בנושא
בכרם
חדשות
 
יענקל / איש מילים
בביכורים מאז כ"ט ניסן ה´תשס"ו

יענקל, בן דודה של סבתי היה. אוד מוצל מאש, שריד יחיד למשפחתה אשר הושמדה כולה בשואה.

 

כשהגיע יענקל לאושוויץ, שמע אחד מבני העיירה שלו, שהיה משמש כמסגר, כי הגיע טרנספורט חדש ובו גם יהודים מנובידבור ומיהר לראות מי בבאים ואם יש ביכולתו לעזור. לחרדתו הרבה ראה את יענקל מופנה, בסלקציה, אל תאי הגזים ומייד התפרץ אל עבר הגרמנים וקרא, "מה אתם עושים? הרי זה המסגר הטוב ביותר בעיירתנו, אסור לכם להרוג אותו".

 

הגרמנים, ששמעו את קריאתו, החזירו את יענקל מן המתים ומסרוהו בידיו שיעבוד איתו במסגריה. שם, באושוויץ, למד יענקל את מקצוע המסגרות, ממנו התפרנס כל ימי חייו.

 

שנים לאחר מכן, כשהגיע יענקל לביקור ראשון בארץ ישראל, לקחוהו בני המשפחה לראות את מפגן צה"ל. בעוד הם מחכים לתחילת המפגן, הבחינו ביענקל והנה הוא בוכה.

יענקל, שאלו, מה קרה לך?

ויענקל, דמעות בעיניו וגרונו ניחר, מלמל שוב ושוב "שוטר יהודי, חייל יהודי, אתם מבינים מה זה? חייל יהודי".

 

את הסיפור על תגובתו של יענקל, שמעתי לראשונה בהיותי נער ומאז, בכל פעם שנואש אני מן המדינה, שכועס אני על מעשיה של הממשלה, שנדמה לי כי אין בה במדינה עוד כל טעם וצריך להרוס הכל ולהתחיל מההתחלה, אני מנסה להסתכל בה, במדינתנו, מבעד לעיניו של יענקל ומיד, סולח אני ומוחל להם, למדינה ולמוסדותיה, את כל מגרעותיהם והתרגשות עזה אוחזת בי בעת שעיני מתלחלחות ואני ממלמל לעצמי, "שוטר יהודי, חייל יהודי".

 

בייחוד נזכר אני ביענקל מידי שנה, בימים אלה שבין יום השואה ליום העצמאות. חושב אני עליו ביום השואה ושב ונזכר בו מדי יום ביומו, עד שמגיע יום הזכרון לחללי צה"ל ומביט אני בתמונות הבנים שנפלו ולבי דואב ולחלוחית מציפה את עיני ואיני יכול שלא למלמל "חייל יהודי" והמילים מכות בי ושוברות את הלב וככל שעוברות השעות ומעריב היום, חוזרות ועולות בי המילים וכאילו מקבלות, לאט לאט, חיות משל עצמן ומנגינה משלהן, הולכת וגואה, עד שהן שרות ומתרוננות בי "שוטר יהודי, חייל יהודי" ובעת שמתחיל טכס יום העצמאות, שוכח אני את כל כעסי וכל כולי שמחה ואהבה ומנגינת המילים עולה וגואה בי ואומרת שירה עד שעולים הזיקוקים לשמים ואיתם מתפרצות מילות ההלל ומתרוננות בלבי

 

"הללויה"

שוטר יהודי

"הללו עבדי ה'"

חייל יהודי

"הללו את שם ה'"

מדינה יהודית

"יהי שם ה' מבורך מעתה ועד עולם"

 

ובשעה זו, דומה עלי, כאילו יענקל עצמו, עומד שם בטקס ושר עמדי.יום העצמאות

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאיש מילים
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ט ניסן ה´תשס"ו  
ישר כח
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
בימינו, כשהצעירים הם בני הדור השלישי ומעלה לניצולים קשה לנו באמת להבין "שואה" ולקשר אותה לעצמנו. זה כבר מתחיל להתרחק קצת מאיתנו. הצלחת להחזיר לי משהו מהרצף הזה שמתחיל ללכת לאיבוד. תודה!
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
מי שלא היה בגלות לא יודע. חזק ואמץ.
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
היתה לנו שיחה של ניצול שואה ובסוף הוא פנה אלינו ואמר: "אתם לא יודעים מזה לראות אתכם ככה...חיילים יהודיים...זה כל ההבדל. אתם - זה כל ההבדל בין אשוויץ להיום" משהו כזה, ובבת אחת הרגשתי את זה, הרגשתי איך, עם כל הפתיחות, אני ממש לא מצליח להבין אנשים - ותהיינה דעותיהם אשר תהיינה, ויהיה כאבם אשר יהיה - שסו
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
ברים שאין לומר הלל ביום העצמאות.

תודה ששיתפת.
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
תודה שכתבת, להזכיר למי שלפעמים שוכח להרגיש ככה.
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
ישנם תכנים שלכולם ידועים, אך ההפסד הוא בשכחה, הנצחון- בזכרון (למיטב זכרוני, משפט דומה לזה כתוב ביציאה מ"יד ושם").
תודה לך
מוטי
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
ל´ ניסן ה´תשס"ו  
הבאת מבט יפה על הדברים , באמת צריך לדעת להודות על מה שיש ,

והדבר לא סותר רצון להתקדם ולשאוף שהשוטר ,החייל ,המחוקק... יהיו לא רק בנים לעם היהודי אלא גם עם רגש ונשמה יהודיים ,
א´ אייר ה´תשס"ו  
אם אלו שוטרינו ואלו חיילנו, אז ברור שגם יענקל היה רוצה שתקח אחריות ותתחיל להנהיג את העם, כדי שבמקום מדינת היהודים תצמח כאן מדינה יהודית. אל תשכח שהיו אלו יהודים, ואך ורק יהודים, שאיפשרו לגויים להשמידנו. אלמלא שיתוף הפעולה מצד יהודים, זה לא היה יכול לקרות. וראה למשל בקישור הזה:

א´ אייר ה´תשס"ו  
/www.a7.org/article.php3?id=5697" Target="_BLANK">http://www.a7.org/article.php3?id=5697
ב´ אייר ה´תשס"ו  
בין להנהיג את העם ובין לוותר עליו.
בקריאתך להפסיק לחגוג את יום העצמאות ובהשמצות שלך כנגד הציונים החילונים, אתה בעצם מתנתק מכלל העם ומאמץ לך מעין גאולה פרטית משלך, שדינה להיכשל ולהפילך אל שאול תחתיות, תוך שאתה מושך את כולנו איתך.
ב´ אייר ה´תשס"ו  
איש הלבבות / אורח/ת בביכורים
בס"ד
לאיש המילים, בעיני שגבת לאיש הלבבות.
גם היצירה וגם תגובתך הענינית והנחרצת , הפיחו בי שמחה של חיים , ובעיקר נחמה , שאפשר וצריך לעמוד בפרץ, פן חלילה הכל יתמוסס ויתמוטט כמו בימי בית שני , עת בריוני דעת וכח , הוליכוני לאלפיים שנות גלות , בשגיונות פנטיות.
תודה לך
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד