בנושא
בכרם
חדשות
 
רגעים של חיים ורגעים של מוות / צומת טי 2
בביכורים מאז י"ב תמוז ה´תש"ע

 
*מוקדש לדן שניידמן, אלכסנר ורנינקוב,  אילן ואלירז  שעלו לשמים ברגע אחד.


בס"ד יום רביעי בשבת תמוז התש"ע


יש ימים בחיים שאתה על הגל, כל מה שתעשה יצליח, תהיה מבסוט, ותרים ת'אף. כל החברים יבואו ל"על האש" שארגנת, כולם ירצו להיות חלק מהעניין. ואתה תיהנה, באמת אבל. לא בצביעות הרגילה, מודע לעצמך לכאב הזה בפנים שאומר שהכול שטויות ואם בשביל זה חיים אז למה לחיות.

יש פעמים שפשוט תיהנה מהשיחה הקולחת, על מה אנו רוצים לעשות? ואיך נגשים את החלום?


יש ימים שאתה מרגיש שאתה קרוב אליו, אתה לומד, אתה שר, אתה אוכל, ישן ואין לך מצפון שהזמן מתבזבז, אתה באמת ובתמים קרוב אליו, אתה מרגיש ונושם אותו בקרבך, אתה מתרומם, מיטהר ונגד כל הבלבולים והסיכויים אתה שם. אלו רגעי נחת כאלה שאתה מודע שאתה עושה נחת לבוראך מעין "טובה שעה אחת בעולם של הזה מכל חיי העולם הבא", בעיקר בשבתות.


לפעמים אתה עצוב, עצב כזה שחותך את הלב שלא מרפה, עצוב עליו על החבר שהיה ואיננו. חצה את הכביש ונרמס על ידי משאית, איזה כאב וצער חבל על אדם טוב שהלך. וזה כואב איך אנחנו חיים פה בעולם, חושבים שאנו מבינים משהו שאפשר לתכנן תוכניות וברגע אחד הכל נודם, כי נלקח האדם אל האלוקים, כי אבד. נהג חלם על הארוחה, או שמא על אשתו ושכח את הכוח שיש לו בידיים. שכח לחשוב ולהתרכז בחיים שפה ממולו, בסובב אותו, שהוא עכשיו זאב שמסוכן לכבשים, שאם לא יזהר יטרוף, זה טבעו. פתאום אדם מהלך על הכביש, הבלמים לא פעלו מספיק חזק, לא ראיתי, לא היה מעבר חצייה, המון תירוצים יש לנהג, שלא יעצרו את הידיעה שהפסיק את שירת חייו של דן. שני אנשים איבדו את חייהם גם הנהג את חייו, על נפשו תלחץ תמיד הידיעה שהרג חייל כי חלם.


יש לילות שאתה מאבד את הכל, לרגע שוכח מי אתה, מה כוחך, מה רצונך ומתמסר לרביצה, לצפייה, לאבד ברגע מה שנקנה בעמל רב, בשעות ובתפילות רבות, אתה פשוט מאבד הכל. שהאש בוערת היא שורפת הכל, אי אפשר לשלוט באותה האש, כשהדלקת לכבות לא תוכל, צריך כל כך להיזהר ממנה בשביל רגע אחד של בערה, יבואו ימים רבים של בכייה, של צער ואז שתרגיש שסוף סוף נמחל, שאתה כבר יכול לבטוח שוב בעצמך, תידלק השרפה ותאכל הכל, צדיק עם רשע, תפילה עם שאיפה , ואנה אתה בא.


לפעמים טופחים לך על השכם, חושבים שאתה שונה, מיוחד, שיש משהו אמיתי בך, משהו ישר ונכון, והלב זועק לך אתה צבוע. אם היו מכירים אותך באמת על שלל רגעיך היו בזים לך, היו מחרימים אותך ומתרחקים ממך. הנה אתה כל כך טוב במסכות, בהצגות והם חושבים שאתה הוא צדיק ובאמת אתה רשע. ואתה לא מסוגל להסתכל בפניהם, אתה שומר על פנים חתומות, מוכן להונות את כולם כדי לא להתמודד עם האכזבה שתבוא, שיכירו את הפנים שמאחרי המסיכה. כי אתה כל כך רוצה בערכה אמיתית גם אם זו רק הצגה עצובה ומלאה צביעות.יש רגעים של חסד בחיים, אתה מוכן לוותר על עצמך, כדי לעזור לזולתך כמו הפעם שצמת כל כך חזק וקנית לך פיצה לשבור את הצום. מיהרת אל התחנה לרכבת, רצית כבר לשוב הביתה, למקום האהוב והבטוח. ראית אותו יושב שם על הגשר, מבקש צדקה עטוף במעילו השחור המרופט. תמיד רצית להביא לו אוכל ואף פעם לא העזת, אתה רעב ואתה עייף אבל הוא אין לו מקום בטוח, רק המדרכה מעין בית, הגשר כעין שביל, ונתת אותה, ויתרת, הצלחת לשכנע את עצמך לצאת מתוך עצמך ולתת באמת בלב שלם את הפיצה. אתה התאפקת עוד שעה וחצי, כי מה זה רעב לעומת מתן חסד אמיתי. רגע כזה שבאמת נותן משמעות לכאב ולבחירה, לתאווה ולרעב. ממש בחינת רצה הקב"ה לעשות לו דירה בתחתונים, אתה מרגיש שאולי פעם אחת בחיים עזרת לו לאלוקים.


אתה אוהב למחות על חוסר צדק, לא מוכן שישעבדו אותך ואת החברה לעוולות. אתה לא תשתה פחית ב8 שקל ויתהפך העולם, עד היום שכל כך חם בחוץ, אתה כל כך עייף, צמא והפחית כל כך בהישג יד. מה זה משנה כבר, מה הכוח שלך לשנות, כאילו למישהו איכפת אם זה רווח של 500 אחוז או רק 100 אחוז. אתה לומד שיעור בחיים, הכל עניין של "היצע וביקוש". כי שאתה באמת צמא אתה תקנה וכל העקרונות והצדק יחכו בצד כי אתה צמא ומוכן לשלם.


יש רגע אחד של כאב, של יאוש חד מן העולם, של הרגשה שכל מה שעשית וכל מה שחווית, שווה לכלום. כל אהבה היא זמנית, אתה לא חי לפי השאיפות שלך, לפי החוקים שקיבלת על עצמך, העולם מלא שחיתות, צער, זימה, כאב, כל שמחה היא זמנית, כל סיפוק רגעי וחוזרים לתוהו של העולם. רק החזק שורד והחלש איננו אין בשביל מה, מליארדי אנשים חיים בעולם ומשקרים לעצמם שיש בשביל מה, והכל הבל. מה שהיה הוא שיהיה, אין חדש בעולם ואתה מחזיק את הרימון ואתה מוכן לוותר על הכל, כדי שהכאב יותר לא יכריע אותך, שהמצפון שהשנאה העצמית, שחוסר העניין והתכלית יפסיקו לתבוע ממך ואתה מחליט החלטה ופותח ניצרה והיה העולם ואיננו. אתה יודע שאינך רוצה להיות פה ואינך מסוגל להתמודד איתו, רק בלב נשמה זועקת לא! עצור יש ענין! יש תכלית! יש סיכוי לאהבה! יש אתגר! ויש יכולת ואתה כל כך עייף ובום והכול שוקט.


יש חלומות שאתה כל כך נהנה לחלום, חלום על מקום אחר, על מציאות מדומה. חלום על מציאות שתבוא, על גאולה על ציון הבנויה, על מקדש ,על דוד ,על קורבן ואש שיורדת ואוכלת ועולתך מתקבלת.

על עין טובה על החבר, ועל תפילה זכה שעולה למרום בסולם יעקב, בת קול חוזרת ועונה: "מזומן פלוני לעולם הבא". יש רגעים כאלה שיש טעם, יש יכולת, יש כלים, יש דרך ארוכה אמנם, אבל איננו צעירים כבר והלכנו כברת דרך והעולם איתנו, הוא דוחף אותנו למצוא לו אמת, להוליך אותו לאלוקיו, ליצור פה כיסא לאל לעבוד את ה' באמת. ובגלל זה מוצבים אתגרים ובשביל זה יש נפילות. דרשו את ה' באמת זה כל מה שאנו רוצים, זועקים הגויים, זועקים האבנים והשמיים שלפעמים נעצרים. אז אתה מבין שהכל חלק מהמשחק הזה, של גאולה. כל קושי הוא הזדמנות להתחלה, להיבנות לבנות, לקום ליצור פה חיים טובים.יש רגע שקט, שמח, מרומם. חיכית כך וכך שנים ליום שבו הבת קול שהכריזה "פלוני לפלונית" והיום היא הסכימה. היא אמרה כן, והעולם יעצור, כי היא אמרה כן. אתה בחופה, החברים סביבך, רוקדים בשבילך ובשבילה, נמצאה האבידה. אתה מתקרב כבר שבוע לא ראית אותה, והספקות ניקרו, הם תמיד שם איתך מנסים לפגוע ולחבל. צועד ופוסע מתקרב לכלתך רוקד אליה עם כל עוצמת השירה, מרים את ההינומה ומביט רק בה והיא רק בך אתם שמחים שמחה פנימית שנשפכת החוצה. עיניים בורקות, שינים לבנות, מביטות. אתם בחופה, היא מקיפה אותך 7 פעמים, מחברת את הקשר שניתק שנולדת. אתה מולה והרב מבקש וכולם מצפים ולך לא איכפת, כי אתה מולה וסוף סוף היא תשוב להיות אתה ואתה תהיה היא. אתה מתכוון לחיים של אושר, של שמחה, של עין טובה, של בנין בית טהור וקדוש. אתה לוחש בקול גדול "הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל" והכול מתנקז לרגע הזה... כל החיים שיבואו... כל הילדים שיבנו... וכל הקשיים... הכול שווה, כי הרי את מקודשת לי.ויש זמני לחימה, אתה צועד לך בשדה הפתוח מוכן לקרב. חוצה את הגדר בשקט  צועק בקשר שיתכוננו, שיפרסו ושיתנו חיפוי. יוצא לאיגוף, מתאמץ לשים לב לקול עלה נידף ברוח, והאש נפתחת ואתה מאחורי מחסה, קם קדימה וממשיך להתקדם. מזהה מטען, מנתק אותו, וממשיך להתקדם יודע שאם לא תעצור את הצורר הוא יבוא מחר שוב והפעם יגיע לגן היישוב וירצח. בזה הוא טוב, לקחת חיים, אתה שונה, לא אוהב להרוג אבל יש רגעים שצריך, אז עושים את זה הכי טוב הכי נכון, מנקזים את כל מה שלמדת  את כל מה שתירגלת, לרגע אחד. כדי להגן על המדינה.

אתה קם קדימה למחסה הבא כי אין לנו ארץ אחרת אין לנו עם אחר, "כולם למען אחד ואחד בשביל כולם" והמחבל קם מתוך השיחים מפתיע אתכם ויורה את חיצי הרעל שלו יורק צרורות מלועו והארס עף לכיוונך ואתה לא חושש על גופך כי על ייחוד ה' עושה מלחמה והכדור טס וחותך לא בבשר אלא בשכפ"ץ על צידך פוגע ברימון, ואש אוכלה והמחשבה האחרונה שעל יחוד ה' מת בקדושה.  ובאותה כנף שלקח ה' באותה כנף שלח את המלאך שיחסה תחת כנפיו את גיא והרסיסים שפילחו את גופך ושלחו נשמה למקורה מפספסים את גיא זה ליד העורק וזה נעצר בין חדרי ליבו של גיא. דדון ממשיך והמחבל ונופל נהרג, אובד בתהום. נשלח הוא למקומות אפלים להשיב לבת קול שממררת בבכי: איך העזת לגעת במשיחי ה'. אבל לנו החיים פה החיילים האחים הילדים המכרים והאוהבים לא נודע, לאן הלכו הנשמות את האור שבקדושה, את המקום שבריות לא יכולות לעמוד במחיצתכם, ששרפים אתם שזעקת הפיצוץ של נפילתכם הרעידה את העולם וזיעזעה אותו מסופו ועד סופו, כי כל העולם כדאי הוא בשביל ישראל אחד. לנו נשאר כל כך הרבה ריק בלב כי אלירז ואילן עלו בסערה.
   

"ובלע המוות לנצח ומחה ד' אלקים דמעה מעל כל פנים".

חיים רגע

© כל הזכויות ליצירה שמורות לצומת טי 2
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י"ט תמוז ה´תש"ע  
זה לא ממש סיפור וזה ממש ארוך. כל קטע לעצמו כתוב היטב, אבל הקשר בין הקטעים לא ברור לי.
אני מזמינה אותך לסדנת הפרוזה, יש שם קרקע לצמיחה של סיפורים.


המקום ינחם כל אחד על החסרונות הכואבים לו.
עֹז
ב´ אלול ה´תש"ע  
הקטעים השונים הם רגעינו בחיים שלפעמים כל כך מנותקים אחד מהשני רגע אחד בשמיים ורגע אחד בארץ.

זה גם מבוטא בעזרת האנשים שברגע אחד איבדו חיים.
חלקם היו ברגעי השפל שלהם וחלקם בשיא תפארתם
וחלקם בסתמיות נסתרת של העולם.
כ"ה אדר א´ ה´תשע"א  
אני התחברתי מאוד לכל מילה שנאמרה למרות הצער ולמרות הקושי, אך כמו שכתבת החיים הם רצף ארועים ולא תמיד קשורים נקשרים במהותם אלה בגורם המחבר, אני.
אהבתי......
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד