בנושא
בכרם
חדשות
 
רצוף אהבה V - ו´ / אסף להד
בביכורים מאז ו´ תשרי ה´תשס"ט

 

האמת, לפעמים אני לא מבין את ליעד. ישנם ימים בהם היא האדם הכי נחמד שהכרתי מעודי. חמה, מתחשבת, מתעניינת. וישנם ימים בהם נראה לי שהיא מחפשת בכח, כאילו מתחת לאדמה, סיבות לריב איתי.

כלומר, אני מבין את הרצון שלה להתמרד מול תבנית החיים הסדורים של ההלכה. זה דבר די טבעי שאדם שלא חווה את הקדושה העוטפת אותו, כל כולה, בשבת, יבקש לנגח את זה שחש את הקדושה בכל רמ"ח איבריו. באותה מידה, אנחנו מכירים את אלו שהחלו לחוות קדושה בבת אחת, אם משום שחזרו בתשובה או משום ש"התחזקו", ואז הם מבקשים להנחיל את הקדושה הזו לכל הנקרה בדרכם, גם אם הוא איננו מעוניין בקדושה, או שהוא איננו יכול להכיל אותה בנקודת הזמן המדוברת.

החיבור הזה, אל משהו או אל מישהו, מחייב אותך להיות פנוי נפשית. כמו שליעד סיפרה לי על החבר שלה עכשיו, אורן, שמעביר את זמנה בחופשות בפעילויות מטורפות. ליעד בעצמה מודה שבנסיבות אחרות, היא היתה מנפנפת אותו כבר מזמן, אבל היא נשארת איתו כי היא לא בנויה עכשיו לקשר מסודר עם מישהו, לקשר של אהבה אמיתית.

ולהיפך, לפעמים האהבה היא כל כך קרובה, כל כך קשורה אליך, שאתה לא מצליח להבין את אלו שמבקשים ממך להתנתק ממנה, כשמבקשים ממך להרפות ולוּ לרגע. כמו זוגות הזקנים שניתן לראות לא פעם, המהלכים להם יד ביד בצוותא ברחובה של עיר, אחרי שנות אהבה מרובות מתוך קשר פנימי בל יתואר (כמובן, שלפעמים צד אחד מאוהב בכל נפשו ומאודו, בעוד הצד השני איננו מעוניין בקשר. ואז אין למעשה אהבה, כי האהבה היא קשר הדדי).

אני מתכוון למקרים בהם ישנה אהבה. בין אם המדובר בשני גורמים חיים, בשתי יישויות גשמיות ממשיות: בני אדם או חיות, ואפילו אלקטרון ופרוּטוֹן; ובין אם המדובר בקשר רוחני בין יצור חי ובין יושב שמים, או בקשר רוחני שבין כנסת ישראל לשבת, בין הדוֹד לרעייה, קשר של שיר השירים. בכל אחד מהמקרים הללו, הרי שאדם הנכנס כל כולו ליום השבת וחש בקדושתה, איננו יכול להתנתק ממנה בהינף יד, אלא במקרים חריגים של פיקוח נפש (וגם זאת מגזירת הכתוב).


איך אני יכול להסביר את כל הדבר הזה, למי שאיננו חש את האהבה לשבת?! ייתכן ואני יכול לנסות ולהסביר את זה במונחים של קשר זוגי בין בחור ובחורה, אבל זה לא אותו דבר. קשר בין בני אדם מלווה, ביסוד היסודות שלו, בקשר פיזי. קשר עם השבת, איננו פיזי, הוא רוחני בלבד.


חככתי בדעתי מה אעשה?! אני יכול לוותר על עקרונותיי, להחליף את החולצה ולצאת לבלות בעיר עם כולם. בסופו של דבר, אין המדובר בעבירה על מצוות התורה, ואפילו לא על דברי חכמים. לכל היותר, זוהי פגיעה באמת האמיתית שלי, בתחושת ה"שבת" שלי. האם היא שווה את חרחור הריב והמדון?!

מצד שני, אין באמת שום חובה שמוטלת עליי לבלות עם שאר חברי היחידה, כשלא מתאים לי. אני לא מוכרח לצאת איתם, רק בכדי לרצות את הגחמות שלהם. אם הם רוצים שימתינו למוצאי שבת, ונצא ביחד להכיר את העיר. למה שהם לא יתחשבו בי קצת, אם הם כל כך רוצים אותי?! ואם הם לא רוצים, לא צריך...


אני צריך לקבל החלטה, אבל בינתיים, אתענג על ניגון נוסף של שבת.

ימ-בה לה במ-בם, ימ-בה לה במ-בם...


אהבה רומן

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד