בנושא
בכרם
חדשות
 
מספרים על גיטרה / אמיר מויאל
בביכורים מאז כ"ה טבת ה´תשס"ט

בהגיע נערים לגיל חמש עשרה, כך מזהירים הרופאים, הם נחשפים למגיפה אשר אינה פוסחת על אף מגזר. עם זאת, מציינים המומחים, בני המגזר הדתי חשופים אל המגיפה באופן נרחב הרבה יותר. לא רבותיי, לא מדובר על חיידק טורף, או על טיירף חודק,  אני מדבר על המגיפה הידועה בשם "גיטרוציטיס" או בחלופה העברית "אבא, אמא, קנו לי גיטרה למען אשדרג את מעמדי בסולם החברתי". בין סממני המחלה ניתן לזהות מפרט בארנק, שיער ארוך ומבולגן ושינון אובססיבי של ספרי הגיטרה בהוצאת אבי ברק. הורים מודאגים רבים מחסנים את ילדיהם בטרם עת בכך שמזריקים להם את החיידק בגיל מוקדם יותר- קרי- שולחים אותם ללמוד נגינה על צ'לו בגיל ארבע, מה שגורם לדחייה מוחלטת של החיידק בגיל מאוחר יותר. אותי- הוריי לא חיסנו.

עת הגעתי לכיתה י', שאפתי גם אני לנגן את "שום דבר אחר לא חשוב" של להקת "מתכתיקה" למען אֵדַמֶה לכולם שכבר שלטו במלודיה המתקתקה. מפעם לפעם הייתי פורט על גיטרה זרה אולם אין צורך לפרט עד כמה החוויה לא שלימה בלי גיטרה שמחכה בבית וצוברת אבק, יען כי היא איננה מכוונת ולעזאזל למדתי לנגן רק לפני חודש ואין לי מושג איך מכוונים את הדבר הזה. אז כשישבנו בפנימייה ושרנו יחד "מחר אני בבית" לצליליה של גיטרה לא מכוונת, נזכרתי כי מחר אני בבית, והגיע הזמן שגם לי תהיה גיטרה לא מכוונת. מכיוון שלא יכולתי לנסוע באותו יום (שהרי הצהרתי שרק מחר אני בבית ומי אני שאשבור מילה של זאב נחמה) המתנתי בסובלנות ליום המחרת ונסעתי הביתה.

עם בואי אל הבית ביקשתי את אבי שירכוש לי את כלי הנגינה הנחשק. אבא שלי הסתכל על אמא שלי במבט של "אמרתי לך שהיינו צריכים לשלוח אותו ללמוד לנגן על טובה בגיל חמש" אמא שלי החזירה לו מבט של "הטובה הייתה יותר גדולה ממנו" ואני נתתי לשניהם מבט של "מאוחר מדי". אבי לא אמר נואש-  הוא אמר "בסדר". אולם עם התמרח חיוך גדול על פניי הוא הוסיף "בתנאי- שאתה מסתפר". צלילי המז'ור בראשי התחלפו למינור לירי ואני חושב שבשלב מסוים אפילו שמעתי אקורדים מוקטנים...פניי נפלו אולם בין הצלילים הנשברים יכולתי לשמוע את אמא אומרת לאבא "רואה? הכל לטוּבָּה"

סרתי אל החדר וניסיתי לחשוב על תוכנית פעולה. "כמובן!" התהללתי חוגר כמפתח "אני אלך אל הספר, אבקש ממנו שיוריד לי קצת שיער באזור העורף, אגיד לאבא שלי שהסתפרתי והנה לי גיטרה חדשה! העורף מעולם לא היה חשוף יותר... "אני אסתפר" אמרתי לאבא "אבל כדי שזה יהיה הוגן, אני רוצה גיטרה כבר באותו הערב" אבא שלי הנהן וחייך. חיוך גדול. "צוחק מי שצוחק אחרון" חייכתי גם אני, חזרתי לחדר- והכנתי מקום צובר אבק לגיטרה שלי.

ביום שלמחרת הזדרזתי לילך להסתפר. אסף הספר ביקש אותי להוריד את העיניים שלי (קרי המשקפיים) ואת הכיפה. על מנת שתבינו את המתרחש בשורות הקרובות עליי להסביר כי מכיתה ב' נחים המשקפיים על קצה אפי, ובכל שנה הם גדלו יחד איתי (במידה מסוימת), כך שללא המשקפיים אני נתון לחסדיו של אסף, שכן בהשתקפותי בראי אני נדמה בעיניי לערימת בגדים עם קארה. "איך לספר אותך?" הוא שאל אותי תוך כדי שהוא חונק אותי עם הגלימה של זורו- "תוריד לי קצת מאחורה" השבתי בערמומיות וכל קולי אומר גיטרה. כשתסתיים התספורת, הבטחתי לעצמי- אכתוב שיר לכבוד אסף - "שיר מזמור לכבוד אסף\\ להב מספריו מוכסף\\ אשר זיכני בכלי נכסף\\ אין לי עוד שורה נוסף.  כמה רגעים לאחר תחילת המגזזה צלצל הטלפון. אסף ענה כמובן ותוך כדי שיחה המשיך לגמוז את שערותיי. קיוויתי שזה לא יפריע למהלך התקין של התספורת, יען כי אני רוצה להישאר שעיר, לעזאזל! השיחה והתספורת התארכו זמן רב, מה שאומר שהשיער שלי התקצר בהתאם. בדיוק כשאסף אמר שהסוללה של הטלפון על הקשקש, הרגשתי משהו רטוב ודביק על הקרקפת. זה היה ג'ל. "סיימנו" הכריז אסף חגיגית. החזרתי את המשקפיים בחשש ולחרדתי גיליתי שאני יושב על הכיסא, חסר שיער, עם קוצים.

"שיערתי שתשאיר שיער רב יותר" אמרתי כאשר חישבתי בדעתי להשיב מלחמה שערה. "חפיף" אמר הספר "שיער צומח בחזרה" חמוץ, יצאתי מהר מהמספרה לפני שמ"מזמור לאסף" אני עובר ל"קינה לאסף" (או אולי כינה לאסף?) והסתרתי עם הידיים את הקיפוד שישב לי על הראש. "אסף ה' את חרפתי..." לא בזבזתי רגע והרימותי צלצול לאבא שלי "קלאסית, ספרדית, על המיטה שלי- עוד הערב" כנראה שחוסר השיער שלי הדהד עד לכפר סבא כיוון שאבא שלי אפילו לא ניסה להתנגד. זה גרם לי לחשוד לרגע- "אתה אמרת לו שיוריד לי את השיער?" ניסיתי. "מה פתאום?" אמר אבא שלי נעלב "לא אמרתי לו שום דבר, אל תדאג, תקבל את הגיטרה כמו שהבטחתי"

שבתי לביתי ונכנסתי למקלחת כדי לרחוץ מהגוף והבגדים את מה שהיה פעם על הראש שלי וכדי להוריד את התקריש מעל השיער שלי שהמשיך לעמוד כמו עמודים עתיקים בסגנון יווני. בעיני רוחי ראיתי את הכינים שלי מסתובבות עם טוגות וזרים עשויים עלי זית. הכינות הזקנות מתפלספות על החיים בצל שמפו נגד קשקשים בריח מנטה וכינים צעירות משחקות כדורגל כששתי שערות מג'וללות- משמשות שער. ממש שירים ושיערים.

המים החמים שטפו את הג'ל והשאירו אותי עם שיער שנראה כמו פטרייה אחרי הגשם. אם כבר אין שיער, אמרתי לעצמי בייאוש, אז שלא יהיה בכלל. הרמתי טלפון לאסף הספר ואמרתי לו שאני אגיע מחר כדי לעשות תיקונים. נכנסתי לחדר שלי והגיטרה חיכתה לי שם, מכווצת בפינה, כאילו היא יודעת שבגינה אני מסתובב עם פדיחה כזו על הראש. אימצתי אותה אל לבי והתחלתי לזייף עליה את "אַל אתה תבכה הלילה" של להקת רובים ושושנים.

למחרת התייצבתי בפתח המספרה של אסף. את מה שקרה שם קצר שיערי מלספר. "תוריד כבר את הכל" אמרתי לו מובס. גם את מה שנותר למעלה, הרמתי אישוניי לעבר מה שהיה פעם מסדר שערות זקופות. "אבא שלך ודאי יהיה שמח!" ציין אסף. "אתה רוצה להגיד לי" אמרתי בקול רם פתאום "ש א ב א  ש ל י ב י ק ש  מ מ ך  ל ס פ ר  א ו ת י  כ כ ה ? !" "בטח" השיב המספר "הוא העיר אותי על הבוקר"

והשאר יסופר בתולדות ישראל.גיטרה הומור תספורת

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאמיר מויאל
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ח טבת ה´תשס"ט  
ההומור שופע ממך, הכי אהבתי את מזמור לאסף שהופך לקינה לאסף - פנטסטי!

אני מציע להחזיר לעליית הגג ולבוידעם את המלים המישנאיות, העגנוניות. זה מאד נחמד למצוא ספר של סבתו שמתנהל ככה, אבל כשהלשון מעורבת ופה ושם יש "לילך" ו לצידה עומדת "פדיחה" זה קצת פוגם לטעמי.
מבחינת הסיפור, כלומר העלילה, הייתי מצפה למצוא קצת יותר קושי מצד הגיבור , איזו התעמתות כבדת משקל, לא משהו שנגמר תוך שניה בהסכם עם אבא ואמא

אבל כוחה הגדול של היצירה עומד לזכותה והוא שהיא מצחיקה מאד מאד.

איציק.
כ"ח טבת ה´תשס"ט  
חח.. צחקתי בלי הפסקה.
פשוט הומור מתוחכם! (=]])
יומטוב
כ"ט טבת ה´תשס"ט  
סיפור מצחיק, קליל ואף שזור שנינויות רבות.
לדעתי ניתן למקצע אותו עוד קצת כדי שיהיה מושלם ומתוחכם בכמויות הנכונות.

נהניתי והשתעשתי!
א´ שבט ה´תשס"ט  
אין עליך, אמיר!
(אבל ברור שזה רק בגלל שאתה יוצא-עותניאל...)
א´ שבט ה´תשס"ט  
אבל הכותרת לא התאימה לי.
הסיפור הוא ברובו על השיער, וגם כסיפור על הגיטרה-הכותרת לא ממש משכנעת להיכנס לקרוא. נכנסתי רק בגלל שראיתי את השם שלך ליד הכותרת.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד