בנושא
בכרם
חדשות
 
רצוף אהבה IV - ג´ / אסף להד
בביכורים מאז ח´ סיון ה´תשס"ח


עם כניסתנו אל ביתו של נעים, קיבלה את פנינו חביבה אשתו.

"בוא הכנס", אמר לי נעים, ובמקביל שאל את אשתו בניב המקומי, "אשלונק (=מה נשמע)?".

"השבח לרבון העולמים", ענתה חביבה, ומיהרה להביא לנו מים ומגבת לרענן את פנינו מהחום הכבד ששרר בחוץ.

"זהו אלי, אך בפי כל הוא ידוע כעלי", הציג אותי נעים בפני אשתו, כפי שהזדהיתי בפניו. "וזוהי חביבה אשתי", הוסיף והציג את אשתו בפני. הנדתי את ראשי במנוד ברכה כלפי אשתו של נעים, שכן לא הכרתי את מנהגי המקום.


"בואו ושבו", אמר חביבה, ומיהרה להפנות אותנו אל השולחן שהיה ערוך ומוכן לארוחת הצהרים. נטלנו את ידינו והסבנו לאכול.

היתה זו הפעם הראשונה בה טעמתי את המאכלים העירקיים, שכן במשך כל הדרך בה הלכתי נזהרתי שלא לאכול מאכלים מבושלים, ולהסתפק בירקות חיים או פירות, מחשש לעירוב של שומן חזיר במאכלים. אותה עת, טרם ידעתי כי המוסלמים רואים בחזיר - חיה טמאה, ואינם משתמשים בה בבישולם, כפי שנוהגים הנוצרים.

אמנם, לא היו אלה הטעמים והריחות להם הורגלתי מילדותי, אולם, כדברי הקלישאה הידועה, "כשרעבים אוכלים הכל".

במהלך הארוחה התגלגה השיחה אל הדרך הארוכה שעשיתי ממקום הולדתי ועד בגדאד. החלטתי לחלוק את הידיעות שהיו בידי, טיפין טיפין עם מארחיי. הן בשל הפחד שמא יראו בי כמספר בדיות, הן משום שחששתי שמא יתגלגלו הדברים לידי אוזניים לא ראויות. סיפרתי את קורותיי בקצרה, על האובדן הכללי של עם ישראל שראיתי, ועל האובדן האישי שחוויתי.

למשמע דבריי על נאורותם של הגרמנים ערב המלחמה ועל מעשיהם כיום, נענתה חביבה בספיקת כף באומרה, "אִלְכַּלב כַּלְב וַּלַאוּ טוּקוֹנוּ דַהַב (=הכלב הוא כלב, גם אם קולרו זהב)".

הרהרתי מעט בדבריה, ומצאתי כי אכן יש בהם אמת. הגרמנים הללו, הגם שנחזו כנאורים ובעלי השכלה, הרי הם מתנהגים ככלבים העטים על ליטרת הבשר.


גם על סיפורי אודות קורותי ועל הדרך הארוכה שעשיתי, בבורחי מפני הצוררים, היה לחביבה ניב מן המוכן, באומרה "א ללה יְעִין לִיְעִין נַפְסוּ (=ה' עוזר לעוזר לעצמו)". נאלצתי להסכים כי חביבה הינה עקרת בית בעלת כושר אבחנה מעולה ולשון חדה כתער.


בין כך ובין כך, הציעו לי בני משפחת שאבי להשאר בביתם, ולוּ עד שאמצא אפשרות מחיה חלופית. אמנם, נעים וחביבה היו מטופלים במשפחה בת חמישה ילדים, ובהן בת בוגרת שהגיעה לפירקה, אולם בהעדר אפשרות אחרת הסכמתי להשאר, עם כי החלטתי לסייע ככל יכולתי לפרנסתם, ובמקביל, לתור אחר אפשרויות מחיה אחרות.
אהבה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד