בנושא
בכרם
חדשות
 
האיש שדימם דיו / מר. מתוק-מלוח
בביכורים מאז כ"ג אייר ה´תש"פ

בנתיחה שלאחר המוות, הנוהג הרגיל הוא לבדוק את סיבת המוות, אלימותה ונחיצותה. אבל לפני הטקס הרגיל של חגיגה-מרוחה-באדום-לבן-מוות, ישנו טקס אחר.

לוקח לו המנתח סכין קטנה. היא לא סכין מיוחדת יתר על המידה, לא מקושטת בחן. סכין הנועדה להיות סכין. לוקח אותה המנתח וחותך קרעים קטנים בווריד, ממש מתחת ללב, איפה שהדם הכי קרוב לסוף מסעו, הכי קרוב להיטהר מהלכלוך שצבר במסעו בגוף. הכי קרוב, אבל הכי רחוק. 

לוקח לו רגע או שניים לדם, להבין שעליו לשוב ולנוע, והוא נע בטיפין טיפין, אל מחוץ לחתך, מציג את משאו לראווה, לעינהם המשועממות של המנתח והאחראי-על-הרישום התורן. בוחנים המנתח והאחראי-על-הרישום את הטיפות, ומסמנים בטבלה. טיפות של גאווה, טיפות של אני-ועצמי-עוד, טיפות של טפשות ועצלנות, של כסף וזהב וחמדנות. ומידי פעם, מרכינים הם ראש כלפי האדם שממנו מטפטפות טיפות של דם. טיפות של אדם שהכיר בהיותו אדם, ולא ניסה להיות אחרת.

ויהי היום, ומן החתך בצבצו טיפות שחורות, דמעות של דיו שיצרו שבילים על עורו הצח של המת. הסתכל המנתח על האחראי-על-הרישום, והסתכל האחראי-על-הרישום על מחברתו. ואין. אין תווית לדם של דיו. אין קטגוריה או משבצת למיין אליה את הטיפות השחורות-משתנות-מתערבלות.

הסתכל האחראי-על-הרישום על תוויתו של האיש, שמוצמדת לכל חזה של מת (אחרת איך ידעו מטפלי הגופה אם לנהוג בה בכבוד?) ורשום שם, 

'משורר'.

ובאותיות קטנות יותר 'היה גם כותב לעיתים'. 

תהו שניהם. ראוי הוא לכבוד? אדם שיש בו טיפות של גאווה וטיפשות הרי נידון לבושה. ושיש בעורקיו זהב או כסף (וחמדנות לא מעטה, הרי הם כרוכים זה בזה) זכה לכבוד שרק אדם עם דם אדום, דם-של-הבנת-היות-האדם-הוא-אדם (שכבר סיפרנו עליו, אם תזכור לנכון) זכה לכבוד רב ממנו. אך מה נעשה עם אדם, אשר כל חייו הן מילים, אשר אותיות היו חברותיו הקרובות, אשר איתן שיחק-ואהב-וצחק-וטיפח? 

מה נעשה עם אדם, שחי בינותינו, אבל ראשו היה בעולם אחר, בעולם של מילים-צבעים-שירים ויופי. הרבה הרבה יופי.

© כל הזכויות ליצירה שמורות למר. מתוק-מלוח
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ה אייר ה´תש"פ  
ברוכ/ה הבא/ה לאתר!
איזה כיף לקרוא כזה קטע בתור יריית פתיחה.

אהבתי מאוד את הרעיון של הקטע הזה [אגב, השימוש בקטגוריית "קטע" נעשה פה באופן נכון. סחטיין]. זו דרך יפה להמחיש את הביטוי "בדמו".

מחכים לשמוע עוד :)
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד