בנושא
בכרם
חדשות
 
יין / זכרני נא
בביכורים מאז י´ ניסן ה´תש"ע

 

מים קרירים זרמו מברז הכיור במטבח. הכלים, שעד עתה מילאו את הכיור, סובנו, נשטפו והועברו אל מייבש הכלים. ועם כל כלי שמורק, נחשף טפח נוסף מן הכיור. נסתיימה העבודה. הברז נסגר וכוס כחולה אחרונה הונחה לצד הצלחות הכתומות. יחד עם הכוסות, הצלחות והקערות הירוקות והאדומות נראה המייבש כקרקס צבעוני במיוחד. ידיים מקומטות מסבון ומים נוגבו לאט במגבת שהתייבשה על הכסא וסביב העיניים הקטנות ניתן היה להבחין בעיגולים שחורים של עייפות, שהשתלבו יפה בשחור של הלילה, סמוך לחצות.

צלצול הפלאפון הדליק לרגע את עיניה, קיבלתי הודעה. מבעלי.

"מזל-טוב. יום נישואין שמח לנו..."

אה, כן. הרהרה לעצמה. שכחתי לרגע שהיום, לפני אחת-עשרה שנה נישאנו.

היא פרשה את המגבת על הכסא, התיישבה על כסא סמוך ונאנחה. לאחר כמה שניות התרוממה ואחזה בידית המגירה, מתכוונת לזרוק חזרה פנימה את המכשיר הסלולארי. בעצם לא.

היא העבירה את ידה אל המקשים והחלה מתקתקת. משסיימה, לחצה על מקש השליחה, אחר כיבתה את האור ויצאה מן המטבח.

בעלה קיבל הודעה. "מזל טוב לנו. הייתי עייפה, אז הלכתי לישון".

*

הם ישבו זה לצד זו מעט מתוחים. תחת שולחן העץ הישן הם אחזו ידיים ומעליו, העין בורקת, מדגישה לחלוחית של דמעה, נצנוץ של תקווה. הצדיק, שעזב לרגע את החדר, שב עם בקבוק יין גדול והתיישב מולם. הוא הוציא את פקק השעם וקירב אליו צלוחית קטנה של טבק שהייתה מונחת על השולחן. האור העמום שדלק בחדר השרה בו אווירה נינוחה ושקטה ורק מלמולי תפילתו של הצדיק נשמעו. הוא נטל קמצוץ מן הטבק ופיזר אותו בתוך הבקבוק, אחר השיב את פקק השעם אל מקומו והגיש את הבקבוק לזוג שלמולו.

"יין הוא סוד. יין הוא שמחה", חייך הצדיק ועצם את עיניו. "השתמשו ביין כסוד וה' הטוב ישלח לכם את השמחה". הוא פקח את עיניו והגיש להם שתי כוסיות של זכוכית, חילץ בשנית את פקק השעם ומזג מעט יין בכל כוסית. "שתו מהיין בזמנים מיוחדים", הדריך, "בהבדלה ובימי הולדת".

כשסיימו לשתות, ברך אותם הצדיק בזרע של קיימא ונפרד מהם לשלום.

הזוג יצא מבית הצדיק מעודד ומקווה וידיי שניהם אוחזות בבקבוק היין ובשתי כוסיות הזכוכית.

*

ערב שבת. שקט של אחרי הסעודה. היא יצאה בדממה מחדר הילדים, סוגרת, לא לגמרי, את הדלת אחריה. בצעדים קטנים ומדודים היא מתקדמת אל הסלון. עוברת בזריזות את עגלת ביתם הקטנה שחנתה במסדרון, מדלגת מעל מכוניות הצעצוע של הבכור שהיו מפוזרות על השטיח, מרימה את הבובה של האמצעי, אשר הייתה זרוקה על הרצפה ומתיישבת על הספה, ליד בעלה.

לקחתי משמרת נוספת ביום שלישי בערב. היא מבשרת. מצטערת, צריך להתאמץ קשה כדי להרוויח את הגרושים של הקידום שקיבלתי.

רוצָה שנחגוג את יום נישאנו שחל אמש? הוא שואל.

מה אמרת? היא שואלת חזרה, מרימה עיניה מן הספר.

עזבי, בעצם כלום. ממילא עוד רבע שעה נכבה האור. אני הולך לישון.

*

המפתח הוכנס אל החור והסתובב, מושך אליו את לשונית הנעילה של הדלת. הזוג נכנס אל ביתם והדליק את האורות.

"איפה כדאי להניח את הבקבוק?" שאלו שניהם יחד ומייד פרצו בצחוק.

"אפשר על המדף במטבח", היא מציעה.

"לא כדאי", הוא פוסל בעדינות. "אנחנו נתבלבל. זהו יין מיוחד, שכחת?"

"אז אפשר בארון הספרים שבסלון", היא מנסה בשנית.

"בדיוק", הוא מאשר. "מקום מושלם".

הם התקרבו יחד אל ספריית העץ שניצבה בסלון וקבעו את מקומו של בקבוק היין המסוגל במדף העליון, מעל לחומשים החומים וליד החנוכייה הכסופה, שקיבלו מתנה מחברים, לחתונה, לפני שלוש שנים.

"איזה משפט מוזר הוא אמר", היא ירתה תוך-כדי סידור המטפחת. "יין הוא סוד ושמחה. למה הוא התכוון?"

הוא גירד בפדחתו וחייך במבוכה, "האמת, שגם אני לא הבנתי", הודה. "נאמר כי ילדים זה שמחה וגם נכתב שיין ישמח לבב אנוש. אך איני יודע איך זה מתקשר לסוד".

"בכל אופן", היא הפכה עניינית והחליקה קמט בלתי נראה בשמלתה. "כדאי שננצל את השבוע הזה יחד, שבוע הבא אתה מקבל משרה שדורשת יותר זמן בעבודה ופחות בבית".

*

מפת קטיפה שחורה נפרשה בשמים ועל גביה נראו שלושה כוכבים. הילדים ברכו 'ברוך המבדיל' ונשכבו לישון. היא המתינה לבעלה שישוב מתפילת ערבית ויבדיל בין קודש לחול. בינתיים, היא ארגנה את חפצי ההבדלה. הגביע. הנר. הבשמים. רגע, היא שכחה את היין. מהורהרת צעדה היא לעבר ספריית העץ שבסלון. אמנם מסדרת את ההבדלה, אך בראשה שלטה ערבוביא. היא מבולבלת. כשהיא חוזרת מהעבודה - הוא עייף, כשהוא חוזר - היא עסוקה עם הילדים. הפעם האחרונה שישבו לאכול ארוחת ערב יחד, הייתה כשהיו שניהם עם שפעת, לפני ארבעה חודשים. ובכלל, מאז שקיבלה את הקידום בעבודה אין לה זמן לשום...

אופס! בקבוק הזכוכית נשמט מידיה, נפל על הרצפה ונשבר.

יין אדום מתוק נשפך על המרצפות. ברגעים הראשונים היא שתקה. מוכת הלם כופפה את ברכיה בכדי לאסוף את שברי הזכוכית. היא אספה את החתיכות הגדולות והביטה בנוזל האדום והחריף שהתפשט והרטיב גם את סוליות נעליה. לפתע קפאה על מקומה ונעצה עיניה ביין. עמוק. היא הבחינה בדמות דיוקנה הנשקפת מן היין. כך נשארה זמן רב, מביטה בהשתקפות. ברגע אחד הבינה את כוונתו של הצדיק. הסוד, השמחה. הסוד, הוא הם, עצמם, הוא והיא. אם רק ישכילו להשתמש ביין כסוד, תבוא גם השמחה.

בסיס הבקבוק נותר שלם וכך גם כמה מדפנותיו, בינותם נותר מעט יין שלא נשפך על הרצפה.

היא נטלה שריד זה של הבקבוק והגישה אותו אל השולחן. ממתינה לשובו של בעלה.

*

הוא הבדיל. רגע לפני שישב, הביט ביין, מנסה לראות את דמותו מחייכת, סגולה לשבוע טוב. הוא מביט באדום שבגביע ורואה עוד דיוקן מלבדו. דיוקנה של אשתו. מחייכת אליו.

אותו ערב, הוציאו שניהם כוסיות מן המגירה שבמטבח, מזגו יין עם טבק וברכו.

כשלגמו, הביטו זה בעיני זו וחייכו. נתקיימה ברכתו של הצדיק. יין של סוד נכנס, שמחה יצאה.


זוגיות יין סוד שמחה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לזכרני נא
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י"ד ניסן ה´תש"ע  
שנים לא שמענו ממך... =)

על הסיפור כבר אמרתי פעם, לא?
י"ד ניסן ה´תש"ע  

זכרני נא היקר, איזה כיף לראות אותך מפרסם שוב יצירות!

סיפור לא פשוט כתבת. בחרת נושא שהוא מוכר לרבים מדי והוא נפוץ מאד, לצערנו - התרופפות היחסים והשחיקה של הזוגיות בחיי היום-יום, בין העבודה, מטלות הבית וגידול הילדים - אכן קשה מאד לתחזק זוגיות.

בהתחלה הייתי בטוח שאתה מתכוון לדבר על זוג שיש לו קשיים להיכנס להריון. כיוון שישנה הלכה שאומרת שאם זוג לא הצליח להיכנס להריון עשר שנים - עליהם להיפרד, זה היה יכול להסביר את המתח שיש דווקא ביום הנישואים האחד עשר...

כך או כך, הסיפור טוב, עצוב כמה הוא נפוץ בימינו. אני מרגיש כאילו הדמויות לא מספיק נפתחות אל הקורא, וכל הקטע עם הצדיק לא מספיק ברור, המעבר אולי צריך עוד איזה ליטושון

סיפור מקסים, שיהיה חג שמח

רותמ'ס.
כ"ו סיון ה´תש"ע  
בתחילה, גם אני חשבתי שנושא הסיפור יהיה עקרות. והתפתחות הסיפור לנושא ה"נדוש" והמוכר בדרך מסקרנת זו, יוצר את היוצר שבך. יפה יצרת.

בטוב טעם. לגעתי.
בהצלחה
ושפע ישועות:) ושמחות גדולות!
אילה:)
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד