בנושא
בכרם
חדשות
 
הלכה כהיטלר / DRY BONES
בביכורים מאז ו´ תשרי ה´תשס"ט


דרכם של ישראל שמקדימין לסיפוריהן מקור המעשה, ומביאים דבר בשם אומרו. את סיפור המעשה שמעתי מפי הרב חייקין, ומקורו ראש ישיבה בישיבת חברון.
העליתיהו לדפי מחברתי בעת מסע בפולין, שנת תשס"ח. חודש אלול, חודש אשר תשובה רבה יש בו אך לי, שם, רבתה שמיעת השאלה...

-----

מי יודע ומי יבין מעשי מרום. הרבה שאלות נשאל אדם בחייו, לא תמיד עונה-לא תמיד יודע תשובה-פעמים שאין הוא יודע לענות. פעמים שאין בכוחו לענות. העולם שומטים אזניהם לכתחילה, ואין שמים ליבם ואזנם לשאלות, וממילא אוטמים תשובתם. ה"שפת אמת" כותב על פסוק "ויאמר ה' אל אברהם לך לך" שאותו הקול תמיד נזעק ונקרא והלך מסוף העולם עד סופו משעה שנברא העולם, אך אברהם הוא שהקשיב ולאחר מכן קיים את צו השעה והקיום.
בחינת שמיעת ה"לך לך", קול זה שאין מקום ממנו יוצא כהגדרת בת קול, אך מוגדרת יציאתו-או לפחות משנה דבר-רק בקליטתו. בחינה זו כשכל קיומו של אדם הוא שמיעת צו ה' וקולו, למרות שאין בכך קידוש החומר, מגיעה לאחר שנפטר מן העולם. מסורת בידינו שאדם נידון ונשל על שכרו ועונשו. שתי דרכים לפניו ובחייו אין הואי ודע באיזו דרך מוליך הוא את עצמו. אך לאחר שקנה ואיבד עולמותיו, מכורח או מרצון, שומע הוא את כל שאלותיו ועליהם עונה.
סיפור המעשה והקשרו למסע זה ברור ומובן, נדברנו בנשמתו של פלוני שהנאצים המרצחים ימ"ש פטרו ממנו רוב עולם הזה. משהגיע בייסורים, נתעלה נתגדל ונתקדש לעולם שכולו טוב ונעשה כולו אמת. ובישיבה של מעלה בוחנים אותו יהודי מכל זויותיו ושוקלים מעשיו. פעם מזמנים קטגור ופעם מעלים להעיד סנגורו.
בעולם שתשובה בו ידועה ושעת קורת רוח בו יקרה מכל חיי בשר ודם תמותיים, ניצב פחות או יותר יהודי. יהודי, אך יהודי אשר מאס, חטא, ניאף ניאץ וגידף. בריות מאסו בו, נידוהו והוא עצמו הוציאו מן הכלל: אותו ואת נשמתו. הקול נשמע מסוף עולם הבא ועד סופו, פוצע בצלילותו:
קבעת עתים לתורה? ויען ויאמר: ביטלתיה. נטשתיה וחיללתיה.
נשאת ונתת ביושר? לא, ואף לא ציפיתי לישועה. נשמתו שוללת כל רחמים. שאלה אחר שאלה מוטחת בעצמת רוחות ודורות. ברטט יראה וזיע מתיישבת במקומה מידת הדין ומתיישבת ליעודה. "כי לא יישא פנים מבשפט..." זכות מי ומה תגן עליו?
"נשמת יהודי זה-אחת דינה! הורידוהו אל אש דקה מן הדקה!"
דינו נחרץ. אך נעשתה פתאום מחתרת בשמי עופרת, ועולה הוא כסנגורו שלו. אמר לפניו:
ריבונו של עולם, בשביל היטלר, הייתי יהודי! ובשבילך, לא אהיה?"
יצתה בת קול ואמרה:
"הלכה כהיטלר!"
וכולם באימה ביראה ובפחד איום ונורא, נענעו בראשם.
וכולם עונים ואומרים: קדוש.
© כל הזכויות ליצירה שמורות לDRY BONES
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ו´ תשרי ה´תשס"ט  
נקודת התבוננות מאוד מעניינת. נכונה ביותר לטעמי. יפה לראות שיש עדיין כאלה שמסוגלים לראות נכוחה.
כמו כן רמת הכתיבה גבוהה (אם כי יש קטעים מליציים מידי לטעמי והיה עדיף לכתוב אותם באופן סתמי יותר)
דרך אגב, לדעתי היצירה צריכה להכנס תחת הכותרת 'קטע' ולא 'פרוזה'
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד