בנושא
בכרם
חדשות
 
ללא שם / נועם נתן
בביכורים מאז ט"ז שבט ה´תשע"ז

יאיר היה מהורהר. הוא הלך לבית המדרש באיטיות כמו שהולך מי שמחזיק שתי כוסות תה רותח לו ולחברותא. אבל ליאיר לא היתה ביד אפילו כוס אחת. למעשה גם חברותא בסדר בוקר אין לו כבר הרבה זמן.

יאיר התיישב במקום ופתח את הגמרא, קרא שתי שורות והתייאש. כל מוחו היה מרוכז בשיחה מאתמול והיא לא התנהלה בין רב נחמן לרב פפא, לא עסקה בדיני הוצאה מרשות לרשות ומאוד לא הייתה בארמית.

הרב קובי, הר"מ של יאיר התקרב לאזור ויאיר החליט שזה זמן טוב לסגת. הוא סגר את הגמרא, הוסיף נשיקה בכוונה ויצא מבית המדרש. לרגע הוא התלבט אם שמע את הרב קורא לו ואחרי עוד רגע הוא החליט שכנראה רק היה נראה לו. בעצם בכל מקרה אין לו כח לדבר עכשיו עם הרב קובי אז מזל שרק היה נראה לו..

יאיר פתח את הדלת של הדירה שהייתה נעולה וציין לעצמו שסדר בוקר הוא המצאה לגמרי לא רעה. הוא עבר בכללי והתאכזב לגלות שהוא ריק. בזמן האחרון הוא הקפיד פחות על הארוחות בישיבה והעוגות שהחבר'ה שמים בכללי ניסו בלי הצלחה להשלים את החסר. יאיר ניחם את עצמו בתשעת הקילוגרמים שירדו ממשקלו בזמן האחרון ולא היה לו ספק שבימים טובים יותר הוא היה מרוצה מאוד מההישג.

במיטה של דודו היה איזה ספר ביוגרפיה של מישהו שיאיר לא זכר באותו רגע אם היה רמטכ"ל, ראש ממשלה או סתם פוליטיקאי ויאיר התלבט אם לקרוא. הכריכה האחורית כצפוי לא הוסיפה מידע. כמה פרטים על לוי אשכול (ראש ממשלה.) כמה ציטוטים של עיתונאים (מסמך מרתק ששופך אור על מסע חייו של...).

עדיף לישון.

תריס סגור, הדירה הריקה והפוך שלו יצרו אוירה מושלמת של לילה ויאיר שקע בשינה טובה שלא אפיינה את הלילות האחרונים שלו.. רחשים מעורפלים שהפכו להמהומים מעורפלים קצת פחות שהפכו לקולות של דודו ויוחאי חדרו לאזניו מבעד לפוך והעירו אותו.

"תגיד, הכל בסדר עם יאיר? נראה לי הוא לא קם מאתמול" הוא שמע את דודו שואל את יוחאי. זה דווקא לא היה נכון אבל ליאיר לא היה כח להגיב והוא נשאר בפוך, מקשיב.

"בטח היה עייף". יוחאי משך בכתפיו (ואת זה יאיר יכל רק לנחש..) "הוא הלך לישון ממש מאוחר. אתמול כשהלכתי לישון באחת בערך הוא יצא מהדירה לעשות איזה טלפון בחוץ".

"נראה לך שהוא יוצא?" דודו הסתקרן.

"בעיקר נראה לי שזה לא אמור להעסיק אותנו" יוחאי ענה לו בטון נוזף. "אם יאיר ירצה הוא יוכל לשתף אותנו". דודו חשב שזה דווקא מאוד מעסיק את יוחאי והוא פשוט מניח שאותו יאיר באמת ישתף אבל מול המתקפה הוא החליט להחליף נושא.

יאיר חיכה קצת כדי להיות בטוח שהנושא התחלף ואז התמתח קצת במיטה והתעורר בפיהוק משכנע.

**

השמונה עשרה שלו התארכה קצת ויאיר מצא את עצמו בבית מדרש ביחד עם המתפללים האחרונים. הוא החזיר את הסידור למקום והזדרז לחדר אוכל כדי להספיק שאריות של סלט. הוא היה רעב. רק עכשיו הוא קלט שזאת בעצם הארוחה הראשונה שלו היום.

יוחאי חיכה לו מחוץ לבית מדרש. "תגיד יאיר, הכל בסדר?" הוא בחן את יאיר. "אתה יודע, משבר חנוכה. יש לכולם וזה עובר לבד" יאיר ניסה לגייס חיוך.

"יאיר, עכשיו כבר אדר, מאז חנוכה עברו שלושה חודשים, חוצמיזה שהפרצוף שלך עכשיו היה הדבר הכי קרוב לחיוך שאני זוכר ממך בזמן האחרון".

הזמן עובר מהר! שלושה חודשים עברו! יאיר חשב ורק המהם משהו לא מובן.

"אם אתה צריך משהו תגיד" יוחאי החליט לא ללחוץ. יאיר זרק איזה תודה ומיהר לחדר אוכל רק כדי לגלות שהתורנים כבר סיימו לפנות הכל.

**

ביום חמישי בערב כשיאיר עבר עם התיק בבית מדרש כדי לאסוף את התפילין הרב קובי קרא לו. יאיר די מיהר אבל לא הייתה לו ברירה והוא קיווה שהוא יצליח לגמור את השיחה במהירות. הרב קובי התעניין קצת בשלומו ויאיר ניסה לענות קצר וענייני. הוא כבר התחיל להתרחק כשהרב קובי קרא לו שוב. יאיר התאמץ לשדר רוגע. "רק רציתי להודיע לך שביום ראשון אנחנו מתחילים סוגיה חדשה ואני אשמח שתצטרף אלינו. אני יודע שקשה ללמוד בלי חברותא אבל אני סומך עליך שתצליח. אני אשתדל לעבור דרכך יותר" יאיר מלמל כמה מילות תודה ומיהר לאוטובוס.

יוחאי היה בשער.

"אנחנו לא לומדים היום?"

"מצטער יוחאי. שכחתי לגמרי מהחברותא. אני חייב לעוף. אני לא אהיה גם מחר. שבת שלום"

יוחאי רצה להחזיר ליאיר שבת שלום ואולי גם להתעניין קצת יותר בשלומו אבל עד שיוחאי הספיק להגיב יאיר כבר היה רחוק.

משהו עובר על יאיר. יוחאי היה מודאג. לא היה לו מושג מה קורה אבל יאיר בחיים לא שכח את החברותא שלהם. וגם לא שום דבר אחר.

 

הרב קובי הוא באמת רב מיוחד, הוא ממש משקיע כדי לעזור לי, יאיר חשב תוך כדי התנשפות קולנית בדרך לתחנה. מרחוק הוא יכל לראות את האוטובוס מחכה ברמזור. באמת חבל שהוא לא מבין את המצב.

**

כשיאיר נכנס הביתה דידוש רץ עליו בחיוך גדול. יאיר חייך אליו את החיוך הכי גדול שהוא הצליח והניף אותו גבוה גבוה כמו אוירון. דידוש הגיב בצחוק מתגלגל. "שקט דידוש, אמא ישנה" רעות הגיעה בריצה מהמטבח והופתעה לגלות את יאיר.

"אתה לא חוזר מהישיבה ביום שישי?"

"בדרך כלל כן אבל עכשיו בגלל המצב החלטתי להקדים קצת".

המצב. כמה יכולה מילה אחת של ארבע אותיות לשאת? כמה הם יכולים לשאת?

"האמת היא שטוב שבאת" רעות התאוששה ראשונה. "הבית די מבולגן ונשאר עוד הרבה מה להכין לשבת. דידוש קצת שיגע אותי ובחיים לא הייתי מצליחה להשתלט על הכל לבד".

"ומה עם אבא?" יאיר התעניין. "הוא גומר מוקדם ביום חמישי, לא?"

"כן, הוא חזר היום בצהרים אבל אחרי זה הוא נסע לבי"ח לקבל את התוצאות של הבדיקות ועדיין לא חזר" יאיר התלבט אם הוא שמע רעד בקול של רעות כשהיא דיברה על התוצאות.

הסלון היה ללא ספק החלק הכי מבולגן בבית ויאיר החליט להתחיל ממנו. הוא הוציא את האוזניות החדשות שקנה (ושזיכו אותו בכמה מבטים סקרנים מצדו של דודו- השיעור א של החדר) והפעיל איזה שיעור. המילים שטו סחור סחור סביב ראשו ויאיר החליט שאם הוא לא מרוכז בשיעור כדאי לפחות לשמוע איזה מוזיקה קצבית שאולי תיתן לו קצת מצב רוח. אחרי כמה דקות יאיר הרגיש שהשירים שמחים מידי בשביל המצב רוח שלו והחליט לפנות לעצמו קצת זמן למחשבה. הוא קיפל את האוזניות וסרק בסיפוק את הסלון שהתחיל לקבל צורה.

יאיר התלבט בינו לבין עצמו אם לא הגיע הזמן לספר למישהו בישיבה. אולי לרב קובי או לפחות ליוחאי. יאיר לא רצה שירחמו עליו ושיחשבו שהוא מסכן וכן רצה קצת וחשב שהוא כן קצת מסכן ולא רצה...

אבא נכנס הביתה וקטע את הרהוריו באחת. יאיר בחיים לא ראה את אבא שלו ככה. היה נראה כאילו הוא התבגר בעשרים שנה תוך יום.

הוא אמר שלום רפה והמשיך ישר לחדר. אמא כנראה התעוררה כי הוא שמע אותה ואת אבא מדברים. אחרי כמה דקות אבא יצא מהחדר והתיישב ליד השולחן. כמה רגעים עברו עד שאמא יצאה מהחדר, נתמכת בקירות. אמא הייתה רזה. מאוד. הרבה יותר רזה ממה שיאיר יכל לדמיין. אבא ואמא קראו ליאיר ורעות למטבח.

רעות הביאה לשולחן קנקן עם תה וצלחת של עוגיות קנויות. אבא מזג לעצמו קצת תה והתחיל לספר על המפגש היום עם ד"ר זלצברג. אבא ציטט משפטים ארוכים ומסורבלים שהכילו הרבה מילים לטיניות אבל יאיר הבין רק דבר אחד: הניתוח לא הצליח. ולרופאים לא ברור מה עושים עכשיו. יאיר רעד בתוך הפליז. המבט שלו נח על העוגיות הקנויות שנשארו בצלחת.

בחדר שלו דידוש שיחק במכוניות בקול רם שבלט מאוד על רקע השקט המתוח שהשתרר במטבח.

**

ביום ראשון בבוקר יאיר חזר לישיבה.

יוחאי הודיע לו שהשיעור פתיחה של הסוגיה יהיה ב-12:00 ושהרב קובי מסר שישמח לראות אותו.

יאיר התלבט אם להיכנס. הוא הלך לבית מדרש וראה את החברותות מתווכחות על הסוגיה. לרגע התחשק לו להצטרף אליהם. אבל הוא לא היה מסוגל.

הוא רץ לחדר והתכסה בפוך. הוא לא ידע להסביר לעצמו מה קרה כשפתאום מצא את עצמו רועד מבכי. הוא כנראה לא שם לב כמה זמן הוא היה במצב הזה כי מתישהו יוחאי נכנס לחדר ומצא אותו ככה.

יוחאי לא ידע מה להגיד ורק שאל את יאיר אם הוא מעדיף להישאר לבד. יאיר התלבט מה לענות אבל יוחאי פתר את ההתלבטות שלו ויצא.

 

בערב הרב קובי ניגש אליו.

"חבל שלא היית היום בשיעור, יוחאי לא הודיע לך?"

"הודיע, אבל.."

"בלי אבל יאיר, אתה יודע כמה אני מעריך אותך. ככה לעולם לא תחזור למסלול"

"אני רציתי לבוא אבל לא יכולתי. יש לי איזה קושי קטן בזמן האחרון" יאיר שיקר. נאבק בדמעות.

"לכולם יש קשיים" הרב קובי היה נחרץ "השאלה היא אם האדם רוכב על הקושי או הקושי רוכב על האדם. כל קושי יכול להיות הזדמנות לצמיחה".

המשפטים של הרב קובי היכו בראשו של יאיר כמו פטישים כבדים. דמעה קטנה החליקה מעיניו. יאיר קיווה שהרב קובי לא שם לב.

"יאיר" הוא לא ידע אם הרב קובי שם לב אבל טון הדיבור שלו התרכך. "אני מאמין שיש בך כוחות ואתה מסוגל להתמודד עם הקשיים שלך".

יאיר רצה לענות משהו אבל הרב כבר דחף לו ליד דף מקורות.

"תנסה להשלים את מה שהפסדת היום. מחר השיעור יהיה על הבוקר. אם אתה לא מבין משהו תרגיש בנוח לבוא אליי".

**

למחרת יאיר לא היה בשיעור.

גם הרב לא.

ההלוויה הקטנה הייתה עצובה מאוד.

בסוף ההלויה יוחאי התקרב ונתן ליאיר חיבוק חזק.

מאחורה עמד הרב קובי נבוך.

יאיר התקרב קצת.

"תודה שבאת"

"אני מבקש סליחה"

"אין על מה. אתה היית בסדר גמור. לא ידעת" יאיר הרגיש שהוא צריך לנחם את הרב קובי וזה הרגיש לו מאוד לא נעים.

 

מעינו של הרב נזלה דמעה אחת חצופה שלא ידעה שצריך להתגבר על קשיים. ואחריה עוד כמה במה שהפך לנהר שוטף.

 

יאיר התקרב והם התחבקו חיבוק ארוך.

 ישיבה משבר שכול

© כל הזכויות ליצירה שמורות לנועם נתן
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט´ אדר ה´תשע"ז  
תודה רבה.
ממש ריגש ודיבר אותי...
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד