בנושא
בכרם
חדשות
 
בחורה שוקולד / אבי דן
בביכורים מאז כ"ז שבט ה´תשע"א

 

זיו בורשטיין משוגע על שוקולד, זה ידוע, על כל שוקולד, מריר או חלב, ממולא או נקי, משובץ בפצפוצי אורז או באגוזים, לא משנה, העיקר שזה יהיה שוקולד. גם חטיפי שוקולד זה טוב, כל דבר חום, שביר וריחני ממשפחת השוקולד מוצא חן בעיניו. יש רק יוצא דופן אחד, שוקולד לבן, זיו מוכן להסביר לכל מי שמוכן להקשיב, ששוקולד לבן הוא לא שוקולד. הוא אומנם עשוי בטבלאות כמו של שוקולד, ושביר כמו שוקולד, אבל הוא לא שוקולד. אין לו את הצבע הנכון, אין לו את הטעם הנכון ולא את הריח הנכון, הוא פשוט לא שוקולד. לא ברור לו כיצד משהו מעיז להכניס את הדבר הלבן הבלתי ברור הזה, לעולם הקסום של השוקולד האמיתי.

כל מי שמכיר את זיו מכיר את שגעונו. אם היה יכול היה אוכל רק שוקולד, נראה שצריכת השוקולד שלו היא מהגבוהות בעולם. הכינוי שדבק בו מזה שנים הוא שוקולד, פשוט כך. לפני סיום התיכון, צילמו את זיו לספר המחזור מוקף בעשרים ושמונה שוקולדים וחטיפי שוקולד, כלומר אלו היו שני שוקולדים ועשרים ושש עטיפות, זיו לא עמד בפיתוי וחיסל את רוב המלאי שהביא מהבית עוד לפני הצילום.

כל האנשים השלימו עם זה, כל אחד והשיגעון שלו, מלבד אימו, ד"ר אילנה בורשטיין, רופאת הילדים המפורסמת. היא נזפה בו שוב ושוב מאז ילדותו: "זיו שוקולד לא בריא, תהרוס לעצמך את השינים". שיניו של זיו דווקא היו בריאות וצחות, הוא נהג צחצח אותן ביסודיות מספר פעמים ביום, והן היו בריאות יותר מהממוצע. כשהוא התבגר, אימו הוסיפה טיעון נוסף: "זיו, אתה תשמין, אף אחת לא תסתכל עליך", אבל גם על זה הוא התגבר. פעילות ספורטיבית די רצינית, שמרה עליו לא רע. אימו לא התייאשה, חדשות לבקרים היא ניסתה למצוא טיעון מחץ כנגד השוקולד, עד עתה בלא הצלחה. זיו חשד באימו, שכל מאבקה נבע אך ורק משנאתה העזה לחום, המתוק המתוק הזה.

עולם הדימויים של זיו היה עמוס כמובן, בדימויי שוקולד. הוא לא אמר: "בחור טוב", אלא "בחור שוקולד". בצבא הוא היה אומר על מי שלא עמד במטלות, שהוא "שביר כמו שוקולד." הוא היה מברך אנשים "שיהיה לך יום חום". ועכשיו, כשהוא הכיר סוף סוף בחורה כלבבו, היא הייתה כמובן: "בחורה שוקולד."

היא הייתה בחורה נפלאה. סטודנטית שנה ג' ברוקחות, מה שגרם לו לומר שזה שידוך מושלם, אימו תכתוב את המרשמים, והיא תנפק את התרופות. היא עשתה שנתיים שירות לאומי, שנה שנייה בשילוב מדרשה, והוא בוגר ישיבת הסדר, סטודנט שנה שנייה לראיית חשבון. הוא היה מאוהב, וידע, שסוף סוף הגיע הזמן להציע לה נישואין.

זיו היה בחור מקורי, ולכן חיפש דרך שנונה להציע נישואין. היה ברור לו, הצעת הנישואין חייבת להיות קשורה בשוקולד, שאם לא כן, מה יבטיח להם חיים טובים ומתוקים? לזיו על רעיון שמצא חן בעיניו, הוא גילה חנות המפסלת בשוקולד על פי הזמנת הלקוח, וניגש לבצע את הרעיון. הוא ישב עם בעל החנות, וביחד הם גיבשו את הרעיון הסופי. זיו ביקש מבעל החנות לפסל את השוקולד בצורת ספר. נכון זה לא מאד מקורי, אבל זיו לא עצר בצורה החיצונית. הוא ביקש ש'הספר' יהיה בממדים של ספר אמיתי, שיהיה אפשר לפתוח אותו, ושבפנים, על פני כל העמוד, תהינה כתובות שוב ושוב המילים: "מתי מתחתנים?" באותיות בגודל ובגופן ספרים רגילים. בעל החנות עמוד במשימה, וזיו שהיה בחור יסודי, ניגש לחנות סטימצקי וביקש נייר עטיפה של החנות, להשלים את ההונאה.

זיו הגיע כשליבו פועם בהתרגשות. הוא נתן לה את 'הספר' ואמר לה שזה ספר נורא מתוק, שהיא בטח מאד תשמח לקבל. היא שאלה על מה הספר, והוא ענה שעל שוקולד כמובן. היא פתחה את העטיפה וחייכה. זיו דחק בה להוציא את הספר לגמרי מהאריזה, וכשהוא היה בחוץ, הוא אמר לה לפתוח אותו. היא פתחה את הספר, קראה את הכתוב, ועיניה זהרו. היא הסתכלה בזיו במבט מאושר, ולפתע, כענן קל עבר על פניה. זיו ציפה שהיא תאמר משהו, וכשהיה המשיכה לשתוק הוא שאל: "נו אדיסה, למה את לא אומרת כלום?" אצבעותיה הכהות רפרפו על הספר, שיניה זהרו בחיוך שבפניה, אך קולה היה מהוסס, היא אמרה: "זיו, אמא שלך מסוגלת להתחיל לאהוב שוקולד?"

אתיופים גזענות דייטים שוקולד

© כל הזכויות ליצירה שמורות לאבי דן
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
כ"ח שבט ה´תשע"א  
כתוב בטעם (תרתי משמע...).
התגיות עזרו לי להבין,
זה מקסים, באמת.
חימשתי=]
תודה לך...
תהלה.
כ"ח שבט ה´תשע"א  
אהבתי.
יש לנושא כזה כל כך הרבה פוטנציאל להפוך לאידיאל פלצני- ההפלייה או השוויון כלפי העדה האתיופית. והפשטות בה הוא מציע נישואים לבחורה אתיופית (בלי שזה יהיה מספיק חריג בעיני המספר בכדי שיצויין), מול החשש של הבחורה. נגעת בסוגיה, בלי להיות מטיף. לא ברור מאליו. מה שכן- קצת מרוח התיאורים של השוקולד. אבל אהבתי את בניית הדמות העדינה אודות האמא-רופאה-אשכנזיה, שנותנת לנו מושג אבל לא מאכילה בכפית.

ערב טוב!
כ"ח שבט ה´תשע"א  
כ"ח שבט ה´תשע"א  
וואו זה פשוט יפה.! ממש מפתיע , מקורי , כתוב בצורה מעניינת, לא יכלתי להפסיק לקרוא . אהבתי ממש !
ל´ שבט ה´תשע"א  
העברת את המסר בצורה כ"כ מתוקה, ולא כעוסה, אלא מתוך עצב חשוף אמיתי.
אהבתי את הדרך הזו, הילדותית קמעה.
שבעז"ה לא יתחוללו בנו עוד רגשות מעין אלו.
תודה על הסיפור המתוק עצוב הזה.
א´ אדר א´ ה´תשע"א  
מתוק, מה אני אגיד.

בתור אחת שיכלה לקחת את הזיו שלך בסיבוב ידעתי שאני לא אוכל לא לאהוב את זה, עוד לפני שהתחלתי. אבל בלי קשר להערצה שלי למצרך החום זה בהחלט סיפק את הסחורה. פשוט ושנון, וכבר אמרנו מתוק?

תודה לך

ב´ אדר א´ ה´תשע"א  
כתוב בצורה כייפית לקריאה.
ג´ אדר א´ ה´תשע"א  
שלום לך!
אז קודם כל אומר שהסיפור כתוב טוב ושנהנתי לקרוא. ועכשיו דברי ביקורת, בונה כמובן:

- לא יכול להיות מצב שאסימון ההבנה של הקורא יפול רק מקריאת התגיות. הפעם היחידה בה אתה מתייחס לשוקולד כאל צבע עור היא בתגית "אתיופים". שים לב. מה עם כמה רמזים ששזורים בעלילה שיכוונו אותנו להבנה הזו בלי להגיד אותה, לפחות יפתחו אופציה...? שברי בלי זה, לפאנץ' אין כל קשר לסיפור.

- אם אפשר לצמצם את מספר הפעמים שאתה קורא לדמות הראשית "זיו" במפורש זה יכול להיות נחמד. תכתוב "הוא", ואנחנו נבין לבד...

זהו, שיהיה בהצלחה רבה!
דויד.
ג´ אדר א´ ה´תשע"א  
לדוד תודה על ההערות.
בנוגע להבנה בלי התגיות, גם אתה וגם חוף מבטחים העלתם נקודה זו, אם כך כנראה יש בה משהו...
ניסיתי לרמוז זאת בשמה של הבחורה "אדיסה" וכן בעוד רמיזות קטנות, מצד שני רציתי להשאיר את זה מעט פתוח, אולי זה פתוח מידי, לקחתי לתשומת ליבי,וכן את הערתך השניה.
ל´ אדר א´ ה´תשע"א  
מדהים!... וגם מתוק...
אהבתי מאוד, אני דווקא הבנתי את הקשר לאתיופים בגלל 'אדיסה', אבל יש משהו בהערה הזו, במיוחד לאור העובדה שלא לכולם יש כח לקרוא את התגיות אחרי סיפור כ"כ מתוק, והם עוברים ישר לתגובות.
{אני למשל...}
ח´ ניסן ה´תשע"א  
סיפור חמוד והנושא אכן רגיש.
אבל אני לא מסכימה עם דבר אחד. ברור ששוקולד לבן זה שוקולד!
י"ג אייר ה´תשע"א  
א. שוקולד לבן הוא אכן לא בדיוק שוקולד, כך הסבירו לי פעם בסדנת שוקולד חביבה בה השתתפתי. הוא עשוי מהשומן שבקקאו ולא מהקקאו עצמו.
ב. בנוגע לסיפור- היה לי קצר ומהיר מדי, לא הרגשתי את הסיפור נבנה וכבר הגענו לפואנטה.
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד