בנושא
בכרם
חדשות
 
יותר לא / זליג שפיץ
בביכורים מאז ח´ אב ה´תשס"ט

 

יותר לא.יותר לא נעשה מסדרי בוקר. יותר לא נקום לשמור בשתיים בלילה. יותר לא נסבול משביזות יום א'. יותר לא נשטוף סירים במשך שעות. יותר לא נסגור שבתות. יותר לא נהיה בצבא.


יותר לא נעמוד כמו מפגרים עם כומתה בש.ג. יותר לא נסחב שלושים קילו ונרגיש את הגב התחתון צורח במשך שבוע אחרי. יותר לא נריב עם המפקדים על הנפצות. יותר לא נירדם תוך כדי מסע וכשנתעורר נפנטז על המיטה עם המחשב בבית. יותר לא ניקח אלונקות שהורסות את הכתף. יותר לא נעלה לסטטית של שמונה שעות בשאלה איך אנחנו הולכים לעבור את זה בלי להשתגע. יותר לא נקיא אחרי סחרחורות של האמרים. יותר לא נשכב במארבים בגשם, בלילה, עם שקית ניילון עלינו ונהיה בטוחים שהאזרחים שכחו מאיתנו. יותר לא נשטוף ונמרק את חדר האוכל כשבפועל נאכל רק מחמגשיות. יותר לא נישן על נעליים ונוקפץ בחמש בבוקר בגלל שטות. יותר לא ניקח את הנשק לכל מקום ונשתגע מהגבשושיות שלו מתחת לכרית. יותר לא נשליך אותו באמוק על הקיר אחרי שקיבלנו עונש ונישבע שלכאן כבר לא נחזור. יותר לא נקום בארבע בבוקר כדי שערבי יוכל לעבור במחסום. יותר לא נשקיע שעתיים בלעזור לנקות את המאג, אבל נחטוף במסדר בגלל כדור חסר במחסנית. יותר לא יקימו אותנו בשביל שטויות בדיוק שניה אחרי שנזרקנו על המיטה. יותר לא נכיר בעל פה כל משפט מטומטם שכתוב על הקיר בעמדה. יותר לא נשאל מה אילו. יותר לא יצעק עלינו בנאדם שבאזרחות יגיש לי פלאפל וישאל 'חומוס סלט צ'יפס?' יותר לא יאיימו עלינו ב'אל תדליק אותי'! יותר לא נשמע מזרחית! יותר לא נשמע מזרחית!!!! יותר לא נקלל. בעזרת השם. יותר לא יכאבו כפות הרגליים כשנקום בבוקר. בעצם, אני לא סגור על הפרט הזה. יותר לא נתלבט בין דני לבן ודני שחור לארוחת בוקר. יותר לא נשמע ג'ובניק בוכה באוטובוס כי הכריחו אותו להישאר עד חמש בבסיס וכמעט נדרוך כדור. יותר שום ערס לא יאחר בעשר דקות להחליף אותנו בשמירה שהיא גם ככה של חצי שעה - כי הוא היה חייב לעשן סיגריה. יותר לא נצרח, כי שום דבר אחר לא יבטא את זה. יותר לא נספור שניות עד שהיא תלך ולא נראה אותה יותר המון זמן. יותר לא נרד למצב שתיים. יותר לא נרד למצב אחד. יותר לא נעשה מד"סים. אבל האמת, אין לי בעיה עם מד"סים. אני גם אוהב את הסיפוק במתיחות שאחרי, וגם זה יותר לא יקרה. וגם מתיחות אחרי מסע זה כיף, כשאי אפשר להזיז איבר בגלל השפשופים, והפריסה מחכה שנטרוף אותה וההרגשה היא שזה פרס שהרווחנו בכבוד. וגם יותר לא נתפנק על חבילות ומכתבים ונדע שמישהו חושב. זה לא יקרה יותר.

יותר לא יפעם הלב כשהמפקדים יגידו 'צריך להיות כנים, לא בטוח שכולנו נחזור'. יותר לא ניקח חבר על האלונקה כשהוא פצוע אמת, ונדע שבחיים משהו עוד לא היה תלוי בנו כמו עכשיו. יותר לא נרגיש את הצמרמורת המדהימה הזאת כשנשמע מרחוק תקתוק עדין כזה, ונבין בחרדה: מישהו יורה, ואשכרה מכוון עליי. יותר לא נראה את הבסיס מתקרב מרחוק בסוף מסע, כשהאלונקות פתוחות, והוא יהיה הדבר הכי יפה שראינו בחיים. יותר לא נחבר בכישרון רב שירי נעצה על המסייעת. יותר לא נתפוצץ מצחוק אחרי 'הקשב' וניהנה להיענש על זה.

יותר לא נפנק את עצמנו בפחית קולה אחרי שבוע שטח, נשב לקראת ערב, רק שני חברים, ונהיה על גג העולם. לא נהיה גמורים שם, משחזרים מה שעברנו ואז פתאום נקרע מצחוק, בלי הקדמה, בלי סיבה, ובחרדה נבין שאנחנו פשוט מאושרים. יותר לא נרביץ חיבוק קבוצתי לפני מבצע, הזיעות של כולם מתערבבות, ונדע שבשום מקום אחר לא נעשים חברים ככה. יותר לא יהיה לי בנאדם שירצה למות בשבילי. יותר לא יהיו לי עשרים וחמישה כאלה. יותר לא נמחזר בדיחות שיקרעו את כולם גם בפעם האלף. יותר לא נלך מכות באמצע הלילה בשביל הכיף. יותר לא יהיה מצב רוח שלפני יציאה הביתה. יותר לא נפרק במכות עצבים של חצי שנה על טינופת שזרק אבנים על מכונית. יותר לא נוזמן לשבת אצל משפחות ונזכה לכבוד מלכים. יותר לא נצא ממסתור ונצעק קדימה הסתער, ונרגיש באותו רגע שמי שלא עושה את זה אף פעם, בשביל מה הוא חי. יותר לא נראה את הטנקים רצים מצדדינו ומגינים כמו שומרי ראש, כי הקצינים בחיים לא יתנו שיקרה לנו משהו רע. ויותר לא נלך בגרון מורם ברחוב, באוטובוס ובכל מקום שהוא ונדע, אנחנו לוחמים. אנחנו כן ואתם לא. בעצם, גם לגבי הפרט הזה אני לא סגור במאה אחוז.צבא שחרור

© כל הזכויות ליצירה שמורות לזליג שפיץ
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
י´ אב ה´תשס"ט  
התאזרחות נעימה!

תודה על הצצה לעולמו של לוחם!
י´ אב ה´תשס"ט  
ואפילו דמעתי במקומות בהם רצית שאדמע. רואים עליך שאתה יודע לכתוב, זה קודם כל. ואחרי זה - תודה על מה שכתבת כאן, טוב שיש (שהיו?) חיילים כמוך, כי איך הייתי יודעת ומודה.

ברוך השב.
י´ אב ה´תשס"ט  
כידוע לך, ביינישים עושים שנה וארבע, ואת השאר משלימים בסיפורים. אז בכבוד...
י´ אב ה´תשס"ט  
נהנתי מאד, ואפילו טיפה התרגשתי.

רק דבר אחד לא נותן לי מנוחה, ואני מרגיש צורך לעדכן אותך:
בארץ עושים מילואים.

שיהיה בהצלחה.
י´ אב ה´תשס"ט  
אתה אחד האנשים היחידים שיכולים לכתוב קטעים שהם גם מצחיקים, וגם מרגשים. ובאמת מרגשים, ותודה לך על הקטע הזה.

רגע,
ויותר לא נשמע סיפורים מהצבא?
י´ אב ה´תשס"ט  
אחלה קטע. מתאר בדיוק רב את הטוב והרע בצבא
כל כך רציתי להזדהות עם השיר. גם אני התגייסתי במרץ 08
רק שלי נשאר עוד שנה ושמונה.
י´ אב ה´תשס"ט  
לא רע בכלל. אפילו טוב. טוב מאוד.
הייתי יורד יותר שורות, יש קטעים ארוכים מידי.
חוצמזה- שנון, מרגש, כמו שצריך.
היה חזק,
שלמה.
י´ אב ה´תשס"ט  
יפה מאוד. אני חושב ששירי נאצה זה עם א' לא? מעניין שלא תיקנו אותך עדיין.. בכ"מ רעיון ממש יפה, הלוואי שהיינו מעריכים את הצבא מספיק כשעוד היינו שם, ולא רק להתרפק על זכרונות העבר..
י´ אב ה´תשס"ט  
זה ריגש אותי ועשה לי טוב על הנשמה.
זה כיפי, משוחרר ונוגע...
שחרור קל שיהיה.

לאה, עם רקורד של ארבעה אחים בצבא...
י´ אב ה´תשס"ט  
טוב, אבל אני מקווה שעדיין תתקשר

אין ספק, עשית דרך. כל הערכתי.
י"א אב ה´תשס"ט  
מה שאמרו לפני, רק בתוספת אחת:
"שירי נעצה"- זו מין יציאה מתוחכמת כמו שאני רוצה לחשוב, או שמא התפלקה לך שגיאת קטיב מביכה?

ריגשת.

י"ב אב ה´תשס"ט  
קיבלתי מחברים לקורס מייל אימתני תחת השם "דברים שלא אעשה אחרי השחרור", ובו רשימה של כמאתיים לאווים שכאלה (לבדוק את הכתף שמא נפלה הכומתה, להגיד 'שתכיר' ו'לצורך העניין', לתת איזה שהוא כבוד לאנשים שיש ברשותם פלאפל, דברים כאלה) . בלי טיפת מחשבה הוספתי עשרים משלי, ואז חשבתי קצת והוספתי עוד שלושים...

בכל מקרה, ממש יפה לך לקחת מייל זבל/כתובת שירותים/שעשוע מארבים כזה ולהפיק ממנו סיפור נאה מרתק ונוגע. תודה.

אה, והצעירים של מרץ 08 מוזמנים להרגיע במיידית! (לקרוא בטון עמוק-אךעייף של ותיק) יש פה זקנים מ'מרצ7ס', גם אם עברו ניתוח להסרת העצם...

נחשון
שמשתחרר בשתים-עשרה השעות הקרובות, אבל משום מה לא מתרגש, ובטח שלא יכול לכתוב איזה קטע טוב על העניין.
י"ב אב ה´תשס"ט  
תודה
י"ד אב ה´תשס"ט  
צריכים להיות תלויים במדור שחרורים בבקו"ם.

זה מסוג הדברים שהם כל כך נכונים ונוגעים לגבי כל מי שהיה לוחם בצה"ל, שאני בטוח שכל משתחרר וחייל מכל סוג יאהב לראות. י
צרת כאן מסמך אלמותי שיכול, לדעתי, לעמוד בשורה אחת עם בדיחות של צעירים, שירי מסייעת, בדיחות "בחתונה שלך" וצ'ופרים של פ"פ-יות... ומתעלה על כל אלו לאין ערוך, ועדיין מדבר בגובה העינים.

עשית לי נוסטלגיה... היה כיף לקרוא!
שכוייעח!
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד