בנושא
בכרם
חדשות
 
רצוף אהבה IV - ב´ / אסף להד
בביכורים מאז ה´ סיון ה´תשס"ח

הקהילה היהודית בבגדאד של חג השבועות תש"ד (מאי 1944) לא היתה חד גונית.


הפרעות שהיו מנת חלקה של הקהילה שלוש שנים בדיוק קודם לכן, בחג השבועות תש"א, ונודעו בשם ה"פרהוד", הותירו צלקות בנפשם של היהודים. אולם, היו גם שסברו כי עם תפיסת השלטון על ידי הבריטים למחרת אותם ארועים, מינוי ועדת חקירה והענשתם של האחראים, ולוּ למראית עין - החזירו את מסלול חייהם לשיגרה.

וכך, ניהלו היהודים את חייהם במישור יחסים דו-ערכי עם שכניהם המוסלמים: היו שחזרו לסחור עם אותם שכנים שסייעו לפורעים ברצח, שוד ואונס של היהודים; ובד בבד, מתחת לפני השטח, החלה אגירה של נשק מוסלק, בכדי למנוע את הישנות הארועים בשנית.


ה"פרהוד", היה ארוע הדמים המרכזי שידעה הקהילה היהודית במאה השנים האחרונות, כאשר אספסוף מוסת, הרג ללא רחם ביהודים אשר שהו בשכונת באב א-שיח שבבגדאד.

בכדי להבין את הרקע להתפרעות זו, יש לחזור מספר שנים לאחור, עם עליית השלטון הנאצי לשלטון. גרמניה הנאצית מינתה את דוקטור פריץ גרובה כשגריר גרמניה בעיראק, וזה, החל בהסתה עקבית כנגד היהודים. יחד עימו, התחילה הסתה פרועה מטעם אנשי ה"וועד להגנת פלסטין" בבגדאד, על רקע הארועים שהתרחשו בארץ ישראל ועמדת המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני.

במקביל, ארעה הפיכה בעיראק כשנאמנו של השלטון הגרמני, ראשיד עלי אל-כילאני עלה לשלטון. הבריטים החליטו לסלק את השלטון החדש, אשר היה ידוע בתפיסותיו הפרו-גרמנים, אולם נתקלו בקושי רב עקב הפצצת שדה התעופה הבריטי בחבניה על ידי חיל האוויר הגרמני.

בעקבות זאת, ובמסגרת שיתוף הפעולה שבין האצ"ל לבריטים, נשלחה חוליה של האצ"ל לשם סיוע למתקפה הבריטית, במהלכה נהרג מפקד האצ"ל, דוד רזיאל מהפצצה אוירית. מכל מקום, המתקפה הבריטית נשאה פרי, ומשטרו של ראשיד עלי אל-כילאני הופל.

חיילים עיראקיים שהגיעו מובסים מהחזית, בסיועו ובאירגונו של יונס סבאווי, שהיה שר בממשלת ראשיד עלי והכריז על עצמו כמושל בגדאד, הוסתו על ידי פסק הלכה (פאתווה) להרוג ביהודים. גם בתי היהודים סומנו מבעוד מועד ב"חמסה" אדומה, בכדי להקל על מלאכת ההרג ההמוני.

תוצאות הפרהוד היו רצח של מאה שבעים ותשעה יהודים, אשר נקברו בקבר אחים, אונס, שוד, וביזה. ובעיקר, היה זה ארוע ששינה את מרקם היחסים שבין היהודים למוסלמים. ארוע טראומתי בתולדות יהדות עיראק.


לאוירה זו הגעתי אני עתה, בבואי משדות ההרג של אירופה. כמובן שלא ידעתי את כל זאת, באותן שעות.


מתוך האישורים השונים שמצאתי במעטפה שנשא עימו הצעיר שהרגתי במו ידי בעיירה מולודצ'נו, למדתי, שנקבע לו השם "עלי חסן" ככינוי, והחלטתי לסגל לעצמי שם זה כלפי חוץ, במיוחד לנוכח הדמיון לכינוי החיבה שהצמידה לי רות בגטו.


בעודי תר אחר מקום בית יהודי, או מקום ללון, קלטו עייני התגודדות של מספר אנשים הממתינים לנסיעה משותפת. התבוננתי בהם, משפחות-משפחות, כשהם נפרדים מידידיהם וקרוביהם הנשארים בבגדאד. הרהרתי במשפחתי שלי ובקרוביי שנותרו מאחור.

המשפחות נטו לצאת לדרכם, והנה קלטו אוזניי את אחד הנוכחים כשהוא קורא אחר קרוביו אשר יצאו לדרך: "סעו לשלום. והתפללו גם בשבילנו אצל הנביא יחזקאל".


לא היה ספק בלבבי, כי הללו - יהודים הם. שאם לא כן, למה להם להתפלל אצל מקום קבורתו של נביא מעשה המרכבה ובנין בית המקדש השלישי. סרתי אליהם ופניתי אל זה אשר קרא אחר חבריו, בברכת בועז לקוצרים "ה' עמכם", הלקוחה ממגילת רות. ידעתי, כי ברכה זו בשעה זו, ערב  כניסתו של חג השבועות, יהא בה כדי ליצור את האמון הראשוני בהלך זר, כי מקרב בני ישראל הוא.

היהודי, שלאחר מכן נודע לי כי שמו בישראל נעים שאבי, פנה אליי בפנים מופתעות, בתשובת הקוצרים "יברכך ה' ". אחר הוסיף, "ברוך הבא לארץ בבל. מניב לשונך ניכר בך שאינך מתושבי המקום, אולם לא הצלחתי עדיין לדעת מהיכן עתה".

"יהודי אני, וברחתי מארצות המלחמה באירופה", עניתי בקצרה.

"לאכול - אכלת?, לשתות - שתית?", שאל אותי נעים בלשונו.

"טרם הספקתי, רק עתה הגעתי לבגדאד", השיבותי לו.

"אם כן, בוא אלינו, שעת ארוחת הצהרים מתקרבת, ומצווה גדולה היא מצוות הכנסת האורחים. מורשת אבות היא בידינו, מדרכו של אברהם אבינו", אמר נעים.

ואני השיבותי בחיוך,  "שאף הוא יליד בבל היה, הלא כן?!"

נעים השיב בחיוך. ביני לביני, הודיתי לאימי על התמדתה בהנחלת מנהגי היהדות הבסיסיים. ידיעותיי הבסיסיות בדברי ימי עמנו, המסו את הניכור הרובץ בין שני זרים שלא נפגשו מעודם, ואנו פנינו לביתו של נעים לסעודת צהרים.אהבה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט"ז כסליו ה´תשס"ט  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד