בנושא
בכרם
חדשות
 
רצוף אהבה י´ / אסף להד
בביכורים מאז א´ ניסן ה´תשס"ט

 

יום עבודתו של מר גרסטן, שהועסק כמנהל מכירות בחברת פ.צ.ק מסחר בכימיקלים בע"מ, החל כיום שגרתי. העבודה במפעל, הממוקם בעיר מנהיים שבמערב גרמניה, היתה לחם חוקו מזה מספר שנים.

לפיכך, מר גרסטן לא התפלא כאשר התקבלה אצלו שיחת טלפון מאישה אשר הציגה את עצמה כתושבת מזרח גרמניה, המעוניינת לרכוש כימיקלים שונים. הרכב הכימיקלים שביקשה הגברת תאם את ההרכב ממנו מייצרים את גז העצבים "טאבון", העלול להביא בין היתר לפרכוסים של הגוף ולשיתוק של מערכת הנשימה. אולם מר גרסטן לא נתן לעובדה זו להסיח את דעתו מן הרווח שתוכל החברה לגרוף מעיסקה זו. במיוחד גדלה הנאתו, משהתבררו לו מימדי הרכש שמבקשת הגברת האלמונית לבצע. הסיכוי שיוכל לקדם את מעמדו בחברה לאחר ביצועה של העיסקה, והאפשרות שיוכל לזכות בהעלאה בשכרו, הפכו את יומו ליום מאושר ושמח.


הגברת האלמונית התייצבה כעבור שבוע במשרדו של מר גרסטן, בלוויתו של אדם בעל חזות מזרח תיכונית. בידיו החזיק המלווה תיק שחור ובו סכומי כסף עצומים, כתמורה עבור הסחורה.

מר גרסטן הסכים לבקשתם של הלקוחות לפיה יגיעו למחסני החברה עם משאיות מטעמם בכדי לקחת את החומרים השונים וישלמו עליהם במזומן. עתה, משהופיעו במשרדו, חש מר גרסטן אי נוחות מסויימת למראה המלווה של הגברת האלמונית, אולם משענתה לו הגברת כי הסחורה תועבר למחסנים בתוך שטח גרמניה - החליט לברך על מזלו הטוב, ולא להקשות קושיות נוספות.


שמה של הגברת האלמונית היה בריגיטה מולר, ושמו של המלווה היה חילמי זועבי. אותו זר שלישי, שעל עקבותיו עלתה היחידה.

מולר, אשר פעלה בחסות האידיאולגיה של הקבוצה הגרמנית הקיצונית - סיעת הצבא האדום (באדר מיינהוף), נרתמה לסייע לזועבי ברכישת החומרים הכימיים. זועבי, אשר שיתף פעולה עם גורמי מודיעין עיראקיים, הצליח להניח ידו בעזרתה על שתי משאיות מלאות בחומרים כימיים המשמשים ליצורו של גז הטאבון. למרבה האירוניה היתה זו דווקא תוצרתו של מפעל בגרמניה. אותה גרמניה אשר בה הומצא לראשונה גז הטאבון, על ידי ד"ר גרטהארד שרדר, עוד בשנת אלף תשע מאות שלושים ושש.

תכולתן של שתי המשאיות הללו הועברה על ידי זועבי בדרך לא דרך לעיראק, כמִנחה למשטרו של סדאם חוסיין.


את כל המידע הזה הצלחנו להפיק מתוך התכתובות שהוצאנו מלשכתו של השגריר העיראקי ברומא. נראה היה שנתיב ההברחה של המשאיות עבר דרך אוסטריה ומשם דרך איטליה, מהרי האלפים שבצפון איטליה ועד לעיר הנמל נאפולי שבדרומה.


פעילותו של חילמי זועבי היתה ענפה דיה בכדי שנחקור אותה לפרטי פרטים.

ישראלי, בהתייעצות עם גורמי מודיעין בישראל, הורה לנו להכנס אל דירתו של חילמי ששכנה בבית דירות, לא הרחק מבנין שגרירות עיראק באיטליה.


ימים אחדים של ציתות לחילמי זועבי וריכוז החומר המודיעיני בעניינו מסוכנויות האיסוף השונות הביאו אותנו למסקנה שידו בכל ויד כל בו.

התברר לנו שחילמי זועבי הצליח לגייס חוליה ערבית-ישראלית לצורכי ריגול.

תחילה גייס את ילדיו, ווליד וראיד, שהתגוררו בכפר נעורה. עוד בשנת אלף תשע מאות שמונים וחמש הזמין אותם חילמי למצרים, והורה להם לאסוף פרסומים גלויים וכתבי עת צבאיים בישראל. בשלב כלשהו גוייסו גם בני דודיהם: צאלח וג'לאל זועבי, בכדי לסייע לביצוע המשימות שהוטלו עליהם. חילמי זועבי העביר להם מאות ואלפי דולרים עבור פעולותיהם.

את פאיזה פודי, רווקה ילידת אלף תשע מאות חמישים וחמש ותושבת עכו, גייס חילמי זועבי בשנת אלף תשע מאות שמונים ושמונה, בכדי שתעמוד בראש החוליה. חילמי גייס את פאיזה פודי באמצעות אחותה, נאדיה, שעבדה בסניף המצרי של בית ההוצאה לאור השייך לחילמי זועבי.

בנוסף לאיסוף הפרסומים הגלויים בישראל, הורה להם חילמי לצלם אתרים שונים ברחבי המדינה: חיפה, תל אביב, הבורסה ברמת גן, עכו, נהריה, כרמיאל, בת ים והרצליה פיתוח. פאיזה פודי אף צילמה סרטי וידיאו שהועברו למודיעין העיראקי, במסווה של סרט תדמית לבית יתומים בעכו, ובין היתר ניסתה לצלם גם את שגרירות ארצות-הברית בתל אביב.


ישראלי העביר את כל המידע שצברנו לידיעת הגורמים הרלוונטיים, והחליט שהגיע הזמן לחזור לארץ. בסופו של דבר, תפקידנו לא היה לעסוק באיתורם של גורמי ריגול בישראל אלא לתת מענה לשיגעונות של סדאם חוסיין.


חוץ מזה שבינתיים הסתבכו העניינים באזור כווית ומועד האולטימטום האמריקאי שהוצב לעירקים - עמד לפוג.


לכן מיהרנו לחזור לישראל, אל הבית שלנו שבאחד הרחובות שבמרכז תל-אביב.אהבה היסטורי סיפור בהמשכים עיראק רומן

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד