בנושא
בכרם
חדשות
 
רצוף אהבה III - ד´ / אסף להד
בביכורים מאז י"א ניסן ה´תשס"ח

היום בראיה לאחור, כשבאים ואומרים לי, מה ההתרגשות הגדולה מהשואה, הרי רצח עם התבצע כבר לפני שנותיה האפלות של השואה, ורצח עם מתבצע גם בימינו אלה בכל רחבי העולם- בין אם ידוע לנו על כך יותר ובין אם פחות, ורצח עם ימשיך להתרחש גם בעתיד.

וכי הארמנים לא נטבחו ברצח עם מחריד, ואם כן מה כל כך חשוב או נורא?! תלוי מאיזו נקודת ראות מסתכלים, בשואה.

ואני, אני יודע את ההבדל.


ההבדל אינו בכמות הנרצחים, למרות שגם ממדיה של התופעה בזמן השואה היו חריגים, וגם לא באכזריות לשמה שגילו הגרמנים ברבים ממעשיהם וניסיונותיהם על היהודים, אלא דווקא בגלל תכונה אחרת המאפיינת את השואה, תכונה כל כך גרמנית בטיבה- תכונה שעשתה את השואה למושג כל כך בלתי נתפס וכל כך בלתי ניתן להשוואה. הדייקנות.

אני נזכר בכך עתה אגב הזיכרונות הרודפים אותי מאותה בריחה והקורות אותי אחריה, כי בדיוק כאשר חשבתי שהנה הגרמנים הלכו הלאה ועזבו אותנו לנפשנו, דווקא אז שכחתי את התכונה הגרמנית הזו.

הדייקנות אפיינה את כל מעשיהם, החל מריכוז הנתונים אודות היהודים בכל שטח שנכבש, ולעיתים אף עוד טרם שנכבש באמצעות פעולות מחתרתיות של משתפי פעולה מבין המקומיים, עבור דרך הדייקנות שבאיסופם של היהודים וניהול מנגנון הסעת הרכבות, עבור דרך המספור המוטבע על כל יד ויד, מספור אשר עודנו "מעטר" זרועות יהודים בכל מיני מקומות בעולם- עד עצם היום הזה, תזכורת לתקופת השחור, וכלה בחיסול השיטתי שבוצע בצורה קרה, דייקנית ומחושבת.

ואני שנמלטתי עם רות ומשה'לה, ומצאתי את עצמי באותו יער עבות כאשר הגרמנים חולפים על פני, לא עלה כלל על דעתי כלל, שגם כעבור ימים אחדים לא יתייאשו הם מחיפושיהם ולא יסירו את המצוד אחרינו.


היה זה כשבוע אחרי הבריחה, אוכל רב לא אכלנו באותו שבוע, אך עדיין עמדנו על רגלינו בעיקר בזכות כח הרצון שאיפיין אותנו באותה בריחה. רות אשר היניקה את משה'לה שמרה על קיומו. עם זאת, כח רצון ככל שיהיה, אין בו די לצורך קיומו של הגוף, כך שלא נותרה בידינו ברירה אלא להסתכן ולפנות אל עבר הכפר ששכן לו בקצה היער ושאל קירבתו הגענו.

הבית הבודד שעמד לו בקצה הכפר, בסמוך לסופו של היער, ובמיוחד האסם שלו, משכו אותנו בעבותות אהבה, אל החציר הערום לו, ואל האפשרות לנוח מעט, ולמצוא לנו מחסה ומקלט מפני הגרמנים.

וכך, למרות כל ההתרחשויות מסביב, נרדמנו זה בזרועותיה של זו.
אהבה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט"ו כסליו ה´תשס"ט  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד