המלצת העורכים
בנושא
בכרם
חדשות
 
מעשה בתומך התנתקות / תומר זה אני
בביכורים מאז ד´ טבת ה´תשס"ו

יום הבחירות 2003:
"היום הבחירות לכנסת. אני כמו שאתם רואים אותי, ליכודניק. אבא שלי היה ליכודניק, אפילו סבא שלי ז"ל הצביע לבגין אז ב-77. כמו תמיד אני מתכוון להצביע ליכוד. מה לעשות? לפני שנתיים הצבעתי לאריק. סוף כל סוף נפטרנו מהאהוד ברק הזה עם כל הנסיגות והויתורים שלו. הכל נתנו לערבים האלה והם עשו אינתיפאדה! די נשבר לי משלטון שמאל. סוף כל סוף ראש ממשלה ימני שלא מתקפל. ועכשיו יש את העמרם מצנע הזה שמציע לוותר להם על יישובים אפילו בלי תמורה. מי יתמוך בזה? קיצר, אני אצביע לליכוד. כן, אני יודע שאריק אומר שהוא יעשה קצת ויתורים. אבל זה שטויות, הוא יעשה ממש מעט ויתורים. יוריד איזה מאחז או שניים עם 2 קראוונים ותמורת זה יוציא מהערבים הפסקה של כל הפיגועים. יאללה, הלכתי לקלפי"


משאל המתפקדים 2004:
"בחיי, אפילו לא זכרתי שאני מתפקד. שמעתי שראש הממשלה רוצה לצאת מעזה. לא יצאנו מהעיר הזו בהסכם אוסלו? טוב, באמת לא נראה לי שיש לצבא מה לעשות בתוך עיר ערבית. אבל לא יודע, אומרים שהוא גם רוצה להוריד איזה יישוב שם באיזור. לא יודע, נראה לי שאני לא אצביע במשאל הזה. מקסימום התכנית הזו לא תעבור. מה, אריק ילך נגד מה שהמפלגה שלו רוצה? נראה מה יהיה במשאל
."

ראש השנה, תשס"ה:
"הלכתי לבית כנסת של אבא שלי. הוא
כבר מבוגר. אחרי התפילה תפסנו שיחה עם דויד הגבאי של הבית כנסת. ככה, קצת פוליטיקה. שאלתי אותו, הוא הרי דתי, אם מותר לפי ההלכה לוותר על עזה. דויד אמר שנראה לו שלא כל האיזור שם זה ארץ-ישראל. לא נראה לו שאיפה שהעיר עזה זה שלנו לפי התורה, אבל הוא יברר אצל הרב שלו. נראה לי שאני אתמוך ביציאה. אם זה לא שלנו אז לא ממש כדאי להיות שם ולהרגיז את העולם. אבא שלי שמע את זה ואז ככה תפס לי את היד ואמר 'יא אבני, אין אמונה בערבים. תשמע ממני. כל החיים חייתי איתם, אתה נותן להם האצבע- הם ייקחו את כל היד'. טוב, הוא די עצבני בזמן האחרון, זה הגיל."


פברואר 2005:
"קיבלתי מילואים. 21 יום בחטמ"ר בנימין, ליד בית אל. התברר לי שאני גם עושה שבת בבסיס, אז קפצתי לצרכניה של היישוב לקנות כמה נשנושים וצ'ופרים. צלצלתי הביתה ודיברתי עם האישה והילדה, והן מה זה מתגעגעות. מישהו מהיישוב, בחור דתי עם זקן, ראה אותי ככה מבועס אחרי השיחה. 'מה, אחי? עושה שבת?' הוא שאל. 'כן, אתה יודע. קורה'. הזמין אותי אליו לקידוש בערב. שמחתי לאללה. פגשתי אותו בערב ליד הבית כנסת, אני והבחור ששומר אתי. ראיתי שם את שני החבר'ה הדתיים מהפלוגה יוצאים מתפילת ערבית, והולכים גם כן לבית של איזו משפחה מהיישוב. אני וחבר שלי הלכנו עם הבחור מהצרכניה. איזה בית נחמד! איזה משפחה יש לו! בחיי, עשו לנו ארוחה, כמו שאומרים - גוד טיים. בקושי הצלחנו לחזור לבסיס מרוב שהיינו מפוצצים. כשחזרנו שמענו מאחד שמשרת שם, שהיה שם בזמן הצו 8 של חומת מגן. סיפר איך לא היה למילואימניקים אוכל והאנשים מהיישוב הזרימו להם ים של סירים וחמגשיות עם אוכל חם. וואלה, אנשים טובים המתנחלים האלה. כמה ימים אחרי זה ראיתי בעיתון שמתנחלים בעזה פינצ'רו רכבים של הצבא וחסמו כבישים. חוליגנים."


מרץ 2005:
"דברו היום בחדשות על המקומות האלה בעזה, גוש קטיףזה יוצא ליד הגבול של מצרים, ובעזה. טוב, באמת בשביל מה למדינה להגן על איזה 20 איש שם בעזה? כמה יש שם, 20 או 30? והם בטח לא עושים כלום, ראיתי אחד מהם בטלויזיה, כזה דוס עם פאות. בטח לא עשה צבא, לא עובד, לא משלם מסים. מה- על חשבוננו ישב שם? חוץ מזה, מה יש לדאוג. הם לא יאבדו את הבית. הייתה פרסומת שיש פתרון לכל מתיישב. בטח ידאגו להם לבית כמו שצריך, עבודה, הכל. הממשלה לא תזרוק אותם ככה."

יולי 2005:
"חזרתי מהעבודה הערב. לפני שאני מספיק להתיישב הבת שלי קוראת לי לטלפון. אמרה לי שזה איזה סקר. הייתי די עייף אבל אמרתי - יאללה, נענה להם. הבחורה על הקו אמרה שקוראים לה רינת ממכון סקרים משהו, ושאלה אותי אם שמעתי על תכנית ההתנתקות. משהו... "יוצאים מעזה, חוזרים לציונות". ישר קישרתי את זה ליישוב הזה של גוש קטיף ועוד כמה דברים ששמעתי. הבחורה שאלה אם אני בעד או נגד התכנית. שאלתי אותה איפה נמצאים בדיוק היישובים שרוצים לפנות. ענתה לי שבעזה שם. לא יודע, ראיתי דווקא שיש כמה יישובים שממש קרובים לשדרות, אולי משם לא צריך לצאת. חוץ מזה, אם יוצאים אז מה מקבלים מהפלסטינים האלו? יש הסכם? ניסיתי לשאול את רינת הזו. היה נשמע שהיא חסרת סבלנות וגם לא ממש יודעת. בטח סוף המשמרת שלה והיא הולכת הביתה אחרי הסקר הזה. אז אמרתי שבעד אבל שתרשום שאני מסתייג. טוב, מה אני, איזה דוס? אני בעד שיהיו כמה ויתורים, ואריק יודע מה הוא עושה. בבוקר ראיתי בעתון סקר: '60% מהציבור תומך בהתנתקות.' למטה היה הסבר על 26 יישובים שיפונו, בערך 8000 איש. ואו, הרבה יותר ממה שחשבתי שיש שם. אבל זה בטח ממש בתוך עזה."


אוגוסט 2005:
"התחילו היום עם הפינוי. בחיי, הראו בטלויזיה. נווה דקלים, ככה קוראים למקום? מה זה, יש שם מבנים, מרכז מסחרי. הייתי בטוח שזה כמה קראוונים. ראו שמפרקים חממות. וואלה - ירקות גוש קטיף, עכשיו אני מקשר. שמה מגדלים אותם? חשבתי שהמתנחלים האלה דוסים שלומדים תורה, לא ידעתי שהם עובדים. היה שם גם אחד שבכה ואמר לחייל 'אני שירתתי בגדוד שלך! אני לא אוייב! למה אתה הורס לי את הבית?!'. מה, הם עושים צבא הדוסים האלה? החייל עונה לו שרוב העם תומך בזה ומצטט לו את הסקר שראיתי בעיתון.
מה, אני תמכתי בזה?"


25 באוגוסט 2005:
"ראיתי שאישתי רואה בטלויזיה עוד יישוב שמתפנה. טוב, כבר אין מה לעשות. זה כואב אבל התחילו ואי אפשר לעצור באמצע, ובכלל צריך לצאת מעזה. שוטרים סוחבים שם חבר'ה צעירים בני 16, ילדות בנות 14. טוב, כל השבוע רואים כאלה דברים בטלויזיה. שרק יגמרו את זה. שאלתי את אישתי איזה יישוב זה. היא עונה לי 'חומש'. שאלתי 'אה, זה ממש ליד עזה, לא?'. היא עונה לי 'לא, זה בשומרון'. 'שומרון? מה הקשר לשומרון? לא דיברו רק על עזה?' 'לא, גם צפון-השומרון. רוב העם תמך גם בזה.' גם בזה תמכתי?"


דצמבר 2005:
"אח שלי ביקר אצלנו בשבת עם אישתו והילדים. הם גרים באשקלון, וסיפרו שהם מה-זה פחדו כששמעו את הקסאם נופל. 'מה אנחנו, קו עימות?!' אח שלי אומר 'מילא שדרות, אבל אנחנו?'. אמרתי לו שזה בסדר, עכשיו כל העולם לצידנו אחרי שעשינו התנתקות. עכשיו נוכל להיכנס בערבים האלה. חוץ מזה, העיקר שאף אחד לא מת מהקסאמים, נכון? העיקר שגמרנו עם זה. מעכשיו כבר לא יהיו ויתורים ככה, בלי תמורה. אולי רק ויתורים קטנים. נראה לי שאני אצביע לשרון. הוא חזק. הוא גם יעשה ויתורים בצורה אחראית, לא יוותר הרבה. רק כמה ויתורים, איזה יישוב, איזה מאחז קטן. כמה אנשים כבר יש שם? חוץ מזה, אחרי שנעשה עוד פינוי העולם יהיה עוד יותר לצידנו ונוכל עוד יותר להיכנס בערבים. וחוץ מזה זה בשביל שלום. ואריק יודע מה שהוא עושה."
ארצישראלי

© כל הזכויות ליצירה שמורות לתומר זה אני
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ד´ טבת ה´תשס"ו  
די נורא...
כתוב טוב ומעניין.
5
ה´ טבת ה´תשס"ו  
ט"ז תשרי ה´תשס"ז  
באמת חזק.
האטימות של אנשים שלא מתכוונים לעשות רע.
ז´ שבט ה´תשס"ז  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד