בנושא
בכרם
חדשות
 
מעכל נתונים / אבי דן
בביכורים מאז ז´ סיון ה´תשע"ב

תחושת סיפוק. סוף סוף הצליח לסגור עסקה ראשונה ליום זה, עוד שבועיים יתחיל לשלוח סחורות לגנימד, יש לצפות לרווחים יפים. שתי העסקאות הקודמות שניסה לסגור, עם המושבה של טיטאן ועם המושבה של אירופה, התפספסו ברגע האחרון. הילד הרעיש, הפריע, הסיח את דעתו בדיוק ברגעי השיא של ההתמודדות על העסקה, וגרם לו לפגר אחרי המתחרים. למרבה המזל בחמש הדקות האחרונות ג'רי נתן לו שקט, וכך התאפשר לו לבצע את העסקה. אם המטפלת הארורה לא הייתה מבטלת ברגע האחרון, הילד לא היה מציק לו כל הזמן. איפה הילד בעצם? הוא בטח עוד בחדר, הרי רק לפני שתי דקות עוד הרעיש לו מאחרי הגב. "ג'רי! ג'רי?" איפה הוא מתחבא? "ג'רי צא מיד ובוא לכאן!" כלום. "ג'רי בוא נשחק ב..." נו איך קוראים למשחק ההוא שג'רי אוהב? השקט הזה מוגזם. איך הוא הצליח להעלם תוך חמש דקות. במחשבה שניה, אין לו מושג מתי הילד נעלם, כלומר הוא כמעט בטוח שממש לפני רגע הילד הרעיש, אבל בעצם אולי עברו כמה דקות, "מחשב, לפני כמה זמן התחילה העסקה עם גנימד?" מולו הוקרנו המילים: "ארבעים ושבע דקות ועשרים ושתים שניות." לא יאומן איך הזמן התעופף לו, הוא לא שם לב שכל הרבה זמן הוא שקוע בעסקה. טוב, אם כך הילד יכול להיות עכשיו בכל פינה של הבית הגדול, אבל יש דרך פשוטה למצוא אותו, "מחשב, איפה ג'רי?" מולו הוקרנו המילים "מעכל נתונים." מה לכל הרוחות התשובה הזו? רק לפני שלושה ימים שידרג את המערכת המיקרוביולוגית של המחשב, במערכת הקודמת לא קיבל אף פעם תשובה כזו, אולי פעם אחת לפני חמש שנים, לשם מה השקיע אלפי גלקטים בשידרוג המערכת אם אלו התשובות שהוא מקבל? הוא צעד לכוון המטבח לשתות משהו, בדרך שוב שאל: "מחשב, איפה הילד?" מולו הוקרנו המילים: "עדיין מעכל נתונים."
טוב, הוא ינסה דרך אחרת, אולי כך יעקוף את התקלה המרגיזה. "מחשב, איתור בני המשפחה." מולו הוקרנו מספר הולוגרמות, הוא יושב במטבח ומביט בהולגרמות המוקרנות. אשתו מבלה בבית הקפה המרחף בגבול הסטרטוספירה והטרופוספרה, בעצם לא באמת מבלה, קושרת קשרים דקים שישמשו אותם לעסקאות עתידיות. בתם מרחפת בחדרה בבועת אפס הכבידה שלה, כשכרגיל מוזיקה עתירת דציבלים רועמת ואורות מתחלפים במהירות עצומה סביבה. ובמקום הולוגרמה של ג'רי, הופיעו המילים המטרידות: "עדין מעכל נתונים."
מבוי סתום. עוד היום הוא יתקשר לחברה וידרוש שיחליפו את התאים במעבד, תקלה מבישה, איך הם קראו לצמח ההוא שעליו מבוססת המערכת, דורוזה? משהו כזה. המערכת הקודמת, שהתבססה על תאי מימוזה ביישנית, מעולם לא אכזבה אותו, למה השתכנע לשדרג אותה? כלומר ברור למה, הבטיחו לו מערכת מהירה יותר, אינטליגנטית יותר, מערכת שתאפשר לו להקדים את כל מתחריו העסקיים. בינו לבינו הודה, שאחת הסיבות, ואולי מהחשובות שבהן, היא ההנאה לפלוט בדרך אגב במפגשים עם אנשי העסקים מתחרים או ידידים, "זרקתי את המערכת הישנה, תשמעו לי דורוזה (הוא חייב ללמוד כבר את השם המדויק בעל פה) זו המילה האחרונה".
הוא החל להסתובב בחדר בעצבנות, טוב, איפה הילד מתחבא, הוא לא מתכוון לעבור עכשיו בכל שישה עשר חדרי הבית כדי לחפש אותו. "ג'רי, ג'רי, בוא לכאן מיד, אם לא אין דמי כיס!" צרח. הוא עבר לחדר השני וצרח שוב, ג'רי לא הגיע. "מחשב, איפה הילד?" "עדיין מעכל נתונים".
מה הוא יעשה עכשיו? "מחשב, זיהוי יציאות מהבית משעות הבוקר." הדוח הוקרן מולו, יציאה אחת בלבד, רעיתו שיגרה עצמה לבית הקפה. הוא ניגש לדלת הראשית של הבית, משך בה קלות, הדלת נעולה, כרגיל. "דו"ח דלתות וחלונות." הכל נעול, הילד חייב להיות בבית. "הפעל קריאה בכל החדרים." שנייה אחרי שמע את קולה של בתו הצורחת אליו: "אבא תפסיק את זה, הרסת לי את השיר, מה אני אשמה שהאח הטיפש שלי נעלם לו." "מחשב, הפסק קריאה, הצג חדרים." כל חדרי הבית הוקרנו בפניו, הילד לא היה באף אחד מהם. הוא החל לדאוג, אישתו אמורה לחזור תוך חצי שעה, והוא עוד לא עשה עם הילד את המטלה ההיא מבית החינוך, שאשתו אמרה שהם חייבים לעשות ביחד.
נראה שאין ברירה, הוא חייב לעבור בכל פינה בבית ולבדוק, רק מהמחשבה הזו הוא הרגיש עייף. אולי הפעם זה יועיל, "מחשב, איפה ג'רי?" "עדיין מעכל נתונים."
הוא סרק שלושה חדרים וצנח תשוש על הכסא הקרוב. הוא באמת לא מסוגל לסרוק את כל הבית. בחדר המחשב העצום נצנצו הבזקי אור קלים. מענין, חשב לעצמו, אף פעם לא שם לב לאורות הללו מחדר המחשב. בעצם בדרך כלל אינו מתקרב לשם, את כל עבודות הטיפול במערכת הוא משאיר לחברת השרות. הוא שמע כבר מכמה אנשים, שכתחביב הם מטפלים במערכות המחשוב שלהם בעצמם, הוא מעדיף להשאיר זאת למקצוענים, רק המחשבה על ההליכה בחדר המחשב העצום מרתיעה אותו. פעם שמע שהיו תקופות בהם אנשים שאפו למחשבים קטנטנים, זה היה בתקופה הפרימיטיבית, בה מחשבים היו מבוססי אלקטרוניקה בלבד, מאז עברו למחשבים מבוססים תאי צמח, הבינו שגדול יותר זה חזק יותר. לו יש חדר מחשב בגודל של שלושים מטר על עשרים, ועם המערכת החדשה, הוא בהחלט מוביל על מתחריו.
נשימתו החלה לחזור לעצמה. אישתו עוד מעט חוזרת, ואין לו מושג היכן הילד. אומנם יש להניח שלפחות חצי שעה תעבור עד שתשים לב שהילד לא בא להקביל את פניה כהרגלו, אבל כשהיא תהיה בבית הוא יתקשה לחפשו.
ההבהובים מדלת חדר המחשב התגברו. משונה שזה כך, אולי רק במערכת החדשה זה כך ולכן לא שם לב עד היום לתופעה הזו? הוא הציץ קלות מבעד לדלת חדר המחשב. שורות מסודרות של עמודים. רחוק ממנו הוא הבחין במין גוש משונה בין העמודים, אם היה לו כח, אולי היה לובש את חליפת המגן וניגש לבדוק מה זה. פתאום נצנצה בו ההכרה, מה פתאום הדלת של חדר המחשב פתוחה, הרי אסור לפתוח אותה, שלא יכנס זיהום למערכת, מי פתח אותה, אולי ג'רי? אבל הרי זה לא יכול להיות, יש סיסמה סודית שרק הוא מכיר לפתיחת הדלת. פתאום עוד מחשבה החלה לנקר בו, מחשב מעבד נתונים לא מעכל נתונים, לא?
הוא טרק את הדלת ונסוג חזרה לכסא. "מחשב, מה המשפט האחרון שאמרתי לג'רי?"
"לך תעסיק את עצמך במשהו."
"אמרתי משהו אחר כך?"
"כן, אמרת 'מחשב תעשה משהו עם הילד'".
הוא הרהר רגע, "מחשב על איזה צמח מבוססים התאים שלך?"
מולו הוקרנה הולוגרמה וכיתוב:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Drosera_capensis_bend.JPG
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%AA


הורים וילדים מד"ב מדע בדיוני

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאבי דן
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
ברררר. מצמרר.

הלינק שבור, אגב.
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
אמור להוביל לתמונה של הצמח, והשני לערכו בויקפדיה בעברית, באיזה מהם נתקלת בבעיה?

ולחסוך בפתיחת הקישור השני, ציטוט מהערך בויקפדיה:

הטללית' (שם מדעי: Drosera), או בשמה הלועזי העממי "Sundew", היא צמח טורף ממשפחת הטלליתיים (Droseracea).

הטללית היא צמח טורף בעלת מלכודות דבק אקטיביות. כל עלה מכוסה בשערות דקיקות (אדמדמות בדרך כלל), אשר בקצותיהן מופרשת טיפת נוזל סוכרי ודביק דמוית טל (ומכאן שמם). החרק נמשך לסוכר שבנוזל ונדבק אליו. ברגע שהצמח חש בזאת, אותות חשמליים עוברים בשערות וככל שהחרק ינסה להתחמק, יותר ויותר שערות יתכופפו לעברו, מה שיגרום לחרק להידבק יותר טוב לעלה. במינים רבים העלה מסתלסל סביב הטרף ותהליך זה עשוי לקחת בין כמה שעות ועד יום. הנוזל הסוכרי מכיל גם אנזימי עיכול אשר יעכלו את גוף החרק וינצלו את החלבונים והחנקות שבגופו לטובת הצמח. השאריות מעיכול החרק נשארות על העלה או נשטפות בגשם ואינן מפריעות להמשך פעולתו של העלה ללכידות נוספות. הטללית ידועה בכך שהיא מייצרת את הדבק הטבעי החזק בעולם.
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
לגמרי מצמרר...


אבל אהבתי :)
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
מצמרר כמה שזה מצמרר, אבל מה פה גרם לזה בעצם?? המחשב? או אולי הטבע(צמח)?
ט"ו סיון ה´תשע"ב  
חכמים, הזהרו בדבריכם (ובמעשיכם. ובסדרי העדיפויות שלכם. ובחלוקת הקשב ותשומת הלב שלכם, גם.)

אבי - שני הקישורים בסדר, הם פשוט צמודים אז קשה לסמן ולפתוח כל אחד בנפרד.

הסיפור אמנם צפוי למדי, אך כתוב היטב. נהניתי ממנו. תודה
:)
ט"ז סיון ה´תשע"ב  
ולתחרת נייר על החידוד הנקודה שמעבר לצימרור. (אגב, כמה ילדים 'נבלעים' בימינו ע"י המחשב שמעסיק אותם עד שאבא/אמא יתפנו?)

הקישור לטקסט הוא לעיל בתגובתי, הנה שוב הקישור לתמונה:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Drosera_capensis_bend.JPG
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד