בנושא
בכרם
חדשות
 
ללא פואנטה / שיבקוץ
בביכורים מאז ט´ כסליו ה´תשע"א

 

"בני, הוי זהיר במלאכתך, שמלאכתך מלאכת שמים היא, שמא אתה מחסר אות אחת או מייתר אות אחת- נמצאת מחריב את כל העולם כולו" (עירובין יג.)


כ"ד סיוון התתפק"ז

מי מאתנו לא מכיר את הסיטואציה? אתה בדיוק מסיים לכתוב את ספר החידושים שלך על כל הש"ס, מכין את ההכנות האחרונות לדפוס והולך לבקש הסכמות. אחרי שהשגת את אישורי הצנזורה על כך שאין בספר שום דבר עם חשש ציונות, אתה ניגש ומוסר את הספר לבית הדפוס, כדי שהוא יוכל לשכב בחוסר מעש בכל ארון ספרים יהודי.

אחרי כמה ימים בטח יתקשר אליך המוציא לאור בבהלה, אתה תיגש לטלפון ותשאל במה מדובר. "יש בעיה חמורה" יאמר המו"ל, ואתה תשאל "מה? שש עשרה הסכמות זה לא מספיק?". המו"ל מן הסתם ישיב לך כך "מספיק בהחלט, נראה לי שהיה אפשר לוותר על משגיח הכשרות של חנות הדגים", ואתה תירגע. "אז מה העניין, וואס איז די פרובלעם?", תנסה להמשיך ולהקשות, "אין שם לספר שלך" יאמר המו"ל וישתוק.

אחרי השיחה הזו אמור להתבצע תהליך חיפוש קדחתני האורך כחמש דקות, ובסופו ימצא שם לספר, והכל יבוא על מקומו בשלום.

לפחות כך זה היה במשך ה500 שנים האחרונות...

-0-

יחיאל לייב בדיוק מדד על עצמו גארטעל חדש כשהטלפון הלוויני הכשר שלו צלצל. "ר' יחיאל, השם שבחרת לספר תפוס", אמר המו"ל מהצד השני של הקו (עמוק בצד השני של הקו...). יחיאל לא האמין למשמע אוזניו, מישהו כבר קרא לספר שלו "כאייל פסח", השם עליו הוא עמל זמן כה רב, תפוס. ר' יחיאל לא איבד את העשתונות (ראיתם פעם מישהו שכן איבד אותם? הוא מצא אחר כך?), הוא החל ללכת בחדר מצד לצד. בהתחשב בעובדה שהוא גר במאה שערים, ההליכה מצד לצד נמשכה כשניה וחצי, וגם זה רק אם הוא נתקע בארון הספרים. הוא החליט שאין מנוס מאשר לחפש שם לספר, והמקום הכי טוב לחפש שם הוא כמובן התנ"ך, אבל מאיפה לעזאזל משיגים את הספר הזה?

-0-

בעזרת חבר המקורב ל'מזרחיסטים' הוא השיג תנ"ך והחל לחפש בקדחתנות, מקריא כל שם למו"ל. "פור התפוררה?", הציע ר' יחיאל, "יש כבר שלושה, קונטרסים בעניין הלכות רעש האדמה". "ויצא הפרשדנה?", ניסה יחיאל לייב שוב, תשובת המו"ל לא איחרה "יש, הלכות בית הכסא, חמשה כרכים". ר' יחיאל דפדף בכוח והציע שוב "מוות בסיר?", המו"ל גיחך "אתה לא בקי בספרים, אה? מדובר בספר הלכות צמח האיזגעמאראנטעדלאען (טופו) השלם". הם ישבו כך במשך מספר שעות, עד שנשמעה מפי ר' יחיאל ההצעה האחרונה, "עמו ויעל", המו"ל השיב בקול עייף "אנציקלופדיה נגד הציונות השלמה, כנראה שלא נותרו שמות". המילים האחרונות הדהדו בחלל החדר, איש עוד לא עיקל את גודל נוראות הבשורה, שמות הספרים נגמרו!

-0-

מיד בבוקר שלמחרת הונחה שאלה על שולחנם של גדולי הדור, מה יהיה על עולם התורה? גדולי הדור הורו כי עד שהבעיה תפטר, אין ללמוד תורה, ובוודאי לא לכתוב שום חידוש ממנה, כדי שלא יווצר חלילה מצב בו ספר לא יוצא מחוסר שם. עצרות תפילה וזעקה התארגנו בכל פינת רחוב, זועקים לקב"ה על הגזירה הנוראה, להשאיר את עמו ישראל בלי שמות לספרים שלו. ילדי הת"תים, שהסתובבו חופשיים ברחובות, לבשו שק ואפר (וצחקקו בהנאה), כולם היו אבלים על הגזירה הנוראית שגזר ה' על בניו. מספר פלגים קיצוניים, שידעו כי הממשלה אשמה בכל, החלו להצית פחים, אך הם הפסיקו כיוון שהפחים נגמרו. הכל חיכו למוצא פיו של אב"ד הקהילה, הרב דוסטויבסקי.

-0-

ביום החמישי יצא הרב דוסטויבסקי לקהל, הוא עמד על בימה גדולה ופתח את פיו. הס הושלך בקהל (אומרים שהוא פגע במישהו), הכל הקשיבו קשב רב (תרתי משמע...). הרב החל לדבר "לעתים נותן הקב"ה רמזים במציאות, חושב מאד להיות קשובים לרמזים אותם הוא שותל", אמר הרב ושתק מעט, "גם מהגזירה הנוכחית עלינו ללמוד". הקהל הנהנו בראשם, "נראה כי הוא רוצה לרמוז לנו שמיצינו את עולם התורה, מה שהיה יכול להתחדש, כבר התחדש, התורה הושלמה!". הרב דוסטויבסקי צפה בפיות הקהל נפערים, "לכן, הגיע הזמן לעסוק בדברים אחרים, אחרי לאקדמיה!". הרב ירד מהבימה, עלה על מונית ונסע לאוניברסיטה העברית, שם הוא לא התקבל לשום קורס כיוון שידע לפתור תרגילים במתמטיקה רק באותיות[2]. הציבור שבקהל היסס לכמה רגעים, אבל אז קיבל על עצמו את הדין.

-0-

למחרת כבר פשטו אלפי חרדים על לשכת הגיוס, מתבקשים להתקבל לגיבושי הסיירות (חוץ מהשייטת, ניסיתם פעם לשחות עם פאות?). אחרים הגיעו בהמוניהם לאוניברסיטאות ולמכללות, יש כאלה שהגיעו אפילו לכנסת (זו הפעם הראשונה שהם יצאו ממאה שערים, מאיפה להם לדעת שהבניין הגדול הוא לא אוניברסיטה?). תוך כמה שבועות היה ניתן לצפות בחרדים נהגי מוניות, פקחי תנועה, שוטרים ואפילו סוחרים בשוק. היה נדמה כי משהו בציבוריות הישראלית מתחיל להשתנות...

-0-

לאחר כמעט שנה, נערכו במאה שערים לחגיגות יום העצמאות ה290, בימה מרכזית נבנתה בכיכר השבת, ועליה הלכו להופיע גדולי הזמר החסידי (שקיבלו מלקות מהרב אמנון יצחק). מחיצות נפרשו על פני כל רחובות השכונה, כולם היו נרגשים לקראת הפריילאך הגדול. ראש העיר דיבר על התמורה שחלה בציבור החרדי, ובירך אותם על הצטרפותם למיינסטרים הישראלי, כולם שמחו מאד. אך השמחה לא ארכה זמן רב...

-0-

לא בקלות ויתר יחיאל מיודענו על הוצאת ספרו, הוא טרח שוב ושוב, עד שלבסוף מצא פתרון. כידוע לכולכם, הספר "כאייל פסח" נקרא כך בכתיב חסר, אך ספרו של חיליק יכול להקרא בכתיב מלא "כאייל פיסח", וכך שמו שונה לחלוטין. הפתרון מצא חן בעיני הרב ד"ר דוסטויבסקי, שקיבל בינתיים תואר בקרמינולוגיה, והוא הורה שאפשר לחזור ללמוד. הדגלים קופלו, העבודות בוטלו, וכולם חזרו לבית המדרש.[2] דוגמא לשיחה במבחני קבלה: "כמה זה סינוס של תתקצ"ו מעלות על הפעראבולא של איק"ס שווה ג' ווי בריבוע?"- "וואס האסטו געזאגט?"- "תפתור את התרגיל!"- "פטור!"...

© כל הזכויות ליצירה שמורות לשיבקוץ
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ג כסליו ה´תשע"א  
אבל נחלש. משהו בקוסנפט של יציאה-מכלל-שליטה-על-לא-מאומה כבר שחוק קצת, ככל הנראה.
היה עדיף להישאר במסגרת הבעיה הפרטית של אדם אחד.

חייכתי! תודה.
כ"ג כסליו ה´תשע"א  
אבל לא, צר לי לאכזב, אני לא מכירה את הסיטואציה של בדיוק לגמור לכתוב את הספר ואז המו"ל מתקשר וכו' וכו'... יש לציין שגם לא ניסיתי לשחות עם פיאות, אבל לפי אח שלי זה כנראה בסדר... :)
כ"ג כסליו ה´תשע"א  
גם אני לא אוהב את הסוף, מאד ייתכן שאערוך אותו בסופו של דבר, אבל הסיפור הזה יושב אצלי כבר חודשיים ללא התקדמות.
העלתי אותו לסדנא אבל לא קיבלתי שם רעיונות שמצאו חן בעיני.
מקווה שזה ישתפר.
ואל, זה נכתב בציניות... גם אני לא מכיר את הסיטואציה.
ז´ אייר ה´תשע"א  
תוכדי נזכרתי באפרים קישון כותב ספר לילדים. בהתחלה
ט´ אייר ה´תשע"א  
אני מאד מחובר לעולם הזה ואוהב לבקר אותו, היה לי כבר דיון על זה בפורום פעם. בכל מקרה, תודה על המחמאה. אני לא בטוח לאיזה קישון התכוונת (זה שחוזר הביתה בג'יפ?) אבל כל השוואה שלי אליו מחמיאה לי, אפשר לומר שהוא מורי ורבי בכתיבה...

שבת שלום!
ט´ אייר ה´תשע"א  
בג'יפ? יכול להיות.
ט´ אייר ה´תשע"א  
אבל חוץ ממנו יותר מחיבבתי את הסיפור הזה.
יש לך הברקות קולעות מאד ובכללי משהו משעשע וקורץ.

הרגת אותי עם השאלה במתמתיקה.. "פטור"..

|המון סמיילים|
תודה לך.
י"ב תשרי ה´תשע"ב  
רק ציפיתי שבסוף החרדים לא יוכלו לחזור לתורה אחרי שהם נפתחו לעולם, או לפחות יהיה איזה שהוא תהליך או משבר...

 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד