בנושא
בכרם
חדשות
 
זיכרון ילדות / scotch
בביכורים מאז כ"ז כסליו ה´תשס"ט


הצלצול הגואל נשמע; שיעור גיאוגרפיה הסתיים. תלמידים קמים מכיסאותיהם, מותחים את אבריהם הנוקשים. חובבי הכדורגל כבר בחצי הדרך למגרש, בריצה פרועה, כל אחד מהם מקווה להיות מהעשרה הראשונים. השאר מתחילים להתפזר, זה לשירותים, זה לדבר עם חברו, וזה הולך לדבר עם המורה שעוד אוסף את ספריו. אני מתחיל לחשוב מה אעשה, ואיזה שעמום בעולם הזה, כשאני רואה את חברי למעשי-קונדס, אוהד, ניגש אלי עם חיוך קונדסי. הוא מתיישב בכיסא הריק שלידי, ומסתכל לי בעיניים.

"אתה בא?" הוא אומר, ובראשי מבזיק לפתע זיכרון של שקיות מים המושלכות מהשירותים שבקומה השניה על ראשם של שחקני הכדורגל ההמומים, וברקע צחוק פרוע של שני נערים...

"לאן?"

הוא מעיף מביט ימינה ושמאלה, מכניס את היד לכיסו ומוציא אותה קצת. כעת מבין אצבעותיו, מתחת לשולחן, מבצבץ ראשו של מברג קטן. הוא מבליע אותו שוב בכיסו ומרים את גבותיו בשאלה, החיוך מתרחב על שפתיו.

אני מבין. הוא חולם על העניין הזה כבר כמה שבועות, ועכשיו יש לו מברג וההפסקה לפנינו.

"אני לא רוצה לעשות את זה, אמרתי לך כבר", אני אומר.

"אתה לא צריך לעשות כלום. רק להסתכל שלא באים אנשים." החיוך הזה.

"זה לא משנה", אני אומר, אבל אני לא כל-כך בטוח. והשעמום הזה הורג אותי.

"נו... אל תהיה חננה. בוא. מה יש'ך לעשות פה?"

אני לא עונה. הוא יודע שאני שוב בידיו. שהאנרגיות שלו מדביקות אותי. הוא מתקרב עוד קצת ואומר בשקט: "רק אחד. מישהו ביקש ממני מאזדה".

אני חושב קצת. לבסוף אני מרים מבט ושואל: "אתה תעשה את זה בכל מקרה, נכון? מישהו ביקש."

הוא מהנהן בראשו במבט של "ברור". אני נאנח, ופתאום מופיע חיוך גם על השפתיים שלי. הוא קם ומתחיל ללכת, וכשאני פוסע בעקבותיו אני כועס על עצמי ועל החיוך הזה שכל כך לא מתאים לי...

אנחנו ממצמצים בעינינו ביציאתנו מאפלולית הבניין לשמש החזקה. פנינו לא מועדות אל השער; השומר לא נותן לצאת בשעה זו. רגלינו מוליכות אותנו אל הפרצה בגדר שמאחורי המחסן ההוא, אותה פרצה ששימשה אותנו פעמים רבות כל כך בעבר. אנחנו משתחלים במיומנות, וקופצים את שני המטר של הגדר המוגבהת מעל המדרכה, אני בישיבה ואוהד בקפיצה פרועה.

אני נותן לאוהד לחפש, ומתמסר לחופש ולמחשבות. כאן אנחנו רצים בשיעור ספורט; והנה הגינה שאליה אני ואוהד מתגנבים תמיד באמצע הריצה וקוטפים ממנה חופן חמצוצים. בהמשך יש את המכולת, ואני חושב עליה ולפתע מתחשק לי ארטיק - ופתאום אוהד קוטע אותי מהרהוריי.

"הנה!" הוא לוחש, תמיד ידע להיות דרמטי, והוא מלווה את הלחישה בניד ראש לכיוון מה שאני מזהה עכשיו כמכונית מאזדה, די חדשה, שחונה בצל של ערבה בוכייה. סמל הכנפיים של מאזדה עיטר את מכסה תא המטען, מתאים לה, משלים אותה. מחשבות של חרטה.

"תקשיב, זה ממש לא בסדר. זה גזל - "

"אל תשתפן לי עכשיו", הוא אומר בהיסח הדעת ומביט סביבו, ופתאום קופא.

אישה עוברת במדרכה שממול, ואנחנו מנסים להיראות טבעי, ובכלל לא קרובים למכונית הזאת, מי מסתכל עליה בכלל, למרות שאין באזור שום דבר אחר להסתכל עליו, אבל היא לא שמה לב לכלום בכל מקרה. היא ממשיכה ללכת, וברגע שהיא נעלמת בעיקול אוהד שולף את המברג בשתיקה ומתקרב לרכב. הוא סומך עלי שאזהיר אותו במקרה של סכנה.

המחשבה שסומכים עלי כשותף לדבר-עבירה מחליאה אותי. בזמן שאוהד מתעסק שם, אני לא רואה בדיוק מה הוא עושה, אני מתחיל לשנוא את עצמי. אני לא שוכח להסתכל ימינה ושמאלה, ואפילו העפתי מבט בחלונות הבתים, אולי יש איזה שכן חטטן, אבל אני מוצא את עצמי מקווה שמישהו פתאום יבוא ויפסיק את התועבה הזאת, יגיד משהו כמו היי-ילד-מה-אתה-עושה-שם כמו שרק מבוגרים יודעים לומר, באותה סמכות בלתי מעורערת, סמכות שאין לי כי אני רק ילד.

כלב נובח פתאום בחצר סמוכה ומקפיץ אותי, ואני מסתכל על אוהד בבהלה ורואה שהוא כבר מתרחק מהמכונית, תוחב חפץ כסוף לתוך כיסו, תוך שהוא מפנה מבטים לפה ולשם. ברור שלא תפסו אותו. זה כמו חוק מרפי, זה ככה וזהו ואין מה לעשות. מעשה רע נעשה, ואף בת-קול לא יצאה מן השמים. המכונית עמדה שם, חסרת זהות, עם חור מכוער במקום שבו היה הסמל המבריק עד לפני דקה.

הוא ניגש אלי, ואני מסתכל לו בעיניים.

"מה?" הוא אומר בטבעיות, מישיר מבט. לא יכול להיות שאין לו שמץ של הרגשה רעה, זיכרון קלוש של מצפון מנוון... אני שם לב שהעיניים שלו מרצדות, אולי זה זה...

...צלצול בית-הספר מחזיר אותנו למקומנו בעולם. אנחנו עומדים לעוד רגע אחד במקום, מישירים מבט. ואז, בלי לתאם ובלי להסס, שנינו מתחילים לרוץ חזרה לעבר בניין בית הספר.

© כל הזכויות ליצירה שמורות לscotch
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
ט´ תמוז ה´תשס"ט  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד