בנושא
בכרם
חדשות
 
איפה היית כשגלעד שב / צומת טי 2
בביכורים מאז י"ד תשרי ה´תשע"ב

 

בס"ד


בבוא היום כשתשאל איפה היית ששחררו את גלעד?


הייתי בחתונה, אשיב.


היית בעד? תשאל.


הייתי נגד, אומר, אחר אוסיף בנחישות הקבועה, יש למות למען הצדק וכל דמי עמי זועקים אלי מן האדמה, אנא זכור את אשר עולל לי ישמעאל, האם תתעלם מרשעם לא תזכור חמסם?

דמינו ניגר כמים, האדמה ספוגה בדמנו, אותם מרצחים שלא גזרנו דינם למוות אלא קבע המשפט ירעו ויסתאבו בבית כלאנו אותם אתה משחרר? דמו של גלעד החי יקר משלנו שנגדעו באיבם?


מידת האמת נאנחת בכאב. האם יש משהו שאתם מסכימים למות למענו בימינו?ואני רק רקדתי לי שם בחתונה, רוקד, חם לי, מקיף את החתן בעוד ריקוד ריצה של אטרף מקווה שזה משמח אותו כי אחרת למה? אל תחלום תרים רגליים, שמור על קצב, מנסה לשמוח עם החתן ולא להיתקל בכלה.פלאש בק: שקט מחוץ להמולת בית המדרש, שנינו לבד תחת צל האלון נשענים על גזעו, מול בית המדרש אני עם מבט כבוי ואתה מושיב אותי לשיחה.


מה יש, תשאל?


כדי לקדם קשר צריך להשקיע, צריך להבין מה אתה רוצה לדעת להקשיב ללב של המדבר איתך, לאו דווקא לחיתוך הלשון ששפתיו מפיקות. שמע מה היא אומרת באמת? לפעמים היא לא מתכוונת למילותיה, היא תובעת שתגלה לבד את צפונותיה, עוד שיעור בזוגיות מזורזת.


ועתה אתה מתחתן ואני שוב בדד, וגלעד שישב לו כה הרבה שנים לבד עם מרצחים שפלים חוזר בזמן חופתך, וכל הברכות כולן יתקיימו על ראשך ואפר מתערב בשערך,


קול חגיגה בעזה, ומנגד קול חגיגה בירושלים, אך אלמנה אחת מסכנה עדיין לבד ונחמה נביא לה הלילה?


עלי כותרת לבנים מופרחים באוויר הזמר מרעים בקולו והכוס נשברת, והקהל כרגיל בבלבולו, שר את חורבן ירושלים בשמחה כאלו לא הבין שעכשיו התעצבנו כי נשברה.


אז מה נעשה, נשאיר אותו למות שם? זה מה שאתה אומר? ניתן לחייל להירקב כל חייו בכלא? מה עם רון שכבר נשכח לנו מכל לב?


בערוץ אחד הלילה, מראיינים עוד חיית אדם שמעיז להרים קול, לתבוע בעלות על מלכותנו המתחדשת.


הכל מתחבר לי הלילה הזה, חתונה, ופיגוע מחריד, חייל שרק רוצה לשוב וילד שלעולם לא ישוב. ימין ושמאל וצדק היסטורי, כאב לב ופצע של אלמנה שנפתח, פצעה שכבר נדמה שהגליד לתמיד. וחוסר תוחלת, ורגע אחר כך או לפני, ערב... לילה במיטה... ואז חוזר לגביע של יין שמוגש לכלה.


ובעיקר חוסר בהירות לגבי... מה נכון, מה צריך להידחות מפני מה היושר או התום. עולם תורה מפולג, שוחד מאחזים, והכי תמונת גלעד עם החיוך הנצחי, שנסלל לו סוף סוף, סיכוי לשוב הנה, לארץ חיים, ונוכל לגמול לו על ישיבתו האמיצה והארוכה בשבילנו...


אז אתה חוזר בך, אתה בעד, אבל מסתייג? גם אני לא מתלהב, זה הכי טוב שאפשר, תפטיר בשקט.


יהונתן בן מלכה, מצלצל מוכר? אולי באיזה עלייה לתורה, אולי תפילה? יהונתן בן מלכה, עשרים וארבע שנים יושב ללא זמן מוגדר, לשבת מעל הזמן, או שמא מתחת, ועשרים וחמש ושישים ושבע מאסרי עולם מתנדפים כעשן לאוויר. גלעד עדיין חי! הסטיקר הידוע, גם אני, אלמנת אישי וביתי שהלכו לחגוג ערב אחרון של רווקות לבת, ונרצחו להם בסבארו.


אתה לא מציע בכלל פתרון אתה רק נהנה להחריף את הקושיה, תתרעם עלי?


ואין לי באמת פתרון ולא באמת שמישהו גם יקשיב לי אבל כל כך הרבה כאב בעולם.


פעם אחת גם אני רוצה לשתף בשאלה שמנסרת בי כבר הרבה זמן,

האם יש משהו מעבר שבשבילו הסבל הזה שווה?


כן, הרי ודאי שיש אלוק לעולם, אם באמת זרע ישראל אנו, ואנו ליה ועיננו ליה,


אז האם שופט כל הארץ לא יעשה משפט?


האם המשפט של קרוצי חומר, משפט שיכול להישבר במחי יד, מלא לבבות שבורים תובעים אלו לשחרר ואלו למגר, האם זה משקף משפט שמיים?  


האם המשפט בשמיים פועל רק על פי הצדק והאמת או שומע דמעת ילדה?


ובעיקר


האם אתה הוא אבינו, או אתה הוא מלכנו ואוי לנו כי תוציא לאור משפטנו?אבינו מלכנו לילה ארוך

© כל הזכויות ליצירה שמורות לצומת טי 2
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד