בנושא
בכרם
חדשות
 
מחשבות של צום / אמיר מויאל
בביכורים מאז י"ג אדר ב´ ה´תשס"ח

  כל צום מתחיל אותו דבר. גם אם זה מערב לערב וגם אם זה "רק" מעלות השחר. בצומות הארוכים יש תופעה מעניינת- תשתה עשרים כוסות מים בסעודה מפסקת, ארבעה קנקנים- גלון של מי עדן-  דקה אחרי כניסת הצום- הפה יבש כמו אחרי ריצת 5,000 במדבר סהרה. למה? כי נכנס הצום. וב"קצרים"? תמיד בלילה שלפני הצום האף נסתם ואתה קם עם פה יבש- מנסה לשטוף פנים בלי שהלשון הערמומית שלך תשאב קצת מים למחיה.

אבל השאלה שעולה כל צום (למעט יום כיפור) היא איך מעבירים את הצום בצורה הכי טובה- והכי חשוב- בלי לחשוב על אוכל. אז אתה חוזר הביתה אחרי התפילה בשעות הבוקר המוקדמות- ולפניך יום שלם שאסור לחשוב על פחמימות וקלוריות. אה מה מה? פתאום השמיעה שלך נהיית סלק-טיבית. באמת הרבה זמן לא אכלתי סלק. אבל אני בכלל לא אוהב סלק. הבטן מזכירה לך שהיא נמצאת שם- אתה מנסה לשווא להסביר לה שצום היום. אתה עובר בסלון ורואה שאחיך הקטן רואה את עוזי חיטמן מחופש למרדכי היהודי צועק על סבא נחמן במערכון על פורים. איך קוראים לתוכנית הזו? פרפר נחמד, כן. אחלה במבה. למרות שאני מעדיף את של אוסם. יש שמעדיפים אותה יבשה- עם קולה. אחחח קולה קרה. ובעודי מנגב את הריר שהחל זב מפינת פי אני מנער את הראש ומנסה שוב- לא לחשוב על אוכל. לא לחשוב על אוכל. אולי נראה איזה סרט? כן- למה לא. יש את החדש הזה שיצא- "מוצאים את נמו"- על הדג הקטן הזה שהלך לאיבוד. דג... איך אני אוהב את הנילוס שאמא שלי מכינה עם הרוטב האדום הזה מלמעלה... לוקחים חלה ופשוט מספיגים את כל הרוטב... חלה... לחם טרי... מסוג הימים שמבאס לגור ליד אנג'ל. אחרי שפסלתי את "רטטוי" בגלל המטבח האיטלקי, את "אושן 12" כי בראד פיט מנשנש איזה סנדביץ' בכל סצינה ואת "בארני בעיר הגדולה"- כי אני מכיר אותו בעל פה, נשארתי אובד עצות מחפש פתרון אחר. פתרון. פיתה רון... פיתה. היא יותר עגולה או יותר טעימה? סטירה מצלצלת מידי הימנית החזירה אותי למציאות הקשה שהזכירה שיש עוד חצי יום לצום. אז אולי נלך לישון? רעיון טוב! ניקח שתי כריות ושמיכה. ו...כריות? עם חלב? אפשר גם בלי בעצם. אממממ. זה כל כך מתוק. אפשר גם דלי פקאן אם אין כריות. איך אני כל פעם נופל בזה? מה הבעיה לעשות משהו אחד בלי לחשוב על אוכל?! אוה! יש לי רעיון! נלמד משהו. הרבה זמן לא עברתי על התלמוד הבבלי שלי. בוא נראה מה יש פה- בבא מציעא. סנהדרין. סוכות. ביצה... ביצה? קשה או רכה? אולי חביתה? או מקושקשת? כשהמשכתי לעלעל במסכתות נזכרתי שאני בכלל בתענית.

כשהלכתי לספריה לבחור ספר קרצו לי כל הספרים של המתכונים, כשזפזפתי בטלוויזיה הראו איך מכינים אוזני המן, כשפתחתי את הרדיו נגנו את "עוד קציצה" של תיסלם בגלגל"צ (משום מה הם ניסו לשיר "עוד פגישה"- אבל זה היה נשמע מאולץ), את עוף (בחולם) גוזל ברשת ג' ואת שאקירה ברדיו קול חי. אז סגרתי את הרדיו. אז התיישבתי לכתוב. זה תמיד עוזר.

אז ככה נראה הצום שלי. כל הזמן אוכל. כל הזמן. קולה זמן. קולה...צומות

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאמיר מויאל
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י"ד אדר ב´ ה´תשס"ח  
יפה מאוד! / אורח/ת בביכורים
מצחיק. יישר כח(-:
אריאל ק.
ט"ו אדר ב´ ה´תשס"ח  
כלהכבוד.. / אורח/ת בביכורים
\קולה כבוד...
ג´ ניסן ה´תשס"ח  
מצחיק לאללה!
וכל כך נכון!
י´ ניסן ה´תשס"ח  
סופסוף הומור טוב(: נהנתי מאד.. תודה!
י´ סיון ה´תשס"ט  
אני מתחיל להצטער שאני לא נהגתי להסתובב בביכורים בעבר.
י"ד חשון ה´תשע"א  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד