בנושא
בכרם
חדשות
 
אור פניך / הבוגר
בביכורים מאז ט"ז אדר ב´ ה´תשס"ח

בס"ד
 

בברכת "שים שלום" אנו אומרים: "שים שלום, טובה וברכה, חיים, חן וחסד (צדקה) ורחמים, עלינו ועל כל ישראל עמך, וברכנו אבינו כולנו כאחד באור פניך, כי באור פניך נתת לנו ה' אלקינו תורה, חיים, אהבה, חסד, צדקה ורחמים, ברכה ושלום, וטוב יהיה בעיניך לברכנו, ולברך את כל עמך ישראל ברוב עוז ושלום, ברוך אתה ה' המברך את עמו ישראל בשלום, אמן"


מה הכוונה שה' יברך אותנו "באור פניו"?

מה זה אור פניו? בהמשך כתוב "כי באור פניך נתת לנו... תורה..." לכן, ניתן לומר שהכוונה למעמד הר סיני, שם קיבלנו את התורה מה' באור פניו. ניתן להביא אסמכתא:  (ד) פָּנִים בְּפָנִים דִּבֶּר יְקֹוָק עִמָּכֶם בָּהָר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ:(דברים פרק ה) . ונבאר דברינו.

כידוע, במעמד הר סיני, היה ברור לבני ישראל במאת האחוזים שתורתנו תורת אמת. בעצם המעמד, הניסים הגדולים, כששמעו את קול ה' מדבר אליהם. זו הייתה רמה גבוהה מאוד, בה כל העם ממש ראה את האמת לנגד עיניו, והיא הייתה ברורה לו כשמש.

זהו המעמד של "אור פניך", זה מה שאנו מבקשים  מה'. כמו שבמעמד הר סיני, כשנתן לנו את התורה, כל עמ"י הכיר באמיתותה וקיבלה, כך גם היום, אנו מבקשים שכל עם ישראל יבין שזו היא הדרך הנכונה, האמת המוחלטת, ויחזור בתשובה שלימה.

וכמו שאז, במעמד הר סיני, כתוב: "ויחן שם ישראל" - כאיש אחד בלב אחד אבל שאר כל החניות בתרעומות ובמחלוקת (מכילתא): כך גם היום, שכולם יעשו אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם. ו"כולם" הכוונה כאן היא לכל שכבות העם: דתיים לאומיים, חרדים, חילונים וכל שאר היהודים, שכולם יעשו אגודה אחת, בדעה האחת האמיתית, גם הכופר הכי גדול, כי אנו מבקשים "ברכנו אבינו" שאנו בניך, ועם ישראל קרויים בנים אפילו חוטאים שנאמר "הוֹי גּוֹי חֹטֵא עַם כֶּבֶד עָוֹן זֶרַע מְרֵעִים בָּנִים מַשְׁחִיתִים עָזְבוּ אֶת יְקֹוָק נִאֲצוּ אֶת קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל נָזֹרוּ אָחוֹר" וכן "הוֹי בָּנִים סוֹרְרִים" למרות שמשחיתים וסוררים הם, קרויים בנים.

וכך ירחם ה' עלינו ויחזרו כולם בתשובה ויבוא משיח צדקנו והשלום המיוחל. וזה השלום המוזכר בברכה- השלום בין אדם לחברו- שכולם יעבדו את ה'. ויותר מזה, השלום האמיתי, המוחלט, שאנו צריכים להגיע אליו בימות המשיח, הוא השלום בין כולם בדרך עבודת ה'. ללא פילוג כלל, ללא המחלוקות, ההקנטות, החיים המובדלים, אלא דעה אחת ויחידה, שכולם יקבלוה, בבחינת "ויחן" כמו במעמד הר סיני.

וכמובן, ממילא יגיעו אלינו גם שאר הדברים הטובים ("טובה וברכה, חיים..."), ביחד עם כל זה, ובעקבות זאת.תפילה

© כל הזכויות ליצירה שמורות להבוגר
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט"ז אדר ב´ ה´תשס"ח  
הארת לי...
תודה.
י"ז אדר ב´ ה´תשס"ח  
ועוד נאמר - "כי עמך מקור חיים באורך נראה אור" [תהלים לו', י'].

ועוד אוסיף כי ברכת "שים שלום" המאגדת את כל גווני הקשת בעם-ישראל נאמרת במקום קדוש - בית הכנסת - שעליו נאמר:
"כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים" [ישעיהו], "עמים" הכוונה כפי שציינת זאת יפה - דתיים, לא דתיים, מסורתיים, חרדים ובקיצור - מיועד לכל אלו הכמהים למים חיים!
ג´ ניסן ה´תשס"ח  
בס"ד

מדהים.

אין לי מילים לתאר את ההתרגשות שעולה לי מהקריאה של דבר התורה המתוק מדבש,

וזה לא שהוצאת את המילים מפי, כי אין ומעולם לא היו... אפשר לומר- הוצאת את רגשותיי מלבי...

הייתי בסמינר גשר לפני כמה שבועות וזה מה שחשתי שם, גם לפני אך בעיקר אחרי.

חשבתי לי כל הזמן שאני איזה עוף מוזר שעף בשמיים, עד שקראתי עכשיו את דבר התורה שלך, שחיזק את ההרגשה והדעה שכולנו כאחד יחד.

תודה תודה תודה.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד