המלצת העורכים
בנושא
בכרם
חדשות
 
היום הרת עולם / איש מילים
בביכורים מאז ב´ אלול ה´תשס"ה

"בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ והארץ היתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום". כמה פעמים ניסיתי לעמוד על פירושן של מילים אלו, להבין מהו אותו תוהו ובוהו, מהו אותו חושך על פני תהום. הופך בהן והופך בהן וככל שאני מנסה איני מצליח ליצוק ממשות כלשהי במילים, איני מצליח לצייר תמונה מתוך הכתוב, לחוש איזו שהיא תחושה, המילים נותרות עלומות, חסרות משמעות.

 

והנה עתה, כשפעמי השנה החדשה מתקרבים ותחושה של קדושת ערב חג הולכת וחודרת ללבבות, הולכת ומתבהרת בי הבנה חדשה של המילים ואולי, רק אולי, מתחילה להצטייר לי משמעותן. כי אולי זו משמעותה של בריאת עולם חדש, הרגע שלפני, כשאתה כבר יכול לחוש בתחילת היווצרותו אך עדיין אינך יודע מהו ומה יעלה בגורלו ואתה עומד ותוהה ובוהה מול אותה ארץ חדשה, מנסה לשלוח מבטך אל העתיד, לגלות מה הוא צופן בחובו וכל מה שאתה יכול לראות הוא חושך על פני תהום וליבך פועם בעוז מפרפר בין שמחה לעצב בעודך מנסה להבין האם אכן תהום היא זו או שמא כשיעלה האור עליה יתגלה לפניך עמק פורה ומבורך ופלג מיים חיים זורם בו ונושא עימו תחילתם של חיים חדשים אל כל מקום אליו הוא בא.

 

מדי שנה בשנה, אלפי שנים, עומדים יהודים בערב ראש השנה ובליבם תחושה זו בדיוק של תוהו ובוהו וחושך על פני תהום. והם תוהים ובוהים בה בשנה החדשה, מנסים לשרבב ראשיהם קדימה, לדחוק את מבטם, לגלות את צפונותיה של אותה שנה, מי יחיה ומי ימות, מי בקיצו ומי לא בקיצו, ואין הם יכולים לראות אלא חושך על פני תהום ובעוד ליבם מפרפר בין תקווה לייאוש הם עושים דרכם לבית הכנסת בכדי לשטוח תחינתם בפני בורא עולם ובשעה שבוקע קולו של השופר ומפלח את ליבותיהם עובר בהם רעד והם אומרים כולם כאחד "היום הרת עולם" ואיש איש מהם נושא את תחינתו שלו לפני בוראו ומבקש על השנה החדשה, על עולמו, שיהיה טוב יותר, שתהיה לו פרנסה לילדיו, שתהיה לו תשועה מאויביו, שיזכה לחזות בגאולת עמו, לעלות אל ארצו, לחזות בבית מקדשו.

 

אלפי שנים, יהודים בכל העולם, ולכולם אותן בקשות, אותם חששות, אותן תקוות. בריאות, פרנסה ומעל לכל הצלה מידי אותו צורר המבקש את נפשם. והנה סוף סוף נענתה תפילתם. נגאלנו מידיהם של כל אותם צוררים, עלינו לארצינו, השבנו לחיים את אדמתינו, הקמנו לנו צבא חזק שיגן על גבולותינו ועתה, כשכל זה מאחורינו אנו עומדים בפיתחה של שנה חדשה ותחושת החושך על פני תהום מכה בנו עוד יותר מאי פעם ולראשונה מזה שנים רבות אנו הולכים אל בית הכנסת בכדי לשטוח בפני אבינו את תחינתינו שיציל אותנו, לא מידי הצורר, אלא מידינו שלנו.

 

מצבינו הולך ומידרדר, שינאת החינם הולכת וגוברת ויחד איתה באות המכות והצרות, עניים אינם יכולים לתת פת לחם לילדיהם ואין איש רואה ומושיע, יהודים מוכנים לגרש יהודים אחרים מבתיהם, יהודים אחרים מוכנים לפגוע באילו שאינם הולכים בדרכם, חלקינו מזלזלים ומבזים את הארץ הטובה שנתן לנו בוראינו, בעוד אחרים מלזלים ומבזים זה את זה ורבים מאיתנו מורדים בקב"ה ומזלזלים בתורתו. כולם רבים עם כולם, כולם שונאים את כולם, כל אחד מאשים את רעהו בצרות הבאות עליו ובתוך כל המהומה מתרבות התאונות, גובר הפשע ודומה כי אין דין ואין דיין.

 

הנה עומדים אנו בפיתחה של שנה חדשה מנסים לפלח במבטינו את העתיד ואין אנו רואים דבר, כי אם חושך על פני תהום. ליבנו מפרפר בין חורבן לגאולה ובעוד קדושת החג יורדת עלינו לאיטה אנו נושאים עינינו למעלה ובליבינו תחינה.

 

אבינו שבשמים, בניך אנחנו.

מי כמונו יודע כי לא נתנו לך סיבות רבות להתגאות בנו ואין לנו היום אלא לפנות אליך אבינו ולבקש כי תנחה את דרכינו ותתמוך בנו עד שנחזור אל הדרך הנכונה.

 

אבינו שבשמים

היום הרת עולם, מי יתן כי יהא עולם חדש זה המתחדש בפרוס השנה עולם טוב יותר.  יהי רצון מלפניך כי תיתן בליבנו את התבונה לאהוב איש את רעהו ולדעת כי אחים אנחנו. לראות בצרתו של אחינו ולהבין כי צרתו, צרתינו היא.

 

מלך העולמים

אנא בטובך, רחם על עמך ושלח עצה טובה ושכל טוב אל מנהיגיו, בכדי שידעו לנווט ולהוביל את העם בדרך הנכונה, גם אם קשה היא ולא יטעו חלילה ללכת בדרך הרעה.

 

שופט צדק

נחה בחסדך את שופטי העם ומחוקקיו כי ידעו להשיב את הצדק לחיינו ולדון דין אמת בלא משוא פנים, מתוך אמונה בתורתך, ולשם האדרת שמך בעולמינו.

 

אל מלך נאמן

מי יתן ותהיה השנה הבאה עלינו לטובה שנת גאולה. שנה בה תפרוש מלכותך עלינו ותשיב את מקדשך על מכונו. שנה בה יוודע שמך בעולם ויכירו כולם במלכותך. שנה בה נשוב להיות עמך ואתה תשוב ותנהיג אותנו בעולמך. שנה בה נהיה ראויים לך וראויים לעצמינו.

 

עוד מעט קט יתקדש החג, כולנו נתכנס בבית הכנסת בכדי לשאת את תחינתינו ובשעה שישמע קולו של השופר עולה מעלה מעלה נאמר "היום הרת עולם". יהי רצון כי בעוד מילים אלו על שפתינו יעלה החושך מעל פני התהום ובאורה של השנה החדשה יתגלה בפנינו אותו עמק פורה ובליבו פלג מים זכים.

 ראש השנה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאיש מילים
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ב´ אלול ה´תשס"ה  
בטוח שזה הרהור ולא מסה?...
מה אומר? קראתי. מרגש, חשוב, צריך להפנים זאת, כנראה.
ג´ אלול ה´תשס"ה  
נפלא!
ג´ אלול ה´תשס"ה  
תוכן מרומם ומחבר. זה לא הרהור, אלא יותר סוג של מונולוג או קטע. נהנתי לקרוא ולמדתי.
ג´ אלול ה´תשס"ה  
איך להגדיר את היצירה הזו?

מסה? זה נשמע לי קצת יותר מדי
אולי תפילה? יש פה גם תפילה, אבל לא רק.
קטע? קטע נשמע לי משהו מצחיק, משהו כמו "מריצים פה קטעים"

אז מה זה בכל זאת?
בלית ברירה בחרתי ב"הרהור", בכל זאת, הרהרתי קמעה לפני שכתבתי את זה. האם בחרתי בקטגוריה המתאימה ביותר?

ג´ אלול ה´תשס"ה  
אין לי מושג
ג´ אלול ה´תשס"ה  
פתחת לי הרבה חלונות להציץ דרכם על מחשבות אחרות, לתהות ולבהות, ואולי לפתוח כמה מהדלתות שליד החלון ולפסוע בעדן החוצה. או פנימה.
תודה.
ד´ אלול ה´תשס"ה  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד