בנושא
בכרם
חדשות
 
על הישב"צ שלא השתתפתי בו / סתם אחת...!
בביכורים מאז כ´ אב ה´תשס"ח

"כיתה שבע, יש לכן שישים שניות לרוץ לעמוד הכי רחוק במגרש, לעשות שם מסדר ולחזור. ז-ו-ז-!"

איך שנשמעה הפקודה ממנהל הקורס, זינקתי גם אני ממקומי. מהר מאוד שמעתי את קולו ההחלטי פוקד שנית.
"רננה, את נשארת כאן."  

??? 

ככה זה, כשאת מדריכה ולא חניכה. מדריכה ולא מנהלת הקורס. מתזזים את הכיתה שלך, ועם כל הרצון להשאר גם ב"רגעים הקשים" עם החניכות, את מוותרת.


לא את הכל הבנתי בשירות הלאומי. לפעמים עושים גם בלי להבין. מה שכן, בישב"צ שהיה באותו הלילה יכל להתנהל דיון ארוך עם "ישראל" (שחזר להיות ישראל הנחמד ולא המפקד המפחיד) בנושא. (בסוף התנהל דיון קצר, רק כי כולנו היינו עייפים)
 

גם שנה שעברה*, לא תמיד הבנתי הכל. ושאלות, ברוך ה' לא חסרו... רק שלא ציפה לי ישב"צ בכל ערב, וכנראה שגם לא יצפה. (והאחרון ששאל התבקש לקבל את הדין כמו שהוא, אחרת - יחרב העולם!)

אז גם שנה שעברה המשכתי לעשות בלי תמיד להבין, את ההוא שם למעלה. לפעמים, בסתר ליבי, טיפה כעסתי עליו. אבל די מהר חזרתי בי. מה אני כועסת? אני במילא לא מבינה...

אבל רציתי להבין. אז ניסיתי ללמוד, ועדיין אני ממשיכה כשיש זמן וכשמתיישבת הדעת. ללמוד על הרע בעולם, ואולי לנסות להבין מה הקב"ה מנסה להגיד לנו בכל הסיפור. דרך הבית מדרש הוירטואלי של ישיבת הר עציון, הגעתי לקטעים מדרשותיו של האדמו"ר מסלונים בעל ה"נתיבות שלום".
הוא מספר שם, (יחד עם המשנה, גמרא ורש"י) שעל רעידת אדמה מברכים "שכוחו וגבורתו מלא עולם" ושהרעידה מכונה "גוהא" או ה"זוועות". רעידת האדמה, כך מסבירים שם מגיעה בגלל צערו של הקב"ה, על צרותיהם (הגדולות במיוחד) של ישראל. 

נו, ממשיכים עם ה"נתיבות שלום" ששואל שאלה מאוד פשוטה: צרות גדולות - זה מזמן חורבן המקדש, ורעידות אדמה יש עוד הרבה לפני כן. עוד לפני שהיה בכלל עם ישראל. זו תופעה שנקבעה בבריאה - עוד מימי בראשית!  

לקב"ה אין זמן. הוא יודע מה יהיה. (וזה לא סותר את הבחירה החופשית שלנו) אבל כמו שרעידות האדמה היו קבועות עוד מששת ימי בראשית, כך גם הזוועות. צרותיהם הגדולות של עם ישראל. לכן כשהמלאכים זועקים על עשרת הרוגי מלכות (ומי יודע, מסתמא גם על צרות אחרות שהיו בדורות האחרונים), הקב"ה עונה להם, שכדי להסביר - הוא צריך להחזיר את העולם לתוהו ווהו. לכן, עדיף שיקבלו כך את הדין.
 
ישנה כמות מסויימת של "זוועות" שכאלה, שטמונות בעולם עוד מששת ימי בראשית. זה לא כי חטאנו, וזה לא עונש, והמטרה של כל הזוועות האלה, לא חייבת להראות לנו בזמן הקרוב. הזוועות הן חלק מתהליך, שהתחיל בבריאת העולם ויסתיים בביאת המשיח. רק מי שיש לו מבט של אלפי שנים, עוד קודם לבריאה, יוכל להבין.   מה שכן, כל זוועה כזו שעוברת, מקדמת אותנו יותר לכיוון המשיח, כי כשיגמרו ה"זוועות" סימן שהעולם עבר את כל השלבים, הואו מוכן לגאולה...  

ומה שנשאר לנו זה לא להבין (אפשר לנסות, אני מבטיחה להשתדל להמשיך, אבל כנראה שאין באמת תשובה שתיהיה ברורה להבנתי הדלה) רק להמשיך לצפות לחכות לו, בכל יום שיבוא...

____________________________________
*שנה שעברה עשיתי שירות לאומי במקום שעוסק בחינוך, תיעוד ומחקר בנושא שואה ואמונה


אמונה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לסתם אחת...!
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ב אב ה´תשס"ח  
כ"ב אב ה´תשס"ח  
אבל אני לא מקבל את הגישה הדיטרמיניסטית שאת נוקטת... אולי היא מקילה על החיים לנוכח השאלות הגדולות, אבל היא שוללת מאיתנו את הרגש (הנכון לטעמי) ששום דבר אינו צפוי, מובן מאליו, או אמור להיות באופן הזה דווקא ומביאה אותנו לאי קבלה של שינוי, הצדקה מעושה של סבל או עצלות מחשבה (ע"י הפחתת חריפות השאלה וממילא את הדחף למצוא לה תשובה, סיבה או יכולת מניעה)
כ"ג אב ה´תשס"ח  
תיראי, ההשוואה שעשית פה בין הפקודה בהתחלה לבין החיים לא פשוטה בעיני.
ויותר מזה-קשה לי לקבל את המסקנה הסופית, אולי אם הייתי מתגייסת הייתי מבלה את רוב זמני בכלא על סעיף עודף שאלות.
אבל בינתיים גם בלי צבא אלוקים משתדל לייצר לי כמה שיותר שאלות. תשובות יהיו לי רק אם לא אפסיק לשאול, וכניראה שאני לא אפסיק.
בשביל תשובות צריך עינים פקוחות ולב פתוח, יום אחד הן תיכנסנה, אם רק לא נרדם בשמירה.
עֹז
כ"ג אב ה´תשס"ח  
אחד הרקים, אני לא בטוחה שהבנתי עד הסוף, (איזה שינוי לא מתקבל, ולאן?) אבל אנסה לענות. (התשובה גם לעׁז)

אני לא חושבת שזה נכון לקבל בהבנה את כל הצרות שלנו, אחרת, באמת לא נתקדם לשום מקום. גם לתשובה שהבאתי כאן, הגעתי כי מאז שהתחלתי את השירות ב"שם עולם" אני מחפשת תשובה לזוועה שנקראת "שואה".
שנה שעברה ממש כעסתי כעל הקב"ה. הטענה שהשואה באה בתור עונש \ בתור משהו שיחזיר בכח אנשים ליהדות \ בשביל שתקום מדינה (גם כן גרויסא מציאה...)(ולא חסרים עוד תירוצים) נראתה לי טפשית.
בשביל זה לא עושים דברים כאלה מחרידים. נקודה.

לא אמרתי שצריך להפסיק לחפש, רק אמרתי שמֹח הייצור האנושי מוגבל. במקרים של צרות קשות, כנראה שנגיע רק לתשובות כמו שהזכרתי למעלה. (כמובן שאל לנו לזלזל בהן. אלה תשובות של רבנים אדירי תורה, אבל לדעתי הן באו רק כדי להמתיק לנו את המציאות. הן לא התשובה האמיתית.)

אל תדאגו, לא הפסקתי לשאול, אבל הפסקתי מעט לכעוס על הקב"ה, והתחלתי לצפות לטוב.


תודה על התגובות! (הן מראות שמישהו באמת קרא וחשב ברצינות על הדברים, וגרם לי להסביר שוב)
רק בשורות טובות!
סתמ
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד