בנושא
בכרם
חדשות
 
סיפורים מהחיים 13: איש פשוט / אסף להד
בביכורים מאז י"ג חשון ה´תשע"ז

(אחרי שנים רבות, סיפור נוסף בסדרה של סיפורים מהחיים. סיפורים הבדויים מהלב אבל מבוססים על ארועים אמיתיים שסיפרו לי חברים ואחרים).

סודו של הסנדלר, הרי הוא גלוי וידוע היום לעיני כל, אך לא כך היו הדברים מאז ומעולם בשכונתנו.

איש פשוט היה ר' משה יענקל. סיפרו עליו שהגיע לגבול שכונת שבזי בדרום תל אביב לאחר שהות קצרה בעבודת אדמת הקודש במושב אוריה שבשפלת הרי יהודה. אך משהגיע לשכונה בשנת תרע"ד לערך, קבע את משכנו בחנות קטנה שיש לרדת אליה במספר מדרגות, תלה עליה שלט "סנדלריה" וכסנדלר הפליא לעשות. שימעוֹ יצא בקרב הכל כי הוא בעל סגולות מופלאות בעבודה זו וכי עבודתו עבודת אומן. אין זה פלא ששאון הלמות הפטיש המכה בסדן, עלה באוזני העוברים וחולפים על פתח חנותו.

 איש פשוט היה ר' משה יענקל. היה מתפלל מדי יום את תפילותיו במניין, מצטנע בפינתו והיה יושב בחנותו בשעות הפנאי ומעיין בספר זה או אחר. איש מכניס אורחים ומפעם לפעם התאכסנו בביתו עולים חדשים שזה מקרוב באו ממחוז גרודנא בפולין, חבל ילדותו. הוא אשר אמרתי, איש פשוט. אולי משום כך קרבני אליו ונרקמו בינינו יחסי ידידות ורעוּת.

אמונתו היתה עזה והיה חש בפעמי משיח הקרבים ובאים, לאור קיבוץ גלויות עם ישראל. אמונה כה עזה אך גם פשוטה, עד שיום אחד אמר לי בשיחתי עימו 'חִיל (=יחיאל בהברה אשכנזית), כשתשמע קול שופרו של משיח, אל תרוץ אליו. בוא אליי הביתה, נרים כוסית ואז נלך יחד לקבל את פניו'.

לכן, מה רבה היתה הפליאה בקרב אנשי השכונה כאשר יום אחד נעצרה מכונית בפתח הסנדלריה ור' אברהם ישעיהו קרליץ, "החזון איש" אשר הגיע במיוחד מבני ברק, ירד מן הרכב ונכנס לתקן את נעליו. שעה ארוכה שהה החזון איש בסנדלריתו של ר' משה יענקל, תיקן את אשר תיקן, בעולם הזה וגם בעולמות אחרים, כך סיפרו אחרים. ולאחר ששהה במקום, שילם את שכרו של ר' משה יענקל, קם ונסע. לא לפני שהורה לו כי הגיע זמנו להתגלות.

מיני אותו היום נגלה סודו של ר' משה יענקל. הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ראש וראשון לרבני ארץ ישראל הודיע ברבים כי הסנדלר המומחה שבשכונתנו, ר' משה יענקל, הוא בוודאי אחד מל"ו. החרה החזיק אחריו הרב קרליץ אשר אמר כי ר' משה יענקל הוא העומד בראש ל"ו הצדיקים שבכל דור ודור. ושניהם, החלו לשלוח אל ר' משה יענקל, חלכאים ונדכאים. מי לעצה ומי לתרופה, מי לשאלה ומי לעזרה. ור' משה יענקל מקבל את כולם בסבר פנים יפות וברוגע, שומע לדבריהם, מבקש שירשמו את שמותיהם על פתקים ומבטיח להתפלל עבורם. אין הוא מבטיח הבטחות חינם, אך פועל את פעולותיו כפי יכולתו, יכולת בשר ודם השומע דעת עליון.

כך חלפו להם השנים, התחלפו השכנים. ר' משה יענקל כבר איננו עובד בשל גילו המתקדם, אך דורש מדי שבת בשבתו בבית הכנסת. יש המספרים שאדמו"רים וראשי ממשלה סרים לפתחו להתייעצויות והוא מקשיב ומשיב, מנסה לתקן את הדרוש תיקון ולשפר את המקולקל, עד שבגיל 93, ביום חמישי בשבוע, יום שמחת תורה התשכ"ז, ניצחו אראלים את המצוקים ור' משה יענקל נפטר לבית עולמו.

מה רבה הדמע על אובדנו של ר' משה יענקל. במשך השנים העמיד דורות של תלמידי חכמים, רבנים ומורי הוראה. נתכנסו חברי החברה קדישא וקיבלו על עצמם לקבור את ר' משה יענקל בסמוך לידידו, בעל החזון איש. נמנו וגמרו והחלו בהכנות ללוויתו של ר' משה יענקל שתערך למחרת, ביום השישי, עוד לפני כניסת השבת. הודיעו ברבים על לוויתו המתוכננת בבית החיים בבני-ברק וקהל רב נאסף מקרב לומדי התורה בעיר זו, לחלוק לו כבוד אחרון. גם תכננו וקבעו שרכב הלוויות יוביל את גופתו הקדושה מגבול שכונת שבזי שבתל-אביב אל העיר בני-ברק.

ברם, ר' משה יענקל איש פשוט היה ודומה שסבר שאין כבוד זה משום הדרו. לפיכך סיבב המסובב שרכב החברה קדישא לא הגיע במועד לתל-אביב, לקחתו לקבורה. הנה השבת כבר קרבה ואין עצה ותבונה מה יעשו. הרכב איננו מגיע ורכב חלופי אין בנמצא בזמן כה קצר. מה עשו? נטלו האנשים האמונים על הלוויה את גופת הקדוש, נשאוהו בידיהם על אלונקה והסיעוהו מתל-אביב לבני-ברק באמצעות האוטובוס הציבורי, קו 54.

וכך נסע לו מסע הלוויה לבני-ברק. המלווים יושבים משני צידי האלונקה וגופתו של אחד מל"ו, אם לא הגדול שבחבורה, מונחת ביניהם במעבר.

שכן, אחרי הכל, איש פשוט היה ר' משה יענקל. איש פשוט ומופלא.בני ברק החזון איש הכהן הרב קוק יענקל יעקב לוויה משה משיח סנדלר רביקוב שמחת תורה

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאסף להד
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ה´ אדר ה´תש"פ  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד