המלצת העורכים
בנושא
בכרם
חדשות
 
המעֵבר / תם ונשלם
בביכורים מאז ז´ חשון ה´תשע"ב

אנסה להסביר:

הארץ הזו

זה איפשהו, זה מקום, מקום שאינו גבול. זו ארץ מובדלת, נפרדת מן העולם, וההתרחשויות זעות בה עד אין סוף. כל רגע מכיל בתוכו עוצם של אפשרויות, כל אפשרות עולה בקנה שלה ומתקיימת. הארץ הזו עומדת, רגישה, מרגשת, פועמת - כל נגיעת אצבע מזוהמת צורבת בה כמחתה, כל גרגיר זוהמה הופך בה פנינה. השינויים נעים כגלי ים, ויש גאות ויש שפל, ויש שהארץ עולה כמו נושמת, ויש שהיא יורדת והיא נושפת, ויש והגלים שקטים ויש והם עולים.
בארץ הכל נע מעדנות, הכל נע.

הדברים הנולדים

הדברים נולדים בה בלא הפסק. כל רגע מוליד את משנהו, כל ילוד שונה בפרצופו תכלית השינוי מחביריו. עצם הילודה היא האור, עצם ההשפעה שהיא השפעת הרגעים הנבדלים ובו ברגע הרצף הטהור של הדברים עצמם.
אך הרצף הטהור צורח, הרצף הטהור בועט. הוא כואב ואוהב וחושב ויודע ושוכח, הרצף הוא השחור שאין לצבעים די בעניין בו.
הדברים הנולדים הם הרצף שמתאפשר רק בארץ בה הדברים נולדים ברצף.

מיתרים

הם מנגנים. אצבעות זכוכית פורטות על מיתרי בדולח, ואור צוהל בזהרורים לכל אורך הקשת, נחש מחייך, משתולל, מתפתל, נחש זוהר ודועך דועך. כך ברחבי אופק. הנחש עולה מקצות ציפורן בקצה אצבע, האצבע צבועה מעגלים מעגלים, חיישניים, סקרנים, חותמות הגשם בכל.
והניצוץ בציפורן, עולה ומתלפף נחשוני, עולה למיתרים, מפצל ראשים זהובים כסופים צלולים, מעלה מטה. מעלה עולה צורח ומתפוגג בצהלה. מטה לוחש בורח והופך שחור, מתעגל והרה, נושם בכבדות גועה, מעמיקה, הופך עינים עצובות, הופך פה חתום, משחיר נפוח. הופך יש.
הם מנגנים. מיתרי בדולח דקיקים, שקופים לאין רואה, נמתחים זועקים מהארץ הנבדלת. הכל צלול. הכל אין לבן אין כסף אין כחול. הכל אין כחול.

שחמט

הדברים יודעים כיצד לנהוג, וכנגד כל תנועה בארץ שאינה מקום רוחשת תנועה בארץ המקום, כנגד כל כאב עליון שעובר בארץ המובדלת רוחש לו כאב בארץ חבל הטבור, וכנגד התנועה הרוטטת, השברירית של האור המיילד המתוולד - נעים תנועות בעולם הממשות שמבקש להתיילד ובתורו ליילד.
האור מתחיל והחושך מכסה, הברואים מתעוותים והנעוותים מתים והמוות מכבה עוד מיתר ברחבי אופק. היריעה השקטה של הארץ הנולדת עד אין סוף משתחררת ומנפפת דגלים על כל המרחב. העולמות רוקדים בתואם עדין ודקיק.

מישהו

מישהו נולד למטה בכאב. נולד עוטף מי מתק ודמע מלח ואודם דם - מישהו שחור מתנודד נודד בארצות ובוכה וטיפותיו אפילה, מישהו בוהה. הוא בוהה לארץ, אזי בוהה לרקיע, ובהייתו נושכת במרכז החמקמק של היותו העגול, בפנים הנושם בכבדות מעמיקה.
הוא יושב ובוהה ואינו רואה, הוא נאנח ומקנח ויולד. ובוכה ובוכה.

מסכים

ויש מסכים. כנפות פרפר ענק עוטפות גולשות בינות למיתרים, חולפות בהם ואינן גודעות, כנף מעל ענף מעל כנף, האויר מתפרפר ובתנועה השקטה הזו יש ומתגלים פיסות שמים ונולד דבר מה, יש וחושך. והרקיע ריק.
מישהו טופח על המסך. מישהו בוכה. מישהו נולד וישנו מתוך ישותו קורא לאין להתיילד בקירבו. מישהו מתגעגע.

געגועים

הגעגועים פורחים, תימרות עשן עולות בעגמומיות, אט אט אט. העשן לשונות נוהה מעלה מעלה, מגשש בחריצי הכנפים, מתחקה אחר המיתרים, מאזין להד הרטט מאצבעות שקופות זכות אי שם. הגעגועים מציירים אנשים ופוצחים במחולות בקו האופק. הם שרים, הם שרים ובוכים, הם צורחים, הם צורחים ובוהים, הם נוהים, הם נוהים ועולים.
ויש ולשון עולה חודרת ממיתר.
ויש ולשון עוברת בחריץ ובאנקה עולה על כנפות פרפר.
ויש ורקיע נפתח, געגועים מתפוגגים, מיתרים מתעבים, פרפרים פורחים והכל נולדים ורואים.
הם רואים ושוחקים.

© כל הזכויות ליצירה שמורות לתם ונשלם
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט´ חשון ה´תשע"ב  
מדויקים להפליא.
ט´ חשון ה´תשע"ב  
קטע מומלץ. אבל זה מוצדק, אני משער.
הטרמינולוגיה שלך מרשימה, הסדר עומד, וההסבר, והמוסבר, מרתקים, בטרם כל.

מעניין. אלך לחפש קצת אצלך? אולי בקרוב בל"נ, בעזרת ה'.

ברכה והצלחה!
אלעזר
ט´ חשון ה´תשע"ב  
כבר שנתיים וחצי שזה לא קרה!
מזל טוב.

(מצטער על חוסר הענייניות, בע"ה וד אחזור ואגיב בצורה עניינית יותר...)
י´ חשון ה´תשע"ב  
שזה קטע מומלץ: זה לא קטע, זו שירה.

מאד מאד נדיר.
י"ג חשון ה´תשע"ב  
שירה במיטבה, מדוייק, מהוקצע.

כרגע יותר מכל נגעו בי הילודים הרבים, הנגיעה דרכם בטוהר, באור, בנראות, ובשחוק.

הצלחת ליצור פה מרקם מיוחד, אוסף מקסים שבין הפילוסופיה לשירה, בין העומק לנפש. זה מרגש.

עֹז
כ"ו כסליו ה´תשע"ב  
זה כמו לקרוא הד של שיר. אתה מבין אותו, אבל רק את הרובד של המצלול.
וזה יפהפה, כן.
אבל בחייאת, עולמות, שיקופים, אידיאות?, רבדים של מציאות... השירים שלך עולים מן התוהו, וזה יהיה נחמד אם תצמצם ותיתן לנו גם כלים להכלה.
שיפתחו לך רקיעים...
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד