המלצת העורכים
בנושא
בכרם
חדשות
 
החג והחלום / איש מילים
בביכורים מאז י"ב כסליו ה´תשס"ו

מה יפים ונאים הם ערבי חנוכה מכל שאר ערבים, שבשאר ערבים הולך לו אדם ברחובו של יישוב, הקור חודר לעצמותיו ומוחו טרוד בטרדות העולם הזה ואילו בערבי חנוכה, ניבטים אליו נרות החג מכל חלון וגם אם הרוח הקרה מכה בו, הרי שהחום הבוקע מן הנרות מחמם את ליבו ומשכיח ממנו את צרותיו וכבר יכול הוא לראות בעיני רוחו את משפחתו המחכה לו בבית, את הנרות הערוכים, האש המקפצת בתנור, וכמו עולה בנחיריו ריחן החם והמתוק של הסופגניות המזומנות לו בביתו בכדי להמתיק לו ולילדיו את מצוות החג.

 

הולך לו האדם בשובה ונחת ומזין עיניו בנצנוצי הנרות העולים מכל בית ולא יכול הוא שלא לשאול עצמו, מה סוד קסמו של חג החנוכה. מה יש בו בחג הזה, שאין בו לא קדושת מועד ולא איסור מלאכה ובכל זאת אהוב וחביב הוא על בית ישראל מקטון ועד גדול ונוסך הוא בלב חום של תקווה חדשה, של משפחתיות, של אהבה?

 

שנים היה הדבר כפלא בעיני, עד שנזדמנתי לעיין בפרשת מקץ, זו הפרשה הנקראת השנה בנר שישי של חנוכה, ומתוך שנגלתה לי משמעותה של הפרשה, נגלה לי גם סודו המיוחד של חג החנוכה.

 

היה הדבר לפני שנים מספר כשנתבקשתי לשאת דברים בעת שמחת בת המצווה של אחייניתי ומתוך רצון לברכה בברכה מיוחדת התעמקתי בפרשת השבוע וניסיתי לדלות מתוכה את אותו המסר המיוחד שיש ברצונו של דוד להעביר לבת אחיו ביום שמחתה. משלא עלה בידי למצוא את שחשקה בו נפשי בפרשה עצמה, פניתי בצר לי אל עבר ההפטרה, מתוך תקווה, כי שם אמצא את התשובה.

 

ההפטרה נפתחה במילים "וייקץ שלמה והנה חלום" ואני לא יכולתי שלא לתהות מה ראו חכמינו להתחיל את ההפטרה דווקא במילים אלו ומדוע לא סיפרו לנו את תכנו של החלום. הפכתי בדבר הפוך וחזור עד שלפתע הכתה בי ההכרה. אין כל חשיבות בחלומו של שלמה מלבד העובדה שאכן חלם ושכל מה שמסופר מכאן ואילך אין הוא אלא תולדתו של אותו חלום.

 

לפתע הבנתי מה ניסו חז"ל לומר לנו על פרשת מקץ, שאין היא אלא שיר הלל לחלומות, שיאו של סיפור על בעל החלומות שכולם סביבו לועגים לו ובזים לו בשל חלומותיו, אך הוא מתעקש להמשיך לחלום ולהאמין בחלומותיו, עד שבאים אותם חלומות ומרימים אותו מאותו בור שהוא שרוי בו אל רומה של מלכות איתנה.

 

מה יפה הוא המסר של אותה פרשה, כמה נאה היה למוסרו לילדה קטנה ביום הכנסה למצוות. תחלמי, אמרתי לה, תחלמי על חברה טובה יותר, תחלמי על כלכלה איתנה שאין בה עוד עוני ולא חסר בה לאיש דבר, תחלמי על ארץ ישראל לעם ישראל, תחלמי על עם שלם הרואה את האמת ומאמין בבוראו ובייעודו  שלו עלי אדמות, תחלמי, כי חלומות, אם רק מהינים אנחנו לחלום אותם באמת, להאמין בהם, ללכת לאורם, חלומות סופם להתגשם.

 

והנה הובן לי סוף סוף יופיו של חג החנוכה, שכן מהו החג אם לא חגו של החלום. קמה קבוצת אנשים וכנגד כל היגיון, כנגד כל סיכוי, מעיזה היא לחלום, לחלום על עצמאות, על חופש, על הזכות להיות מי שהם בלי שמעצמה זרה תנהל את חייהם ותכתיב את אמונתם. הם חולמים כל כך חזק עד שהם סוחפים בחלומם את כל הסובב אותם ואינם עוצרים עד שזוכים הם להגשים את חלומם.

 

נס פך השמן, אנו אומרים ובעצם אין אנו אלא מגמדים את גדולתו של אותו הישג, כי מהו נס אם לא דבר יום ביומו, נס הוא כשאתה פותח את העיניים בבוקר, נס הוא כשהפרח פורח מדי שנה בשנה, נס הוא כשהגולם הופך לפרפר, פורש כנפיו ועף, נס מאין כמוהו, הוא כשאם זוכה לחזות בפרי ביטנה. מה שקרה להם בימים ההם לא היה סתם נס, לא היה זה עוד הישג של הבריאה המתחדשת, היה זה הנס הגדול מכולם, נס המונע בכוחו של חלום, נס אשר דעתו של אדם אינה יכולה להשיגו ושאינו בא לעולם אלא אם כן מעיז האדם לחלום.

 

דווקא היום, כשההנהגה כבר אינה זוכרת חלום מהו והמילים השגורות בפי כל הן "אין לנו ברירה" ו"אסור לנו להרגיז את" ו"מה יהיה אם", דווקא היום עולה קסמו של החג, מחמם את לבנו ונוסך בנו תקווה חדשה, תקווה ליום בו נשוב ונעיז לחלום, לא רק אנחנו, אלא העם כולו.

 

תחלמו, תמשיכו לחלום, אל תתביישו, חלמו בעוז, חלמו בכל כוחכם, כי סופם של חלומות להתגשם.  לא אני אומר את זה, אומרת את זה הסמיכות המופלאה שבין פרשת מקץ לבין חג החנוכה.

 

שיהיה לכם חג חנוכה שמח

וחלומות נעימים

 חנוכה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאיש מילים
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י"ב כסליו ה´תשס"ו  
רציתי להודות על התגובה ובטעות מחקתי אותה.

אלף אלפי סליחות
י"ב כסליו ה´תשס"ו  
בס"ד

מתאים לי בדיוק לעכשיו....

אילה
הולכת לישון.....
י"ט כסליו ה´תשס"ו  
נהנתי מאוד מאוד לקרוא את הרהורך, תודה על השיתוף!
נהנתי גם מההתחלה העגנונית-משהו.
י"ט כסליו ה´תשס"ו  
כמה טוב פתאום לגלות תגובה חדשה

תודה רבה
י"ט כסליו ה´תשס"ו  
זה מה שקורה כשמסווגים יצירה - היא עולה יחד עם כל שאר היצירות שקשורות בחנוכה

י"ט כסליו ה´תשס"ו  
י"ט כסליו ה´תשס"ו  
ממש חיממת את לבי עכשיו
הרהור/דבר-תורה נהדר, מתאים לחנוכה, ולפרשה (שעוד לא), ובעצם לתמיד. תודה!

ויחי גם ה"תגובות אחרונות"...
י"ט כסליו ה´תשס"ו  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד