הוא ניסה בכל כוחו לאחוז בהם, לתפוס אחד מהם ולצייר אותו בדמיונו, לראות אותו בעיני רוחו מתרחש כאן ועכשיו, אך הזכרונות נשארו מטושטשים. לא שכחה קפצה עליו, מובן שלא, הזכרונות היו חזקים והכו בו ללא הרף; אלא שכל כך הרבה קרה מאז ימי עוזיהו ואחז, עד שכעת היה קשה לשחזר אותם אפילו במחשבה בלבד. כשהשמים קודרים כל כך, גם בכח הדמיון אי אפשר להאירם.

לכולם היה ברור שחגיגת הבציר תתבטל. גם לו.

הוא ניסה לעשות הכל כדי שההחלטה הזאת לא תתקבל. כמה הוא נאבק. כמה מאמצים הוא השקיע בקרב האבוד הזה, להגן בחירוף נפש על השלהבת האחרונה שנשארה מתוך האבוקה הגדולה שהייתה פה פעם. כאילו שהרוח לא תבוא עוד מעט ותכבה גם את הזיק הבודד ששרד. אבל לא היה לו טיעון שיוכל לעמוד מול המציאות הפשוטה, המורכבת מחורבן כלכלי, אסון חברתי ומשבר אמוני. כולם אמרו את מה שלא היה צריך אפילו לומר: אין שום סיבה לחגיגה בעת שבר. גם אם נשקע בהזיות כמו אביך, אמרו לו, ונחלום שאנחנו נמצאים בממלכת שלמה הרודה בכל עבר הנהר, אין לנו די כסף כדי לקיים את החגיגות הללו. אפילו כרמים לחגוג בהם כמעט ולא נשארו. רק הוא, שאר ישוב לבדו, התעקש לטעון שאסור להפיל את רוח העם. טענה שהוא עצמו התקשה לקבל, שהרי רוח העם נפלה כבר מזמן.

עכשיו הוא יושב לבדו, בעלטה גמורה. גם ללא אור יום הוא היה יכול להביט בגפנים המידלדלות, שאין להן לא כתף ולא נטף. קיווה לעשות ענבים, ויעש באושים. הם צודקים, אמר לעצמו, חג בציר בכרם שכזה ייראה עלוב. חדלנו את תירושנו, הוא לא ישמח יותר לבב אנוש. האור בכל מקרה לא יזרח בבוקר. השאלה היא האם אבא יהפוך אותו ליום חשוך.


שאר ישוב ידע שאביו מתכוון לדבר מחר בפני העם. הוא יישא את הנאום שיעמוד במרכז החגיגות שאינן. הם לא יצייתו ולו למילה אחת מדבריו, אבל הם יקשיבו לו, כי כשישעיהו בן אמוץ פותח את פיו כולם מקשיבים. ואפילו הוא, נביא הנחמה הגדול, מי שלא נרתע ממלך ארם, מי שלא הניד עפעף כשהמרכבות האשוריות התקרבו במהירות הבזק לירושלים, רואה עכשיו שחורות. הסיפור לא יסתיים במסע סנחריב, הוא גילה לו בסוד, הוא יסתיים בחורבן מוחלט. של העיר, של הממלכה, ומעל לכל - של המקדש. הקדוש ברוך הוא מאריך אפו, אבל לא רחוק היום שבו בית המקדש יהפוך לעיי חרבות, וממלכת יהודה תאבד מן הארץ. ומחר הוא הולך לשאת דברים בפני ההמון. האמנם גם הוא במרפי הרוח? האם גם הוא יכבה בהבל פיו את כל ניצוצות התקווה שנשארו בעם?

הוא התיישב על האדמה. חושך מכסה ארץ. אור התורה מתעמעם, נר ישראל דועך, גם הילת הנבואה הולכת ונעלמת לאיטה. שמש וירח קדרו, כוכבים אספו נגהם.


***


שמש טובה של אב זרחה בשמים. אנשי שדות הדגן כבר שמחים מראשית תמוז אחר קציר, וכעת הגיע תורם של אחיהם שבגפנים. הם עוברים בין שורות הכרם, רואים שהבשילו אשכולותיו ענבים ובוצרים את הפירות. האור הגדול שיורד דרך קרני השמש מגיע עד לעיניים, וגם הן מאירות. אין אלו עיניים של שיכורים המתהוללים בכרמים, אלא של עובדי אדמה פשוטים ששמחים ביגיע כפיהם, ונושאים את עיניהם למי שמברך אותם ומשכין ביניהם שלום, לומר לו תודה. לא חם להם, זורח להם. חמה של קיץ מלטפת את ראשיהם, פירות ארץ ישראל בידיהם ושירות ותשבחות על שפתותיהם.


השמחה אינה מסתיימת בכרמים, כמובן. היא ממשיכה משם לירושלים, כאשר פירות הקיץ מובלים אל בית המקדש. שם שורה השכינה תמיד, ושם מתחברים גם האיכרים הפשוטים לאלוקיהם ולעמם. כולם מלאים זיו, ונאה זיוום בכל העולם. לא ביום אחד של מקרא קודש הם מתאספים בירושלים, גם לא בשבוע אחד, אלא בחג ממושך משבועות עד סוכות, ששיאו בימי אב העליזים. האושר הטבעי מתחבר עם טוב הארץ, ושניהם יחד מתאחדים עם האמונה בבורא העולם הזן את הכל. העם ההולכים בחושך במשך החורף ראו אור גדול, אור נגה עליהם.


***


קול צעדים קטע את מחשבותיו של שאר ישוב. קל היה לזהות את האדם הצועד; רגליים שצועדות צעדים בוטחים כל כך, רגלי מבשר, יש רק לאבא. שוב הוא ממלמל לעצמו את מילות הנבואה לפני שיישא אותה בפני כל העם. המתבונן מן הצד יוכל לחשוב כי ישעיהו משנן את הדברים, או עורך הגהות אחרונות, אך שאר ישוב היה משוכנע שהוא פשוט אינו יכול לשמור את הנבואה בקרבו. הוא חייב להעלות את דבר אלוקים על שפתיו.


רוח קל עובר, בכנפיו יביא בשורה טובה. ישעיהו עולה על גבעה קטנה, צופה אל הרקיע. כוכב זעיר עולה, מבהיק ביופיו. אור דקיק מתגנב אל שמי הלילה. קשה לכנותו בשם אור; מראהו כמראה חיוור של קשת בענן, נראה ואינו נראה. אינו מגרש את החושך, אך דוחה הרבה ממנו. מקורו נסתר מן העין, לא נודע מהיכן בא. לא כאור היום הבא מן השמש, אלא כאור הלילה הבא גם הוא מן השמש ושולח את קרניו אל הירח, גם הארה חלושה זו אינה אלא שביב מאור גדול הזורח במקום אחר, אולי בעולם אחר, ועדיין לא בא לעולם. נגה.

הוא יבוא, אומר לעצמו ישעיהו. בן דוד נולד מתוך החורבן. אראנו ולא עתה, עוד חזון למועד, אבל כך היא מלכותו, כאור בוקר יזרח שמש. אם רק ניטיב את דרכינו, ונפדה את ציון במשפט ושביה בצדקה, הקדוש ברוך הוא עוד יגיה את חשכנו. לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה וּלְמַעַן יְרוּשָׁלִַם לֹא אֶשְׁקוֹט, עַד יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר.אור גאולה חורבן נבואה קיץ תשעה באב

© כל הזכויות ליצירה שמורות לעפר ואפר
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ב אב ה´תשע"א  
מדהים, מדהים, איך אתה (והפעם ברור שאפרת שותפה) מצליח להכניס כ"כ הרבה מקורות על נגה לסיפור אחד מיוחד כל כך!

בקיצור - סיפור מהמם לילדה מהממת...
כ"ג אב ה´תשע"א  
אהובים עלי סיפורים שאינם מייפים את המציאות אך כן מותירים תקווה.

שתשמחו הרבה.
כ"ג אב ה´תשע"א  
לכתוב משם, מהסיפורים בתנ"ך.... יפה.
כ"ג אב ה´תשע"א  
אהבתי את האוירה.
מזל טוב
כ"ד אב ה´תשע"א  
איזה כיף לנגה שבאה לעולם מאיר כ"כ, לראיית הטוב ולאמונה בו.
מקסים איך שזרת את החורבן והגאולה, את התקוה והמציאות.

שתאירו המון, ביחד איתה.
עֹז

[אני חייבת: שתאירו, שהיא תעיר אתכם, זה חלק מהאור, במיוחד באמצע הלילה ]
כ"ז אב ה´תשע"א  
איזו דרך יפה לשמוע שנולדה לכם בת!
המון שמחה ואושר, אני בטוח שהיא זכתה למשפחה נפלאה!
שבוע טוב
כ"ח אב ה´תשע"א  
על מה שהיה ועל מה שלוואי ועוד מעט שוב יהיה.
הרבה מזל טוב ושתמיד יוארו פניכם משמחות
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד