המלצת העורכים
בנושא
בכרם
חדשות
 
מכתב מאליהו / מתן25
בביכורים מאז כ"ו תמוז ה´תשס"ד

רחל, יקירתי.

רב שלומות לך, אהובה. צר לי על שמוכרחת את להמתין זה זמן רב עד לקבלת מכתבי זה. הרי גלוי וידוע לפני כסא כבודך שראשי ורובי טרודים בעיניני משא ומתן. לשם כך הרי הגיעותי לכאן מתחילה.

אל דאגה, חביבתי. מארחיי, באדיבותם כי רבה, אינם מחסירים ממני דבר. מי יתן והאל הטוב ישיב להם כגמולם.

בריאותי טובה, השבח לאל. אמנם קור עז שורר באנטוורפן, אך כידוע לך, הכינותי עצמי היטב לכך. בעת כתיבתי לך, אני עטוף במיטב המחלצות, שבידיך הטובות ארזת במזוודתי, בסדר כה מוקפד.

נהיר לי שרצונך לדעת מהם רגשי ליבי בהיותי במקום זה. אני מוצא עצמי מתקשה לתאר זאת ותמה על מה ועל שום מה.

רחובות אנטוורפן (אנטוורפ, בלשון המקומיים) ספוגי שמרנות עתיקה, הזכורה מימים ימימה. גגות אדומי רעפים מפארים בתים מעוטי קומות ורבי שנים. קילופי הקירות מספרים בדממתם את מאורעות העבר המעטירים הספוגים בהם. רבים מיושבי המקום משוטטים באופניהם המיושנות ממקום למקום. למביט מן החוץ, לבושם והליכותיהם מעידה על צניעותם הרבה ומידותיהם כי טובות.

אכן צדקת בדברך אלי טרם נסיעתי. זו אותה אירופה הישנה והטובה.

אם כן, היכן הוא הקושי, את ודאי תמהה. אכן, מועקה רובצת בליבי, רחל, מחמדה. חמימות דאגתך נוטעת ברוחי את הכוח להעלות את הכאב על הכתב, למענך.

אנטוורפ, 7:00, בוקר סגריר. רחוב בלגליי 32. א'חריידישר אינגלאד מסייע בידי למצוא את הכתובת. גושי בטון ענקיים, מרוחים צהוב גס על ראשם, מקדמים את פני. נראה כאילו הם מקיפים את המקום מכל עבר. זהו בית כאחד הבתים. הודעות על דלת הכניסה אינם בנמצא. האינגלאד הצעיר מניח את ידו על דלת העץ, דוחף אותה בחוזקה פנימה ונכנס, כשהוא מביט אנה ואנה, ואני אחריו. לעיני מתגלים אביזרי הקדושה: מזוזה, ספרי תפילה, בימת עץ במרכז החדר, ארון קודש בחזית ובתוכו ספר תורה עתיק יומין. אכן, בית תפילה הוא זה, מוסדות וי'זניץ- אנטוורפן.

חבושי הקסקטים סביבי, מסירים מראשם את הכיסוי הגדול ומגלים תחתיו את הכיסוי הקטן. התפילה מתקיימת בישוב הדעת ובסיומה יוצאים המתפללים זה אחר זה אל מחוץ למקום הקדוש. כל אחד מהם חובש בקפידה את קסקטו על ראשו, מביט קצרות ימין ושמאל ואחר מסב פניו ורגליו, צועד בזריזות לעבר פרנסת יומו. בבואי לצאת גם אני, נתקלת מודעה מול עיני הבוחנות וזה לשונה:

 

בס"ד                     שמירה:

"ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

"לאור המצב החמור השורר בעולם בכלל ובאנטוורפן בפרט, הקהל הקדוש מתבקש בכל לשון של בקשה, לדאוג לכך שהדלתות והחלונות במוסדותינו יהיו נעולים בכל עת ובכל זמן"

וועד הגבאים דמוסדות ויז'ניץ אנטווערפען

 

מהכרותי עימך, סבור אני שמתחילה את להבין מעט מאשר על ליבי. אמשיך ואתאר את הקורות אותי.

בריסל, 20:30, ערב אפרורי,קריר. רחוב דיאמנט 41. אולם "זכרון משה". בדרכי לחתונתו של יוסף מרדכי, בן דודי האהוב, עם בחירת ליבו, מתעורר בתוכי רגש רב רושם.

מפליא, הגם לכאן הגיעו גושי הבטון המעובים? בכניסתי ללובי, עוצר מבעדי איש חסון זרועות, שחור בלורית צעירה. הוא מראה עניין רב בשמי ובשם משפחתי ואף תוהה מהם מעשיי במקום זה בשעת לילה מאוחרת. נראה שהסבריי מתקבלים בנחת על דעתו והוא מניח לי, לאנחתי, להמשיך דרכי פנימה. האולם מלא מפה לפה, במיטב חסידי ישראל בלבושם המסורתי, מעורר הכבוד וההדר. בעודי מצעיד רגליי לעבר חתן השמחה בכדי לנושקו על לחיו רכת השנים, קולות המון רועש נשמעים מן החוץ. סקרנותי מושכת לאחור את גופי, אל עבר רחובה של עיר. לעיני נגלה מחזה מעורר קבס. המון רב, מהלך בצעדים בוטחים, נוקש במנעליו בחוזקה על רצפות הדרך המעוגלות.

"Belguim to the belguiq"

זועק אחד מן השלטים הנישאים בגאון, באותיות קידוש לבנה, צבועות שחור בולט. אחד הצועדים ניגש לעברי, מנופף ידיו מעלה וקורא בחוזקה: "uden, uden"

שני כחולי מדים נחפזים לעברו, מצמידים בעוצמה את גופו לקיר סמוך ונכנסים עימו לרכב שברשותם ועליו חקוקה באותיות כחולות על לבן המילה "politi".

שבתי לאולם החתונה. כידוע לך, מנהג חסידי עתיק יומין הוא לרקד עם הכלה, בסיוע גארטל שחור ובו ח"י חוטים השזורים זה בזה. אחי חיים ני"ו, כיבד אף אותי בריקוד קדוש זה. בו בעת, פצח הגרעמאר בדברי קילוסין ובידוחין, בליווים המוסיקלי הענוג של תזמורת חסידי בעלז המקומית. אכן, אירוע מרומם נפש היה זה והזמן חלף במהרה, מבלי משים. הנחתי ראשי על הכר ב 4:20 , לעת זריחת בוקר.

זמן מה לאחר השכמה, בזמן שיחת חולין של צהריים מאוחרים ביני ובין מארחיי, גילו באוזניי אנשי חסד אלו חדשה מפליאה. ללא הסבר המניח את הדעת, תושבי המקום הגויים אינם נוהגים לקנות בחנויותיהם של היהודים.

יקירה, בתארי לך את אשר על ליבי, אני חש שהוקל לי במעט, אך התמיהה העמוקה המלווה אותי לאורך כל שהותי כאן, טרם באה על ישובה. נראה שישנם מילידי ארץ זו שאינם מסבירים פניהם לאלו המגיעים מלאומים אחרים כגון אנו, היהודים. האם ניתן להעלות על הדעת שיש מהם שאינם אוהבים יהודים? איני רואה שום סברא לכך. מה להם כי ילינו עלינו ? הרי מקבלים אנו את שלטון המלכות בכל אתר ואתר בו אנו דרים ומקיימים בקפידה את ציוויה, ככל אזרח הגון ?! נראה בעיני כי אין עלינו אלא להוסיף ולהרבות באהבת האדם באשר הוא אדם. להושיט יד אוהבת לסובבים אותנו, וכך נוכל לחבב עצמנו עליהם ולבטל כל משטמה וכל שנאה מעלינו ומעל כל בית ישראל בכל מקום שהם. אין הדבר תלוי אלא בנו ובו יתברך.

אסתפק בדברים אלו ולא אכביד עליך יתר על המידה בדברי השקפה, אהובה.

הסירי דאגה מליבך, בקרוב מאוד יתאחדו דרכינו כבראשונה.

לעת עתה, שאי ברכה.

המייחל לראותך בקרוב

אליהו

18 במרץ 2004

 

 

"אכן צדקת בדברך אלי טרם נסיעתי. זו אותה אירופה הישנה "והטובה"."

© כל הזכויות ליצירה שמורות למתן25
חתום מנוי על היוצר       עשה /בטל מנוי
שלח לחבר   הדפס יצירה   שמור
הוסף לרשימת היצירות שאהבתי


שלח מסר ליוצר דרג יצירה הוספת תגובה
 
 
 
ללא נושא / נפלאית
משובח, פשוט משובח. אהבתי מאוד את השפה העשירה, המחכימה והיפה. ברוך שובך!
 
חזק / אורח/ת בביכורים
התאריך המפתיע מזעזע לרגע. אכן צריך לזכור שבכל
דור ודור...

כתיבה יפייפיה.
 
מעולה, כרגיל / בן יהודה
כתוב טוב, נראה שעברת על היצירה כמה פעמים לפני.
 
ללא נושא / ורד ח
נפעמת מהשפה, התוכן
והכי, הכי..
הרגש..
 
משובח / b.t.y
טוב,נו, לא ציפיתי למשהו אחר ממך, איזה כיף שפירסמת את זה סופסוף! שהתחלתי לקרוא עלו לי פלשבקים מהמיפ, ואז נזכרתי שהקרא תאת זה שם... ברוך שובך!
 
נפלא / uv12b
בס"ד, לא נותר לי, הקטן, אלא להצטרף לחברי המלומדים. כבתיבתך עשירה ורהוטה כתמיד. והיפה מכל אני שומע את קולך הרגוע מקריא לי... תודה.
 
ללא נושא / אורח/ת בביכורים
יפהפה. נכנסתי לרגע לעולם אחר -צבעוני זורם וחי .
כ"ג אייר ה´תשס"ה  
המכתב חי קולח וצבעוני

אפשר ממש להריח את הניחוחות הזרים של ארופה
ד´ אלול ה´תשס"ה  
זה ממש יפה..
כשקראתי את זה, ממש חשתי את העבירה של העירות הקטנות בפולין.. וכו'..
ד´ אלול ה´תשס"ה  
היטבת לתאר את המקום,האוירה,ואת כל הטוב שבקהילה, עד שגילית בהדרגה את פשר המועקה... כשברקע, מבצבץ עומק יחסיך ורגישות ההבנה השזורה עם רחל, שמדריכה כל מילותיך שהיא תבין.

כתיבה רגישה, מאופקת שנכנסתי וחוויתי תוכה, ואת המסר.
י"ג כסליו ה´תשס"ו  
 
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד